Każdy lubi zwyciężać. To uczucie, które może uskrzydlać. Podnosi poczucie własnej wartości i sprawia, że czujemy się lepsi. Mądrzejsi. Bardziej doświadczeni i zmotywowani do walki o dalsze wygrane. Zwycięstwo może uzależniać jak najlepszy narkotyk. Jego analizę przeprowadzili Jack i Suzy Welch w książce „Winning znaczy zwyciężać”.
Państwo Welch
Jack Welch stał na czele General Electric. To on i jego zdolności przywódcze są odpowiedzialni za rekordowe przychody firmy. Wtedy właśnie jej wartość wzrosła z 12 do 500 mld dolarów. Imponujący wynik, prawda? Jack Welch obrósł legendą i stał się żywym mitem. Większość swoich książek napisał we współpracy ze swoją żoną – Suzy. Zaczynała ona jako dziennikarka i publicystka, więc świetnie radzi sobie ze słowem pisanym. Jedną z ich wspólnych książek jest „Winning znaczy zwyciężać”.
Najważniejsza pozycja
Jack Welch twierdzi, że po opublikowaniu swojej autobiografii zasypały go pytania od Czytelników. Dotyczyły one wielu spraw i różnych tematów. Można je wszystkie podsumować jednym pytaniem – jak zwyciężać. O to właśnie chodzi w biznesie, by wygrywać. Z konkurencją i z sobą. Ta książka to podręcznik zarządzania, który opiera się wyłącznie na praktycznych doświadczeniach. Zero niesprawdzonych teorii, same fakty. Wszystko po to by wygrywać. Sam autor twierdzi jednak, że nie daje złotej recepty na zwyciężanie. Wiele zależy od ludzi i od ich podejścia do życia. Znaczenie mają błędy i sukcesy. Welch pisze o nich obu.
Bądź pozytywnie nastawiony, tak byś mógł zarażać swoje otoczenie optymizmem. Nie pozwól robić z siebie ofiary. Po prostu – baw się dobrze. Biznes jest grą, a każde kolejne zwycięstwo powinno być zabawą.
Zacznijmy od podstaw
To pierwsza część „Winning…”. Zawiera suche fakty i podstawy teoretyczne zarządzania, które należy znać by sprawnie kierować zespołem. To filozofie, które są przez przedsiębiorców ignorowane ze względu na brak czasu. Welch skupia się na czterech fundamentach, które uważa za kluczowe dla prowadzenia własnego biznesu. Są to podstawy. Pierwszą z nich jest jasna misja i konkretna wartość. Wszyscy pracownicy i kierownictwo powinni wiedzieć, w jakim kierunku zmierzają i dlaczego. Następnie, pojawia się potrzeba otwartości we wszystkich obszarach zarządzania. Kierowanie to nie tajemnica. Podkreśla też wagę doceniania i wyróżniania najlepszych. W końcu każdy lubi wygrywać. Pracownicy dobrze zmotywowani i rozumiejący, że opłaca im się osiągać najlepsze efekty, starają się bardziej. Prowadząc firmę, nie można też zapominać o czwartym fundamencie – prawie do wyrażania swojej opinii. Każdy człowiek ma swoją godność i nic nie może jej przekreślić.
Twoja firma
To druga część książki. Dotyczy wewnętrznych spraw firmy – zarządzania, zatrudniania i zwalniania pracowników, zachowania w czasie kryzysów. To jak zachowujemy się, gdy stajemy przed trudną sytuacją, świadczy o naszej dojrzałości, również tej biznesowej. Przywództwo to gra zespołowa. Wielu managerów o tym zapomina, ale zwycięstwo jest efektem pracy całego zespołu.
Twoja konkurencja
Ta część jest poświęcona temu, co dzieje się poza przedsiębiorstwem. Firma nie powinna być tylko zdrową organizacją. Musi też działać strategicznie tak, by zdobywała przewagę nad konkurencją. Podstawą jest opracowywanie mądrych budżetów, przejmowanie innych przedsiębiorstw i tworzenie fuzji. Chodzi o to, by ciągle się rozwijać. I to nie tylko pod jakimś określonym kątem, ale całościowo. W tej części pojawia się też program zarządzania jakością „6 sigma”. Jeśli jest prawidłowo wprowadzony, to obniża koszty, poprawia kontakt z klientami i pomaga tworzyć lepszych liderów. Technicznie, polega ona na usuwaniu wszelkiej nieefektywności i zastąpieniu jej produktami, które zostały dobrze przemyślane. Cała sztuka polega na tym, że powinny one być tak przemyślane, by klient dostawał to, czego chce, kiedy chce i w wyznaczonym terminie. To wszystko pomaga budować lojalność klienta, a ona ma swoje odzwierciedlenie w zyskach firmy. Wprawdzie „6 sigma” nie jest aż tak prosta. Do jej wdrożenia trzeba wykonać szereg kalkulacji, które mają na celu wskazanie, co jest opłacalne, a co nie.
Twoja kariera
To ostatnia już spójna część książki. Poświęcona jest indywidualnemu przebiegowi kariery zawodowej. Jej pierwszym krokiem jest znalezienie właściwej pracy. Oczywiście, jest ona uzależniona od tego, na jakim konkretnie etapie znajduje się kariera. Welch daje instruktaż tego, co należy robić, by otrzymać awans i jak się zachować, gdy już osiągniemy swój cel. Tłumaczy również pewien bardzo skomplikowany problem – jak pracować dla złego szefa. To problem, z którym spotyka się każdy z nas. Staje, wtedy przed dylematem – walczyć o utrzymanie się w pracy, czy szukać nowej. Welch sugeruje, że są jeszcze inne drogi.
Ostatnie elementy układanki
To zbiór mądrości, których nie sposób było dopasować do innych część. Welch skupia się w nich na tym, jak problemy społeczne wpływają na świat biznesu. Ponadto, tłumaczy nowe prawa (amerykańskie) wpływają na funkcjonowanie przedsiębiorstw. To analiza aktualnej sytuacji na świecie oraz podsumowanie, jakimi zmianami może ona owocować w biznesie.
Zarządzanie dla każdego
Książka „Winning znaczy zwyciężać” jest kierowana głównie do kadry kierowniczej i zarządzającej zespołami. Te osoby szczególnie potrzebują wiedzy na temat tego jak podążać do zwycięstwa. Tym bardziej że nie gra w drużynie sama. Praca na własny, osobisty sukces i na sukces przedsiębiorstwa to dwa różne zagadnienia. Mogą się ze sobą łączyć i się przenikać, ale dotyczą dwóch zupełnie różnych spraw. Prawdziwy zwycięzca potrafi poradzić sobie w obu wskazanych sytuacjach. Jack Welch pracował w ogromnej firmie, na której czele stał 20 lat. Z tego powodu, że książka jest napisana z jego perspektywy, to łatwiej jest się z nim identyfikować osobom pochodzącym z tego samego środowiska. Sama książka nadaje się też na lekturę dla właścicieli małych i średnich firm. Muszą oni jedynie przystosować jej treści do mniejszej skali. Każdy, kto na poważnie podchodzi do tematu zarządzania przedsiębiorstwem, powinien sprawdzić, co na ten temat ma do powiedzenia Jack Welch.