Odkryj się (Patrick Lencioni)

To książka, która pod otoczką powieści zmusza czytelnika do zadawania sobie trudnych pytań na temat własnej kariery i przyszłości zawodowej. To świetna okazja, by poznać się lepiej.

„Odkryj się” (Patrick Lencioni) to przypowieść biznesowa o tym, jak pokonać trzy lęki, które niszczą związek z klientem. Jest to znakomita propozycja dla osób działających w sprzedaży. To niezwykle wciągająca lektura, która opowiada historię pewnego konsultanta. Nie jest to kolejny nudny poradnik. To wciągająca lektura, którą można pochłonąć jednym tchem. Niesztampowy sposób przekazania elementarnej wiedzy zachęca do bliższego zapoznania się z książką. Pewnie niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak stać się dobrym sprzedawcą. Dzisiejsze czasy nie są łatwe – konkurencja zmusza nas do coraz odważniejszych działań, które nierzadko kłócą się z wartościami, które mamy w środku. Autor omawianej książki stara nas się przekonać do czegoś odwrotnego. Siła tkwi w prostocie. Być może uczciwość i szczerość sprawią, że staniemy się prawdziwym liderem sprzedaży. Książka jest odpowiednia zarówno dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki w branży, jak i tych, którzy funkcjonują w niej od lat. Nigdy nie jest zbyt późno na zmiany. Ważne jest jedynie to, aby znaleźć w sobie motywację i odwagę.

Krótko o autorze

Współczesne techniki sprzedażowe często ocierają się o oszustwo. Liczy się wyłącznie to, aby pozyskać klienta. Naszym głównym celem jest oczywiście zysk. Nie ważny jest sposób działania, najważniejsze są efekty. Czy taka postawa ma sens? Zdaniem autora opisywanej książki klient bardzo szybko wyczuje brak szczerości. Rozczarowanie będzie na tyle silne, że nie obdarzy nas zaufaniem ponownie. Wielu sprzedawców nie rozumie tego, że lojalność powinna zostać postawiona na pierwszym miejscu. To właśnie wierni klienci stanowią podstawę funkcjonowania przedsiębiorstwa. Odpowiadają za jego stabilność. Są niczym fundament każdego domu. Bez nich biznes może runąć z dnia na dzień.

Patrick Lencioni to ekspert biznesowy, który specjalizuje się w zarządzaniu, kontaktach międzyludzkich, a także sprzedaży. Wieloletnie doświadczenie pozwoliło stworzyć mu sporą liczbę ciekawych publikacji. Każda z nich w błyskawicznym tempie stała się prawdziwym hitem. To również popularny konsultant i mówca. Cieszy się ogromnym uznaniem szczególnie wśród osób zarządzających oraz liderów. Warto wiedzieć, że Lencioni współpracował z największymi markami funkcjonującymi na rynku. To najlepszy dowód jego znakomitych umiejętności.

Recenzja książki „Odkryj siebie”

„Odkryj siebie” to interesująca historia konsultanta, który staje przed wielkim wyzwaniem zawodowym. Musi on zintegrować dwa konkurencyjne przedsiębiorstwa, które funkcjonują w oparciu o odmienne mechanizmy. Każda firma ma zupełnie inne podejście do klienta. Jak znaleźć złoty środek? Główny bohater wpadł w prawdziwą rozpacz, jednak szybko zabrał się do pracy. Starał się przeanalizować wszystkie zalety oraz wady dostępnych rozwiązań. Jedno z przedsiębiorstw jest kompletnie bierne wobec klienta. Nie pozwala sobie na sprzeciw wobec niego. Jest uległe i sprawia wrażenie bezbronnego. Zgadza się niemal na wszystko, co nie zawsze niesie za sobą korzyści. Drugie przedsiębiorstwo wyznaje skrajne różne poglądy. Na każdym kroku udowadnia ono swoją ekspercką wiedzę. Stara się kreować na markę pewną siebie, która jest nieugięta. Głównym celem jest udowodnienie nieomylności oraz szerokiej wiedzy. Co w takiej sytuacji może zrobić konsultant? Główny bohater postanowił rozszerzyć zakres kompetencji. Zrobił wszystko, aby wyjść poza swoją strefę komfortu. Wszystko po to, aby obiektywnie podejść do tematu. Przyjęcie nowych poglądów nie było łatwe i nasilały pewnego rodzaju opór wewnętrzny. W przeszłości relacje z klientem były określone przez powszechnie znane mechanizmy. Nasz bohater okrywa nowy świat. Jest to prawdziwa rewolucja w jego karierze.

Historia konsultanta ukazuje nam, jak ciężka jest droga do zbudowania więzi z klientem. Osiągnięcie zamierzonych celów wymaga poświęceń. Musimy wykazać się zaangażowaniem oraz cierpliwością. Rezultaty nie będą widoczne od razu. Autor książki udowadnia nam, że bezpośredniość jest bardzo często o wiele lepsza, niż najbardziej złożone narzędzie marketingowe. Co to oznacza? Na zaufanie odbiorców zasłużymy tylko wtedy, gdy będziemy szczerzy i otwarci. Nie powinniśmy na siłę kierować swojego wizerunku. Nie możemy popadać w skrajność. Nie traktujmy klienta, jak osoby pozbawionej zdolności logicznego myślenia. Pamiętajmy, że świadomość konsumentów cały czas rośnie. Stają się oni coraz bardziej czujni. Wystarczy nawet mały błąd, aby zniechęcić klienta do naszej marki.

Każda relacja z klientem powinna opierać się na prostych i zrozumiałych zasadach. Przyniesie to długofalowe korzyści. Takie postępowanie niesie za sobą realne zyski. Podczas budowania więzi z odbiorcą czeka na nas szereg niebezpieczeństw. Autor określa je, jako trzy lęki, które stają na drodze do lojalności klienta. Oczywiście w omawianej książce znajdziemy praktyczne wskazówki związane z pokonaniem wspomnianych obaw. Przezwyciężenie strachu wymaga od nas samodyscypliny. Często musimy również zmienić wartości, którymi kierujemy się podczas pracy. Jest to zwykle niezbędne w sytuacji, gdy dotychczas wykorzystywaliśmy niewłaściwe narzędzia marketingowe.

W dobie konkurencji lojalny klient jest na wagę złota. Powinien o tym pamiętać każdy, kto pracuje w sprzedaży. Jest to branża, która wymaga elastycznego dopasowania do sytuacji. Musimy obserwować rynek. Potrzeby klientów cały czas się zmieniają. Oczekują oni od przedsiębiorstw zainteresowania oraz jasnych zasad współpracy. Odbiorca nawet przez chwilę nie może wątpić w naszą uczciwość. Jeśli tak będzie, to po prostu skorzysta on z oferty konkurencyjnej marki. Opowieść, którą znajdziemy w książce „Odkryj siebie” może stać się dla nas cenną lekcją. Przesłanie jest na tyle silne, że zapada w pamięć na długi czas. Skłania ono do refleksji. Dzięki temu możemy odpowiedzieć sobie na pytanie – czy na pewno wybraliśmy prawidłową drogę zawodową? Być może to najlepszy czas na to, aby wdrożyć zmiany. Wszystko po to, aby przedsiębiorstwo zdobyło przewagę w branży. Omawiana książka rekomendowana jest przez światowej klasy specjalistów.