Burz Niszcz Zmieniaj

Zastanawiałeś się, dlaczego jedni odnoszą sukces, a inni nie? Być może ci drudzy nie mają wystarczająco dużo odwagi, by zmienić coś w swoim życiu. Może nie potrafią niczego zburzyć i zniszczyć. A Ty umiesz?

„Burz Niszcz Zmieniaj. Jeżeli tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny” (Łukasz Kuciński) to książka w formie audiobooku. To prawdziwa gratka dla menadżerów, którzy potrzebują świeżego spojrzenia na proces zarządzania. Bardzo często ograniczamy się do utartych schematów. Zapominamy, że ciągły postęp wymaga od nas aktywności. Musimy dynamicznie się zmieniać i doskonalić. Autor udowadnia nam, że strach przed zmianą sprawi, że cały czas będziemy stać w miejscu. To prosta droga do porażki. Konkurencja nie śpi. Na nasze miejsce jest wiele chętnych osób. Utrzymanie pozycji lidera nie jest łatwe, jeśli nie jesteśmy świadomi, jakimi prawami rządzi się biznes. Rozwiązania są dwa. Możemy pozostać bierni i obserwować jak prawdziwa kariera przechodzi nam koło nosa. Możemy również odnaleźć w sobie motywację i chęć do działania. Dzięki temu zawsze będziemy znajdować się na szczycie. Zmniejszymy również ryzyko pojawienia się monotonii i wypalenia. Pamiętajmy, że menadżer również może zacząć pracować niczym robot.

Krótko o autorze

Nowoczesne zarządzanie wymaga kreatywności i zaangażowania. Ważne jest to, aby zrozumieć, że to my kreujemy rzeczywistość. Nie powinniśmy korzystać z utartych schematów. Oczywiście nie oznacza to, że już na starcie powinniśmy odrzucić tradycyjne modele zarządzania. Istotne jest jednak to, aby elastycznie dopasować je do aktualnej sytuacji w firmie. Tylko wtedy uda nam się osiągnąć znakomite efekty.

Łukasz Kuciński posiada wieloletnie doświadczenie w biznesie. Jest to prawdziwy ekspert w swojej dziedzinie, który cieszy się uznaniem nie tylko w Polsce, ale również zagranicą. To właściciel firmy szkoleniowej. Każdego dnia dzieli się specjalistyczną wiedzą, która jest niezbędna do tego, aby udoskonalać swoje umiejętności. Stworzone przez niego publikacje cieszą się dużym zainteresowaniem wśród liderów, którzy pragną zbudować stabilną pozycją na rynku. Kuciński duży nacisk kładzie na kreatywność. Jego zdaniem podczas rozwiązywania problemów pojawiających się w przedsiębiorstwie ważne jest nie tylko opanowanie, ale również nieszablonowe myślenie.

Recenzja audiobooka „Burz Niszcz Zmieniaj. Jeżeli tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny”

„Burz Niszcz Zmieniaj. Jeżeli tego nie zrobisz, zrobi to ktoś inny” to doskonała propozycja zarówno dla osób początkujących, jak i doświadczonych. Wielu liderów pracujących w branży kilkanaście lat nie wykazuje chęci rozwoju. Bardzo często zadają oni sobie pytanie – po co wymieniać coś, co działa? To wielki błąd. Dobry menadżer to taki, który chce stale podnosić zakres kompetencji. Jego postawa bezpośrednio przekłada się na efektywność przedsiębiorstwa. Nie można również zapomnieć o tym, że to osoba zarządzająca kształtuje swój zespół. Nie da się stworzyć produktywnego teamu, jeśli nie mamy pomysłu na siebie. Autor uczy nas, że nie powinniśmy tracić odwagi, którą często mamy na początku naszej kariery. Im mniej mamy, tym chętniej podejmujemy ryzyko. Mamy świadomość, że strata nie będzie tak dotkliwa. Z czasem nasza pozycja na rynku umacnia się. Wydaje nam się, że osiągnęliśmy sukces, a więc nic więcej nie jest nam potrzebne do szczęścia. Nie odczuwamy potrzeby zmiany. Czujemy lęk, że stracimy to, na co pracowaliśmy latami. Z drugiej strony kusi nas wizja zdobycia nowych szczytów. Analizując „za i przeciw” dochodzimy do wniosku, że zburzenie spokojnej codzienności jest bez sensu.

Autor opisywanego audiobooka pragnie, abyśmy zrozumieli, że biznes wymaga od nas stałej aktywności. Ponosimy pełną lub częściową odpowiedzialność za to, jak będzie funkcjonować przedsiębiorstwo. Jeśli będziemy sukcesywnie pracować, to zwiększymy konkurencyjność na rynku. Jeśli mamy w sobie chęć do działania, to nie należy jej tłumić. Oczywiście nie chodzi o to, aby całkowicie zapomnieć o zdrowym rozsądku, czy też racjonalnym myśleniu. Pamiętajmy o ryzyku, jednak nie pozwólmy, aby zdominowało ono nasze postępowanie. Uważajmy również na osoby, które nas otaczają. Często są to jednostki, które ciągną nas w dół. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że mają w sobie podobne emocje do nas. Czują strach przed zmianami, a więc wyczuwają zagrożenie w każdym naszym kroku. Nie możemy liczyć na motywację z ich strony.

W przypadku, gdy jesteśmy zatrudnieni w korporacji możemy zostać wymienieni na nowego, bardziej kreatywnego lidera. Jeśli nie będziemy przynosić firmie mierzalnych efektów, to nasza obecność będzie zbędna. Właśnie dlatego autor zachęca nas do tytułowego burzenia. Dotyczy ono niemal wszystkich struktur organizacji. Nasze starania z pewnością zostaną docenione przez przełożonych. Kuciński ostrzega nas – wdrożenie niektórych zmian jest skomplikowane i długotrwałe. Nierzadko konieczna jest prawdziwa rewolucja. Trzeba zniszczyć stare, aby zrobić miejsce na nowe. Jeśli więc oczekujemy, że będzie to proste i przyjemne, to jesteśmy w wielkim błędzie. Przyda nam się tutaj wytrwałość oraz cierpliwość. Wszystko, co wartościowe wymaga poświęceń. Jeśli nasza praca wydaje nam się odprężająca, to prawdopodobnie wykorzystujemy wyłącznie niewielką część naszego potencjału.

Kuciński w swoim audiobooku porusza również temat „ślepoty nawykowej”. Postępujemy zgodnie z określonymi mechanizmami. Bardzo często są one narzucane z góry. Jak mamy coś zmienić, jeśli zespół nie wykazuje chęci? Jak przekonać współpracowników do tego, że zmiana jest tym, czego potrzebuje firma? Jak zachęcić do tego osoby, które boją się ryzyka? Znajdziemy tutaj odpowiedzi na podstawowe pytania, które pojawiają się w głowie każdego kreatywnego menadżera.

Z pewnością niejednokrotnie zastanawiałeś się, jak stać się liderem, który osiągnie sukces. Z podziwem patrzymy na osoby, które wypracowały sobie ponadprzeciętną pozycję na rynku. Uważamy, że taka kariera nie jest w zasięgu naszych możliwości. To wielka bzdura. Zapominamy o tym, że każdego dnia powinniśmy podnosić sobie poprzeczkę. Nic się nie dzieje w naszym życiu zawodowym? Pora to zmienić! Podejdź do pracy z przekonaniem, że jest to najlepszy dzień na wdrożenie czegoś nowego. Rezultaty będą zaskakujące.