Wtyczki do WordPressa. Programowanie dla profesjonalistów

Chcesz być mistrzem WordPressa? To musisz dobrze znać wtyczki do WP. Powinieneś też wiedzieć, jak tworzyć je od zera. Dowiedz się tego z książki "Wtyczki do WordPressa. Programowanie dla profesjonalistów."

WordPress to napisany w PHP system zarządzania treścią. Głównie jest wykorzystywany do tworzenia blogów, ale przy odrobinie woli można użyć go w każdym celu, nawet do założenia sklepu internetowego. Obecnie ponad 30% stron www jest oparta o WordPressa. Z tego powodu każdy, kto chciałby zajmować się nim po prostu MUSI znać „Wtyczki do WordPressa. Prognozowanie dla profesjonalistów.”

Autorzy

Autorami książki są Brad Williams, Ozh Richard i Justin Tadlock. Wszyscy trzej zajmują się WordPressem już od lat. Zajmują się wszystkim, co jest związane z tworzeniem stron opartych o ten system. Wszyscy też chętnie udzielają się w internecie, dzielą się swoją wiedzą i zachęcają do lepszego poznania WordPressa. Tym bardziej, że każdemu programiście daje on ogromne możliwości, a jego doskonałe opanowanie – to realna szansa na zarobek dla przedsiębiorczego freelancera.

Dobre podstawy

„Wtyczki do WordPressa. Programowanie dla profesjonalistów” to prawdziwa kopalnia wiedzy. Liczy sobie ponad 500 stron, więc raczej nie nadaje się na lekturę do poduszki, ale za to koniecznie powinna znaleźć się w biblioteczce każdego programisty. A raczej programisty, który chce pracować i zarabiać na swojej wiedzy. To nie podręcznik, to bardziej „Biblia WordPressa”. Książka składa się z 18 rozdziałów. Każdy z nich jest napisany niezwykle przejrzyście. Na jego początku wypunktowano, co dokładnie zostanie poruszone w danym rozdziale. Następnie, również w punktach wyjaśnione zostają podstawowe terminy oraz odrobina teorii. Później przechodzi się już do konkretów – fragmentów kodu oraz zrzutów ekranu z wyraźnie zaznaczonym, co należy kliknąć. Na koniec, autorzy wyjaśniają też „jak to działa”. Dobry programista powinien wiedzieć nie tylko JAK wygląda prawidłowy kod, ale też DLACZEGO tak wygląda. Dzięki temu łatwiej będzie mu tworzyć własne, innowacyjne rozwiązania i dostosowywać kod do indywidualnych potrzeb. W książce pojawiają się też liczne wskazówki, które mają ułatwić pracę. Na koniec rozdziałów są podsumowania, które jeszcze raz zbierają całą wiedzę. W książce można znaleźć też wygodne checklisty, które usprawniają wykonywanie zdań. Dzięki nim nie ominie się żadnego etapu pracy z wtyczkami.

Wszystko po kolei

Dużym atutem podręcznika „Wtyczki do WordPressa” jest to, że nie rzuca Czytelnika od razu na głęboką wodę. Autorzy zaczynają od wprowadzenia do tematu i stopniowo zwiększają trudność. Tłumaczą, czym są wtyczki, do czego służą, jakie mają zalety i przede wszystkim – jak je instalować i edytować. Następnie przechodzą do podstaw związanych z używaniem wtyczek. Omówiono jak tworzyć pliki, jak określać ścieżki dostępu, a także standardy tworzenia kodu. Co ważne, autorzy zalecają stosowanie rozsądnych praktyk. Z tego powodu podkreślają, że ważne jest stosowanie prefiksów i dbanie o organizację pliku i strukturę katalogu. Poziom wiedzy jest stopniowo podnoszony, więc Czytelnik nie jest zaskoczony żadnym tematem.

WordPress i wtyczki

Cały rozdział został poświęcony integracji wtyczek z platformą WordPress. Autorzy tłumaczą jak tworzyć widżety, czyli elementy graficznego interfejsu użytkownika. Mogą one być w postaci okien, suwaków, przycisków i pól edycji. Są one bardzo ważne ze względu na estetykę strony. Mają też ogromne znaczenie ze względów marketingowych, bo widżety muszą być jak najbardziej zachęcające. Ważne jest też, by zachowana była zasada spójności. Widżety mają być elementem całości, a nie samodzielnymi tworami. Warto pamiętać o tym, by cała strona funkcjonowała prawidłowo i wyglądała dobrze.

Ustawienia

Kilka rozdziałów zostało poświęconych ustawieniom i bezpieczeństwu wtyczek. Jest to wiedza już zdecydowanie bardziej zaawansowana, ale niezbędna dla każdego programisty. W tym miejscu pojawia się też pojęcie API (application programming interface), bez którego znajomości żaden programista nie mógłby pracować. Jest to temat tak szeroki, że poświęcono na niego kilka rozdziałów. Poruszono tematykę skrótów (API Shortcode), API HTTP i API Rewrite. Co ważne, przy każdym temacie zostało wyjaśnione, dlaczego zdobycie tej wiedzy jest ważne i do czego może zostać wykorzystane w życiu.

Specjalnie dla blogów

Jako że WordPress powstał z myślą o blogach, to wtyczki są niezwykle ważną ich częścią. Autorzy poświęcają sporo czasu rozbudowie wpisów blogowych. Warto wiedzieć, że może okazać się to niezwykle opłacalne dla programisty. W końcu, wielu z jego klientów najprawdopodobniej będzie korzystało z bloga, chociażby po to, by lepiej pozycjonować swoją stronę www. To bardzo ważny rozdział dla każdego freelancera, który chce poszerzyć swoją ofertę i wyróżnić się od konkurencji.

Działanie marketingowe

Na tworzeniu wtyczek też można zarabiać. Dlatego, autorzy poświęcają jedną część książki tylko i wyłącznie działaniom marketingowym wokół wtyczki. Tłumaczą jak wybrać właściwą licencję dla wtyczki. Wyjaśniają, dlaczego posiadanie licencji jest ważne i jak realnie na niej zarabiać. Ważne są też informacje na temat tego jak zgłosić wtyczkę do oficjalnego repozytorium i jak tworzyć plik redme.txt. To podstawy dla każdego programisty, który chciałby sprzedawać swoje produkty. Istotne są też działania, które mają na celu rozsławienie wtyczek. W końcu nawet doskonała wtyczka nie sprzeda się, jeśli nikt o niej nie usłyszy.

Dla każdego – speca i przyszłego speca

„Wtyczki do WordPressa. Programowanie dla profesjonalistów” to książka skierowana przede wszystkim dla programistów. Jednakże, osoby bez doświadczenia też mogą po nią sięgnąć. Ważne jest, tylko by nie była to ich pierwsza lektura z tej dziedziny. Osoby zafascynowane kodem i językiem PHP mogą sporo dowiedzieć się o wtyczkach i działaniu WordPressa, bo książka jest bardzo przejrzysta i napisana jasnym językiem. Największy zysk, jednak przyniesie profesjonalnym programistom. Właściwie zawiera gotową receptę na zarabianie tworzeniem własnych wtyczek. To instrukcja tego jak dobry pomysł można zmienić w pieniądze. Wystarczy odrobina wyobraźni, odwagi i trzymania się instrukcji zawartych w książce.