Zazwyczaj mafii nie podaje się jako wzór działania. Nikt nie może jednak mieć wątpliwości, że świat przestępczy obfituje w doskonale zgrane grupy. Wiele firm mogłoby zazdrościć im tak rozbudowanej i dopracowanej struktury czy hierarchii. Wystarczy przypomnieć sobie „Ojca chrzestnego”. W przedstawionym tam świecie wszystko, co dotyczyło Rodziny, odbywało się według ściśle ustalonych zasad, które wszyscy szanowali i rozumieli. Mafia to silne przywództwo i wspólne dążenie do celu. Widzisz już pewne podobieństwa? Czy mafia nie kojarzy ci się z prężenie działającą firmą? Rafał Szczepaniak i Adam Pasternak postarają się wytłumaczyć, co łączy kamorrę i legalny biznes.
Kamorra
To włoska mafia, która pochodzi z Neapolu. Jej nazwa oznacza po prostu „wojnę”. Wyrosła z więzień Neapolu, przeniosła się na jego ulice, a później rozeszła po świcie. Na początku XIX wieku walczyła o wpływy z mafią sycylijską na terenie Stanów Zjednoczonych. Obecnie jej roczne dochody szacuje się na ponad miliard Euro rocznie. Brzmi nieźle? Każdy chciałby mieć tak sprawnie działającą organizację.
Trochę powieść, trochę poradnik
„Firma jak kamorra. 11 strategicznych zasad mafii w legalnym biznesie” Szczepaniaka i Pasternaka to książka, która wykorzystuje bohaterów fabularnych do zobrazowania pewnych teorii i zasad. Jej główny bohater, Novak jest bossem mafii. Jego zadaniem jest stworzenie sprawnej organizacji, która będzie przynosiła dochody. Oczywiście, nie rozpatruje tu legalnych źródeł przychodu – ale dla samej treści ma to niewielkie znaczenie. Novak sprzedawał produkt zdefiniowany „dostawa narkotyków i bezpieczeństwo w jednym pakiecie”. Gdyby zajmował się robieniem stron internetowych czy projektowaniem ogrodów, to przyjęty model biznesowy nie uległby zmianie. To tylko nazwa, którą Czytelnik ma przyjąć z pewnym uśmiechem. Śmiało można zastąpić ją czymkolwiek innym. Akcja toczy się w Europie XXI wieku. Nasze czasy nie kojarzą się tak silnie z mafią, a jednak jest ona obecna. I ma się dobrze.
Czego się dowiesz?
Wbrew pozorom książka „Firma jak kamorra. 11 strategicznych zasad mafii w legalnym biznesie” jest kopalnią wiedzy na tematy związane ze współczesnym prowadzeniem biznesu. Tematów jest wiele. Od tworzenia skutecznych strategii i modeli biznesowych, które faktycznie sprzedają, aż po elastyczne prowadzenie interesów. Jeśli przepisy prawa są niejasne albo zawierają luki, to dlaczego by nie wykorzystać ich na swoją korzyść? W takich chwilach mafia się nie zastanawia, tylko działa i osiąga zysk. Z tej książki dowiesz się też jak obracać pieniędzmi i dlaczego warto inwestować. Zrozumiesz, że sercem każdej organizacji są ludzie. Żadna, nawet najlepsza strategia biznesowa nie zadziała, jeżeli zespół jest niezmotywowany i niezgrany. W kamorrze nie ma tego problemu. Boss traktuje wszystkich członków mafii jak ojciec. Surowy, sprawiedliwy, ale też łaskawy. Jest przywódcą, który wie, jak prowadzić swoich ludzi i czuje się za nich odpowiedzialny. W zamian za to otrzymuje ich lojalność. W tym nieszablonowym poradniku wyjaśniono też ogólne zasady polityki personalnej.
Dlaczego jedni odnoszą sukcesy, a inni ledwo wiążą koniec z końcem?
To proste. Za sukcesem mafii stoi jej elastyczność. Według Szczepaniaka i Pasternaka ta cecha znacząco podnosi szansę przetrwania. Nie tylko kamorry, ale też każdej firmy. Umiejętność szybkiego dostosowania się do sytuacji jest niezbędna, by wciąż najlepiej wykorzystywać aktualną sytuację. Drugą cechą jest równoczesne działanie na wielu polach. Dzięki niemu można mieć zawsze przygotowane wyjście awaryjne. Liczy się zysk. Emocje i sentymenty można odłożyć na bok. Ważne, by rachunek się zgadzał.
11 praw
Autorzy podają też 11 praw strategii rynku. Są to prawa uniwersalne i można zastosować je z równym powodzeniem w legalnym biznesie. Podstawą jest stworzenie skutecznego modelu biznesowego. Od niego zależy, czy projekt ma szansą się utrzymać na rynku. Równie ważna jest koncentracja na podstawowym obszarze biznesu. Nawet jeśli poszerza się ofertę, to należy pamiętać, co jest głównym źródłem dochodu. Trzeba też być nastawionym na ciągłe poznawanie potrzeb klientów. To naturalne, że się zmieniają. Przedsiębiorca powinien, więc cały czas trzymać rękę na pulsie. Najlepszym sposobem dystrybucji jest aktywna sprzedaż. Oczywiście, do produktu, rynku i konkurencji trzeba podejść kreatywnie. Koniecznie należy zrezygnować ze sztampowego myślenia i postawić na niezależność. Każdy biznes odetchnie z ulgą po likwidacji zbędnych procesów i kosztów. W tym samym punkcie należałoby wspomnieć o minimalizacji kosztów stałych. Mniej wydatków, to więcej pieniędzy pozostających w kieszeni. Ważne jest też uproszczenie struktury organizacyjnej i decyzyjnej. W nowoczesnych firmach jest tak dużo menegerów, dyrektorów i kierowników, że czasami trudno jest połapać się, kto jest osobą decyzyjną. W takim wypadku ciężko jest ustalić hierarchię. Tymczasem, w mafii nie ma takiego problemu. Każdy doskonale wie, kogo powinien słuchać i czyje rozkazy wykonywać. Ostatnim aspektem jest inwestowanie oparte o racjonalną analizę. W biznesie nie ma miejsca na spontaniczne decyzje dotyczące pieniędzy. Każda z nich powinna być doskonale przemyślana. Nie można też zapominać, że pieniądze schowane w skarpecie nie przynoszą zysków. Trzeba nimi obracać.
Dobrze napisana
Ogromnym plusem książki „Firma jak kamorra. 11 strategicznych zasad mafii w legalnym biznesie” jest forma, w jakiej została napisana. Tekst został podzielony na wygodne podrozdziały o zrozumiałych tytułach. Z nich możemy się dowiedzieć, jakie są korzyści wprowadzania konkretnego filaru strategii, jakie są konsekwencje niewprowadzenia jej, trudności, etapy i ewentualne wyjątki. Czytelnik może łatwo odszukać miejsca, które interesują go najbardziej. Takie ułożenie rozdziałów ułatwia analizę porównawczą. Czytelnik doskonale wie, które z proponowanych rozwiązań się sprawdzi, a które nie. Ten fascynujący poradnik może zmienić sposób myślenia przedsiębiorcy. W gruncie rzeczy możemy dowiedzieć się wiele od bossów mafii, dlatego warto ich obserwować… przecież każdy chce się uczyć od najlepszych.