Linux. Komendy i polecenia. Łukasz Sosna

Książka "Linux. Komendy i polecenia" to praktyczny podręcznik korzystania z tego systemu. Przyda Ci się niezależnie od tego, czy spotykasz się z Linuxem po raz pierwszy, czy też masz z nim już doświadczenie.

„Linux. Komendy i polecenia. Wydanie III” to obowiązkowa pozycja do przeczytania dla początkujących użytkowników systemu operacyjnego Linux. Autorem książki jest Łukasz Sosna, o którym niestety niewiele wiadomo poza tym, że jest autorem około 10 książek z dziedziny IT i na pewno jest specjalistą działającym aktywnie w systemie operacyjnym Linux.

Jest to już trzecie wydanie tej samej pozycji i jest to oczywiście związane z ciągłym rozwojem systemu, aktualizacjami oraz nowymi funkcjonalnościami wprowadzanymi do systemu. Obecnie w sprzedaży jest już piąte wydanie tej pozycji, naturalnie tego samego autora. Jest to bardzo charakterystyczna cecha dla książek i publikacji związanych z nowymi technologiami. Trendy i funkcjonalności zmieniają się bardzo szybko, dlatego najczęściej książki z tej dziedziny wymagają częstych aktualizacji.

Książka jest poświęcona w całości systemowi operacyjnemu Linux. Jest to popularny system oparty na jądrze linux i jest drugim, zaraz po systemie Windows, najczęściej wykorzystywanym systemem operacyjnym. Być może w przyszłości ma szansę stać się realną konkurencją dla Windowsa, który jest absolutnym liderem wśród systemów operacyjnych na świecie. Linux jest niezwykle wydajnym i elastycznym systemem, który ma rzeszę swoich lojalnych zwolenników. System charakteryzuje się przede wszystkim stosunkowo niewielkimi wymaganiami sprzętowymi i możliwością sterowania za pomocą poleceń, co znacznie ułatwia pracę w tym systemie.

Autor rozpoczyna od wstępu, w którym zaznajamia czytelnika z samym systemem. Przedstawia mu dostępne dystrybucje oraz szczegółowo przedstawia i instruuje proces instalacji systemu. To bardzo ważny rozdział z punktu widzenia kompletnego laika. Dzięki takiej wiedzy książka może stać się atrakcyjną pozycją nawet dla zupełnie początkujących użytkowników systemu. Autor wprowadza czytelnika w świat systemu od absolutnych podstaw, aż po szczegółowe i zaawansowane zagadnienia.

Pierwsze kroki w systemie

W pierwszym rozdziale autor opisuje pierwszy kontakt potencjalnego użytkownika z systemem. Opowiada między innymi o środowisku, w jakim system działa. Autor przedstawia proces logowania, warunki bezpiecznego włączania oraz restartowania systemu, możliwych użytkowników oraz opisuje co znajduje się w poszczególnych katalogach systemu Linux. W rozdziale poruszony został również temat partycji i dysków oraz ewentualnej pomocy.

Zarządzanie zasobami systemu

Po wprowadzeniu autor przechodzi do kolejnego, najobszerniejszego rozdziału. Rozdział zawiera bardzo dużo wiedzy merytorycznej związanej z obsługą i zarządzaniem zasobami komputera i systemu. Wśród tematów poruszonych w tej części książki są między innymi opis plików i katalogów w systemie, wyświetlanie ich zawartości, ich tworzenie oraz usuwanie, przechodzenie między katalogami i plikami oraz nadawanie praw dostępu do nich.

W tej części poruszone zostały również inne ważne kwestie, na przykład zmiana hasła, uzyskiwanie informacji o ilości wolnego miejsca na danych partycjach, montowanie i odmontowywanie plików systemowych, uzyskiwanie informacji o sprzęcie, wysyłanie wiadomości do innych użytkowników czy sprawdzanie, kto jest aktualnie zalogowany na naszym komputerze.

Skrypty

Rozdział trzeci poświęcony jest w całości tworzeniu skryptów powłoki. W tym momencie książki pojawia się wiedza lepiej znana bardziej zaawansowanym użytkownikom. Tworzenie skryptów powłoki to inaczej programowanie instrukcji i programów, które w znaczny sposób uproszczą wykonywanie wielu operacji w systemie. Autor wyjaśnia więc krok po kroku jak tworzyć tego rodzaju instrukcje, jednak pomimo dużej precyzji i ogromnej wiedzy autora, jest to dość zaawansowany poziom użytkowania systemu niekonieczne zrozumiały dla wszystkich. Warto jednak spróbować swoich sił w tym temacie. Taka umiejętność na pewno przyda się w przyszłości.

Dodatkowe funkcje

Ostatni rozdział poświęcony został dodatkowym poleceniom możliwym do wykorzystania w systemie Linux. Autor opisuje w nim takie funkcje jak historia poleceń użytych w powłoce, wypisywanie pierwszych wierszy pliku, uzyskiwanie informacji o trybie tworzenia nowych plików i katalogów, dodatkowe prawa dostępu do plików czy wyszukiwanie danych w plikach. Jest to zbiór dodatkowych, jednak niezwykle pomocnych funkcjonalności, dzięki którym codzienna praca w systemie może stać się dużo prostsza i szybsza.

Rozwój systemu

Z roku na rok, dzięki ciężkiej pracy całej rzeszy specjalistów z dziedziny IT system Linux staje się coraz bardziej intuicyjny i coraz bardziej funkcjonalny. Stale rosnące wyniki mogą prognozować w przyszłości, że Linux stanie się realną i rzetelną alternatywą dla aktualnego lidera rynku. Dlatego też znajomość tego systemu oraz wiedza na temat jego środowiska i zasad działania może w przyszłości okazać się wiedzą bardzo cenną. Tak na prawdę większość z nas, którzy od zawsze działamy na tym samym systemie operacyjnym, mielibyśmy problem z wykonaniem podstawowych poleceń w innym systemie. Wzrost wyników sprzedaży oznacza, że coraz więcej firm i osób prywatnych decyduje się na implementację Linuxa w swoim środowisku. Oznacza to, że znacznie wzrasta prawdopodobieństwo spotkania się z tym systemem chociażby w życiu zawodowym. Stąd wiedza z tego zakresu może zaowocować w przyszłości nawet w życiu zawodowym.

Pozycja tego autora polecana jest przede wszystkim wszystkim początkującym użytkownikom tego systemu. Całość składa się z około 150 stron. Autor w bardzo uporządkowany i naturalny sposób przekazuje czytelnikowi wiedzę na temat systemu, rozpoczynając od podstawowych zagadnień i stopniowo przechodząc do zaawansowanych funkcji systemu. Całość napisana jest w sposób bardzo prosty i logiczny a wiedza jest odpowiednio uporządkowana i bardzo skonkretyzowana. Brak w książce jakiejkolwiek niepotrzebnej treści, tylko fakty i konkretny przekaz. Wiedza godna zainteresowania również dla każdego freelancera, ponieważ system Linux może stać się narzędziem pracy każdego, zwłaszcza freelancera pracującego w internecie.