„MNEMObiznes. Jak pamięć wpływa na zysk firmy?”, Andrzej Bubrowiecki

Pamięć jest bardzo ważna. W wielu przypadkach to ona decyduje o tym, jak postrzegana jest dana osoba. Naucz się sztuczek, które ułatwią Ci zapamiętywanie po to, by robić doskonałe wrażenie na swoich kontrahentach.

Pamięć jest bardzo ważna. To prawda, z którą nie sposób dyskutować. Dzięki pamięci możemy korzystać z własnych doświadczeń. Jest niezbędna do normalnego funkcjonowania. Gdyby nie ona nie potrafilibyśmy się nawet sami ubrać czy zrobić sobie kawę. Wszystkie te czynności wykonujemy dlatego, że pamiętamy, jak się konkretną czynność wykonuje. Pamięć można też wykorzystać w biznesie i sprzedaży. Nie chodzi tu tylko o zapamiętywanie twarzy i preferencji klientów. Pamięć można wykorzystać w dużo bardziej kreatywny sposób. Jak? Dowiemy się od Andrzeja Bubrowieckiego w książce „MNEMObiznes. Jak pamięć wpływa na zysk firmy?”.

Dużo informacji

Książka to dwanaście rozdziałów, które składa się na ponad 170 stron czystych informacji. To naprawdę dużo treści do przyswojenia. W tym poradniku pamięć nie jest przedstawiona jako coś związanego z uczeniem się w rozumieniu akademickim. Dotyczy wyłącznie biznesu, w którym pamięć odgrywa kluczową rolę. Bubrowiecki skupia się też na jej powiązaniach z neuromarketingiem, psychologią percepcji i psychologią sprzedaży. Pojawiają się też wątki dotyczące reklamy. Autor unika mglistych porad. Daje gotowe narzędzia i rozwiązania, których po prostu należy się nauczyć.

Zapamiętywanie nazwisk

Wiele osób uskarża się na problem z zapamiętywaniem twarzy i nazwisk. Zdarza się, że taka osoba, patrząc na swojego klienta, przypomina sobie jedynie twarz, ale nie ma pojęcia, jak brzmi jego nazwisko. Lub odwrotnie – zna nazwisko, ale nie może przyporządkować do niego żadnej twarzy. Żeby poprawić własne wyniki trzeba zacząć od zmiany nastawienia mentalnego. Po pierwsze – zaprogramuj się na sukces. Powtarzaj sobie, że masz doskonałą pamięć i bez problemu zapamiętujesz nowo poznane osoby. Jeśli będziesz zamartwiać się, że nic z tego nie wyjdzie, to właściwie możesz być pewien, że spotkanie skończy się dla ciebie fiaskiem. Skup się na tym, jak powinno wyglądać to spotkanie. Zaplanuj, jak będziesz się zachowywał. Najlepiej, byś był opanowany, spokojny i profesjonalny. A kiedy już dojdzie do spotkania, to skoncentruj się wyłącznie na człowieku. Nie zajmuj się otoczeniem, nie planuj, co będziesz robił po pracy. Myśl tylko o twoim rozmówcy. Podaj mu rękę, patrz w oczy. Uśmiechaj się i przedstaw jako pierwszy. To pokaże twoją otwartość i ośmieli drugą osobę. Według badań, na które powołuje się autor – ludzie lepiej zapamiętują imiona osób uśmiechniętych i zadowolonych. Nasz mózg odbiera uśmiech jak nagrodę, więc w naturalny sposób chce zapamiętywać takie osoby.

Jeśli masz problem z zapamiętywaniem nazwisk, to koniecznie dokonuj ich werbalizacji. Ktoś ci się przedstawił? Dobrze. Pamiętaj tylko by powtórzyć usłyszane nazwisko na głos. Najlepiej by było to w jakiejś uprzejmej formie. Ćwicz też własną spostrzegawczość. Przyjrzyj się rozmówcy i staraj się zapamiętać jak najwięcej charakterystycznych szczegółów. Dlaczego zapamiętywanie nazwisk jest ważne dla powodzenia biznesu? Przyczyna jest wyjątkowo prosta. Zwracając się do kogoś po nazwisku, dajemy znać, że się już się znamy. Wzbudzamy większą sympatię. Klient, który nas polubi będzie chętniej wracał po następne towary i usługi. Nie można jednak tego osiągnąć bez skupienia się na jego postaci.

