Pewność siebie jest przyczyną wielu sukcesów. Wiele błędów można przykryć pewnością siebie, tak by nikt nawet nie domyślił się, że nie wszystko jest tak, jak powinno. Pewność siebie to niezwykle ciekawe zagadnienie. Są ludzie, którzy po prostu ją mają i są tacy, którzy muszą przełamywać się, by wyjść z domu. Pewność siebie jest nierozerwalnie związana z obawami, jakie mają ludzie. Boją się niepowodzenia, ośmieszenia, zniszczonych marzeń. Coś takiego może przytłoczyć. Na szczęście, Brian Tracy doradza, jak uporać się z brakiem wiary we własne umiejętności, jak ją powiększyć i jak wyciągnąć z niej maksimum korzyści.
Poziom pewności siebie
Według Briana Tracy, to od poziomu pewności siebie zależy, jak duże cele sobie obieramy. Od niego jest też uzależniona determinacja, z jaką walczymy o sukces. Im jesteśmy bardziej pewni siebie, tym wytrwalej dążymy do realizacji swojego celu. W końcu – jak nie my to kto? Im lepiej znamy własną wartość, tym mniejszym problemem są przeszkody stawiane na naszej drodze przez los. Sami możemy zaobserwować tendencję, że osoby pewne siebie zazwyczaj są też wyjątkowo ambitne. Często też odnoszą spektakularne sukcesy. „Potęga pewności siebie” została napisana na podstawie rozmowy z handlowcami, menadżerami i przedsiębiorcami z ponad sześćdziesięciu krajów. Każdy z nich dołożył swoją cegiełkę do wniosków, jakie wysnuł Brian Tracy. Wnioski te w postaci praktycznego poradnika może poznać każdy, kto chciałby pracować nad samorozwojem.
Poprawa kondycji
Książka „Potęga pewności siebie” pomaga poprawić własną kondycję mentalną. Obrazuje sposób, w jaki myślą osoby, które osiągnęły sukces. Oczywiście, to nie jest żadna złota recepta. To nie tak, że przeczytasz książkę i bach – jesteś pewny siebie. Tę cechę buduje się po trochu, krok po kroku. Ważna jest umiejętność utrzymania poziomu pewności siebie także po klęsce i krytyce. Fundamenty wiary we własne możliwości położysz wspólnie z Brianem Tracy.
Krok po kroku
Nie od razu Kraków zbudowano. Tak samo nikt nie staje się pewny siebie z dnia na dzień. Niektórym po prostu przychodzi to bardziej naturalnie niż innym. Ci, którzy z różnych powodów nie potrafią sami uwierzyć w swoje powodzenie, mogą korzystać z porad specjalistów. Z książki „Potęga pewności siebie” można nauczyć się jak wyznaczać jasne cele i zdobywać je zgodnie z pisemnym planem. Podstawą pewności siebie są myśli i uczucia związane z tobą samym. To wszystko, co myślisz na własny temat. Twoje dotychczasowe doświadczenia i to, jak jesteś uwarunkowany, nie ma właściwie nic wspólnego z Twoimi rzeczywistymi możliwościami. To, że dotąd nie wszedłeś na Mont Everest, nie jest wcale równoznaczne z tym, że nie dałbyś rady. Osoba pewna siebie doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Osoba niewierząca we własne możliwości, nawet nie będzie o tym myślała.
„Wszystko, o czym rozmyślasz, rośnie w twojej koncentracji”
Tak brzmi prawo koncentracji. Zgodnie z nim, wszystko, o czym dużo myślisz, wreszcie staje się częścią ciebie. Jest włączane w twoje procesy myślowe i ma wpływ na wszystko, co robisz. Jeśli, więc ciągle myślisz o tym, że chcesz być śmielszy lub bardziej odważny to właśnie taki się staniesz. Możesz być człowiekiem, który wszystko zawdzięcza sobie. Self-made manem. Nie trać, więc czasu na myślenie, że jesteś do bani. Myśl o tym, że jesteś super i zasłużyłeś na sukces. Mimo że brzmi to wyjątkowo prosto, to w praktyce takie nie jest. Ludzie mają tendencję do czarnowidztwa. Zawsze myślą o tym, że będzie źle. Zamartwiają się, bo nic nie pójdzie po ich myśli. Oczekują najgorszego i niejako właśnie to przywołują. Tak właśnie działa prawo koncentracji. Warto, więc wykorzystywać je we właściwym celu. Do tego wystarczy myśleć pozytywnie. Czy to tak wiele? Skup się na tym, czego pragniesz i zapomnij o tym, czego się boisz. Potem, będzie już z górki.
Życie wewnętrzne i zewnętrzne
Prawdziwy sukces można osiągnąć, gdy życie wewnętrzne jest w harmonii z życiem zewnętrznym. Nawet przedsiębiorcy powinni dbać o to, by dopasować do siebie te dwie sfery. Podstawą pewności siebie jest życie w zgodzie ze sobą. Szanowanie własnych wartości. Pielęgnowanie ich i równoczesne dążenie do zaspokojenia własnych ambicji. Pewność co do tego, co jest słuszne, ma realne przełożenie w pewności siebie. Mając poczucie tego, że robisz dobrze, będziesz walczył do skutku. Z tego powodu koniecznie powinieneś ustalić własne wartości. Nadać im hierarchię i zorganizować własne życie w zgodzie z nimi. Są firmy, których pracownicy sami ustalają wspólne wartości w zgodzie, z którymi chcą działać. Dzięki temu wspólnie pracują na sukces firmy, a wyznaczone wartości są wykorzystywane jako pryzmat do podejmowania decyzji.
Korzyści z bycia pewnym siebie
Dzięki pewności siebie można wychodzić z własnej strefy komfortu. Narażać się na śmieszność. Podejmować ryzyko bez żadnych gwarancji, za to z wieloma nadziejami. Dzięki niej można zminimalizować własne słabości i zamienić je w siłę niezbędną do osiągnięcia sukcesu. Pewnością siebie można też przykryć niedociągnięcia. Wyobraź sobie, że referujesz projekt, ale zapomniałeś wziąć z domu jednej z kartek z danymi. Nie masz kompletnych informacji. Nie pamiętasz ich, ale nie chcesz, by ktokolwiek się o tym dowiedział. Osoba pozbawiona pewności siebie po prostu nie wystąpi. Przeprosi i zrezygnuje z prezentowania swojej pracy. Najprawdopodobniej straci przez to swoją szansę. Osoba pewna siebie będzie prowadziła prezentację tak jakby była w pełni przygotowana… a jeśli jednak padną pytania dotyczące brakujących danych, to wyjaśni sytuację i zobowiąże się, że dośle je później. Jeśli zainteresuje odbiorców swoim projektem, to brak wszystkich danych nie będzie problemem. Osoba pewna siebie nie boi się krytyki. Nie boi się zaryzykować, a dzięki temu powiększa własne szanse na sukces. Taka pewność siebie jest niezwykle pożądana u przedsiębiorców. Dzięki niej mogą oni lepiej kreować się na profesjonalistów. Tym bardziej że te dwie cechy bardzo często występują w korelacji. Jeśli chcesz osiągnąć sukces, koniecznie zadbaj o poziom pewności siebie.