Dlaczego NIE powinieneś zostać przedsiębiorcą

Jesteś przedsiębiorcą z krwi i kości? Ta książka udowodni Ci, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Sprawdź, czy masz wystarczająco grubą skórę, by prowadzić własny biznes.

„Dlaczego nie powinieneś zostać przedsiębiorcą – poradnik dla osób, które planują założyć firmę” (Justyna Broniecka-Klim) to książka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdej osoby, która planuje założyć własny biznes. W dzisiejszych czasach niemal każdy może założyć firmę. Należy jednak pamiętać, że konkurencja jest na tyle silna, że ciężko utrzymać się na rynku. Dla osób początkujących zdobycie przewagi w branży wydaje się być nierealnym marzeniem. Współcześnie zupełnie inaczej postrzega się przedsiębiorcę, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nasze wyobrażenie na temat ludzi biznesu zwykle nie pokrywa się z rzeczywistością. Zanim wejdziemy w ten świat powinniśmy dogłębnie poznać jego realia. Warto uczyć się na błędach innych. Dzięki temu możemy zminimalizować ryzyko porażki. Oczywiście każdy z nas przechodzi zupełnie inną drogą. Trzeba jednak mieć świadomość, że pewne schematy powtarzają się. Może zdarzyć się tak, że po założeniu upragnionej firmy spotkamy się z rozczarowaniem i frustracją. Należy wziąć pod uwagę, że nie każdy powinien zostać przedsiębiorcą. Kluczową rolę odgrywają tutaj cechu osobowości. Autorka w prezentowanej książce stara nam się przedstawić wszystkie zalety oraz wady prowadzenia własnej działalności. Padają tutaj pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy, kto w przyszłości pragnie wyjść na rynek z samodzielnie stworzonym produktem.

Krótko o autorze

Czasami wydaje nam się, że o świecie biznesu wiemy już wszystko. Przeczytaliśmy szereg poradników, mamy kontakt z ludźmi działającymi w tej branży, wiemy jak wygląda załatwienie formalności. Zapominamy jednak, że jest to początek naszej drogi. Rośnie liczba firm, która upada w przeciągu roku od wejścia na rynek. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że przyszli przedsiębiorcy nie przygotowali się należycie do założenia biznesu. To nie tylko pomysł oraz wizja. To również rzetelne analizy, które pozwalają prawidłowo ocenić opłacalność podjętych działań. Kolejnym powszechnie spotykanym problemem jest fakt, że ludzie zbyt szybko się poddają. Zniechęcenie jest naturalnym etapem. Jeśli nie znajdziemy w sobie motywacji, to nigdy nie osiągniemy sukcesu.

Justyna Broniecka-Klim posiada ogromną wiedzę z zakresu zarządzania. To również doświadczony trener biznesu, który chętnie uczy osoby ambitne, jak osiągnąć zamierzone cele. Chętnie współpracuje z managerami oraz liderami. Jej szkolenia cieszą się uznaniem kursantów z całej Polski. Jej publikacje zamieszczane są regularnie w popularnych czasopismach branżowych.

Recenzja książki „Dlaczego nie powinieneś zostać przedsiębiorcą – poradnik dla osób, które planują założyć firmę”

Sięgając po książkę „Dlaczego nie powinieneś zostać przedsiębiorcą – poradnik dla osób, które planują założyć firmę” możemy mieć pewność, że spotkamy się z obiektywnym podejściem do tematu. Nie musimy obawiać się, że jest to książka demotywująca, która zniechęci nas do założenia własnej działalności. Nic bardziej mylnego. Z pewnością każdy z nas spotkał się z powielanymi mitami związanymi z prowadzeniem własnego biznesu. Być może do dnia dzisiejszego nie mamy pojęcia, że są to bzdury wyssane z palca. W książce ukazano niemal każdy etap, który na nas czeka. To nie tylko zaszczyty i zyski. To również trud i poświęcenie. Ciężka praca jest nieodłącznym elementem. Owszem, wraz z upływem czasu będziemy mogli skuteczniej zarządzać firmą. Wiele obowiązków będziemy mogli oddelegować pracownikom. Z pewnością nie możemy zrobić tego już na starcie. Na początku wszystko będzie leżeć wyłącznie w naszych rękach. Samodzielnie kształtujemy nasz biznes i to od nas zależy, jak będzie wyglądał on w przyszłości. Pewne zadanie musimy wziąć na swoje barki. To wielka odpowiedzialność, z którą nie każdy potrafi się zmierzyć.

Pierwszy rozdział opisywanego poradnika to ogólne informacje związane ze światem biznesu. Warto dowiedzieć się, jak w dzisiejszych czasach wygląda rynek przedsiębiorstw. Dzięki temu łatwiej będzie nam ocenić realne szanse na przetrwanie. Dostrzeżemy również zagrożenia, które napływają do nas niemal z każdej strony. W rozdziale drugim zostały wymienione najczęstsze powody, które skłaniają nas do założenia biznesu. Niezwykle często motywują nas pieniądze. Chcemy zarabiać szybko i dużo. Mamy dość pracy na etacie, która przynosi mierne zarobki. Chcemy wybić się ponad przeciętność. Umocnić swoją pozycję wśród społeczeństwa. Dla wielu osób posiadanie własnej firmy jest prestiżem. To sposób na to, aby poczuć się ważnym, a czasami lepszym od innych. Nierzadko w ten sposób chcemy coś komuś udowodnić. Zrywamy z wizerunkiem nieudacznika. Udowadniamy, że stać nas w życiu na sukces. Teoretycznie nie ma nic w tym złego, jeśli nie są to jedynie czynniki determinujące nas do założenia biznesu. Niezwykle często można spotkać się z zjawiskiem, gdy dana osoba nie ma konkretnego pomysłu na biznes, jednak chęć posiadania firmy jest niezwykle silna. Nie ma większego znaczenia, czy będzie to sklep odzieżowy, czy kawiarnia. Nie jesteśmy specjalistami w żadnej dziedzinie. Kopiujemy pomysły innych. Nie zdajemy sobie sprawy, że rynek jest już przesycony. Decyzję o założeniu firmy podejmujemy jeszcze zanim określimy, co chcielibyśmy robić w życiu. To nie może się udać. Jeśli jesteśmy na takim etapie życia, to dajmy sobie czas. Być może za rok, dwa odkryjemy swoje pasje, czy też zainteresowania. Każde przedsiębiorstwo powinno zostać zbudowane na trwałych i solidnych fundamentach. W innym przypadku runie niczym domek z kart.

W kolejnych rozdziałach autorka nakreśla sylwetkę oraz wizerunek przedsiębiorcy. Nie od dziś wiadomo, że osoby, które chcą posiadać własny biznes muszą „mieć grubą skórę”. Niepowodzenia zdarzają się najlepszym. Spotkamy się z ryzykiem i krytyką. Poznamy frustrację oraz brak motywacji. Ważne jest, aby odnaleźć w sobie siłę niezbędną do zmierzenia się z wszelkimi przeciwnościami losu. Kolejny rozdział dotyczy obaw związanych z zatrudnianiem pracowników. Nierzadko młody przedsiębiorca uważa, że może pełnić każdą funkcję w swojej firmie. Jest jednocześnie managerem, sprzedawcą, czy też księgowym. Nadmiar obowiązków i brak dostatecznych umiejętności może okazać się gwoździem do trumny.