Pamięć eksperta

Bubrowiecki doradza, jak pracować nad własną pamięcią eksperta. Żeby ułatwić sobie zadanie, doradza tworzenie własnych map myśli. To graficzne przedstawienie procesów pamięciowych. Dzięki nim bardzo łatwo określić co jest najważniejsze, wyodrębnisz priorytety i określisz kolejność działań. Pomoże to również w zapamiętywaniu. Mapa myśli ma skondensowaną formę, więc łatwo zapamiętać to, co zostało w niej zawarte. Wykorzystuje skojarzenia i ciągi logiczne, które sprawiają, że mózg łatwiej pochłania informacje. Autor opisuje też najważniejsze techniki pracy umysłowej, które można uznać za umiejętności godne każdego eksperta. Opisuje szybkie czytanie, Kartotekę Przydatnej Wiedzy, bogatą wyobraźnię i inteligencję werbalną. Znajomość wszystkich tych technik może być wykorzystywana w biznesie.

Dużo teorii

W książce „MNEMObiznes” pojawia się też sporo wiadomości teoretycznych, których znajomość zawsze powinna być podstawą do stosowania ich w praktyce. Między innymi wyjaśniono, jak działają mechanizmy pamięci. Po pierwsze, zapamiętywanie to proces. Składa się z kodowania, przechowywania, przywoływania i wyciągania wniosków. Człowiek widzi lub słyszy coś konkretnego. Informacja o tym jest kodowana, a następnie przechowywana. Przywoływana jest w momencie, gdy okazuje się potrzebna. Przywołane wspomnienie jest potrzebne do wyciągania wniosków.

Rozmowa handlowa godna zapamiętania

Bubrowiecki daje też gotowy scenariusz rozmowy z klientem, która na pewno nie wyleci mu z pamięci. Składa się ona z sześciu etapów. Zacząć trzeba od przygotowania się do rozmowy. Nigdy nie można prowadzić rozmowy ot tak – z biegu. Wcześniejsze rozpoznanie tematu i sprawdzenie czym zajmuje się potencjalny klient, jest obowiązkowe. Drugi ważny etap to przywitanie się z klientem. To najważniejszy moment budowania relacji z drugim człowiekiem. Pierwsze wrażenie jest kluczowe dla dalszych kontaktów. Kolejne etapy to rozpoczęcie rozmowy i rozpoznanie potrzeb. Po prostu trzeba wiedzieć, co najbardziej zainteresuje klienta. Później wystarczy tylko zaprezentować rozwiązanie i zamknąć sprzedaż. Brzmi zbyt powierzchownie? To tylko podsumowanie. W książce znajduje się rozbudowany scenariusz takiej rozmowy. Znajdują się w nim gotowe propozycje wypowiedzi oraz zachowania, jakie przynoszą najlepsze efekty.

Nie tylko dla przedsiębiorców

„MNEMObiznes” to niezwykła książka. Znajdują się w niej konkretne informacje na temat pamięci, mechanizmów jej działania i sposobów wykorzystywania jej dla celów biznesowych. Trzeba jednak zauważyć, że spore fragmenty tej lektury nadają się dla osób, które ze sprzedażą nie mają absolutnie nic wspólnego. To świetna propozycja dla wszystkich, którzy interesują się działaniem ludzkiego mózgu i procesów, które nim sterują. Oczywiście, książka ta będzie szczególnie cenna dla osoby, która faktycznie prowadzi rozmowy handlowe. Dzięki niej może dokładnie dowiedzieć się jak zdobyć przewagę już na etapie pierwszego spotkania.