Witajcie. W dzisiejszym wpisie znów chciałbym poruszyć temat dla ambitnych – ekspansja firmy na międzynarodowe rynki. Gdy Twoja firma z powodzeniem działa w kraju, naturalnym etapem rozwoju jest rozszerzanie oferty na zagranicznych odbiorców. Zanim jednak wyruszymy na podbój międzynarodowych rynków, warto zdobyć trochę wiedzy i dobrze się do tego przygotować 😉 Z tego powodu ciekawą propozycją dla polskich przedsiębiorców, a także wszystkich zainteresowanych światem biznesu może być książka „Go Global. Wywiady z twórcami polskich firm, które zdobyły rynki międzynarodowe” Krzysztofa Rybińskiego. Ponieważ lubię uczyć się od ludzi, którym udało się coś osiągnąć w życiu, pomyślałem, że ta pozycja może być inspirująca. Czy się nie zawiodłem? Zapraszam do lektury mojej recenzji.
Polacy, którym udało się osiągnąć sukces na międzynarodowych rynkach
W przypadku pozycji takich jak „Go Global” o powodzeniu projektu decydują przede wszystkim dwa aspekty: czy autorowi udało się namówić na wywiady przedsiębiorców, których sukcesy są faktycznie imponujące i czy zdołał przekonać ich do głębszego podzielenia się swoim doświadczeniem.
Profesor Krzysztof Rybiński, autor wywiadów, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, to jeden z najbardziej znanych polskich ekonomistów. Sam ma bardzo interesujące doświadczenia: swoją karierę zaczynał od pracy w sektorze IT w Japonii, był głównym ekonomistą kilku banków, pełnił funkcje w radach nadzorczych największych przedsiębiorstw, w latach 2004-2008 pełnił funkcję wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego.
Równie nietuzinkowymi postaciami są jego rozmówcy: to jedenaście przedsiębiorców, którym udało się nie tylko odnieść sukces w Polsce, ale i „podbić” międzynarodowe rynki. Wśród nich znaleźli się między innymi Leszek Czarnecki, właściciel Getin Holdingu; Dariusz Pachla z koncernu odzieżowego LPP; Solange Olszewska z Solaris, producent soku „Kubuś” i wiele innych ciekawych postaci. Analizując biografie rozmówców prof. Rybińskiego, jestem zainteresowany, jaka była ich droga do międzynarodowych sukcesów.
Przygotuj swoją firmę do ekspansji na międzynarodowe rynki i uniknij kosztownych błędów
Książka w ciekawy sposób przedstawia historie przedsiębiorców i tego, w jaki sposób doszli do sukcesu w kraju i na międzynarodowych rynkach. Bardzo często nie była to wcale łatwa droga – tak samo jak większość z nas musieli zmagać się z brakiem finansów, biurokracją i skomplikowanymi procedurami prawnymi. Do tego dochodziła w niektórych przypadkach nieznajomość zagranicznych rynków i utrudniające komunikację różnice kulturowe. W czasach, gdy dostęp do Internetu nie był jeszcze powszechny, pozyskiwanie informacji o partnerach handlowych wiązało się z o wiele większym ryzykiem.
Przedsiębiorcy, którzy obecnie chcieliby wyjść ze swoją ofertą na międzynarodowe rynki, mają znacznie łatwiejsze zadanie niż ich poprzednicy startujący 20-30 lat temu. Rozwinęły się technologie umożliwiające szybki przesył informacji i znacznie obniżyły ceny podróży lotniczych. Przede wszystkim jednak możemy korzystać z cennych doświadczeń biznesmenów, którzy przetarli szlaki. Książka „Go Global” jest prawdziwą skarbnicą wiedzy w tym zakresie. Uczy, w jaki sposób myśleć szerzej, jak się przygotowywać do realizacji zagranicznych przedsięwzięć oraz w jaki sposób uniknąć kosztownych pomyłek.
Wartościowy podręcznik zarządzania
Wszyscy z bohaterów książki rozpoczynali swoją działalność lokalnie – potrafili jednak myśleć globalnie, dlatego też mogli rozwinąć swoją działalność na ogromną skalę. Determinacja, upór, zdolność do planowania i przewidywania trendów rynkowych oraz intuicja i podejmowanie ryzyka sprawiły, że niewielkie rodzinne firmy i spółki prowadzone przez kilku przyjaciół mogły odnieść sukcesy w kraju i za granicą.
Po książkę Krzysztofa Rybińskiego powinni sięgnąć również ci z przedsiębiorców, którzy w najbliższym czasie nie planują rozszerzać swojej działalności na międzynarodowe rynki. Jest to bowiem nie tylko opowieść o spełnionych marzeniach, ale i bardzo praktyczny podręcznik dobrego zarządzania. Podczas rozmów przedsiębiorcy bardzo często dzielą się swoimi przemyśleniami i wskazówkami, które przydadzą się w każdym biznesie: jak rekrutować i motywować pracowników, jak zarządzać pracownikami, również jak wycofywać się z nieudanych projektów i wyciągać lekcje z porażek.
Patriotyzm gospodarczy po polsku
Oprócz inspiracji do rozwoju własnych międzynarodowych projektów, lektura książki niesie jeszcze inną wartość – pokazuje ogromny potencjał, jaki tkwi w Polakach. Autor i zachęca nas do przedsiębiorczości, a jego rozmówcy doskonale pokazują, że sukces jest możliwy – nawet jeśli nie mieliśmy tego szczęścia i nie odziedziczyliśmy fortuny ;).
Książka zdecydowanie promuje patriotyzm gospodarczy – to hasło, które od pewnego czasu stało się modne wśród polskich polityków. Krzysztof Rybiński pokazuje, że rzeczywiście stanowi on realną wartość – jednak niekoniecznie w takim, rozumowaniu, jak to prezentują media i politycy. Od wybierania w sklepach polskich produktów, nawet gdy jest to dla nas nieopłacalne, o wiele sensowniejszą drogą jest wspieranie polskiej przedsiębiorczości – rozwijanie talentów, zdobywanie umiejętności i odwaga, by próbować swoich szans również poza granicami naszego kraju.
Podsumowując, muszę przyznać, że książka była bardzo ciekawa i pełna przydatnych informacji. Krzysztof Rybiński zdołał przekonać do rozmów osoby o dużym doświadczeniu w międzynarodowym biznesie. Zadawał przemyślane, wnikliwe pytania, którymi kierował rozmowę na interesujące dla czytelnika tory. Poszczególni autorzy w swoich wypowiedziach przekazali wiele cennych dla młodych przedsiębiorców rzeczowych i konkretnych wskazówek. To sprawia, że książka „Go global” nie zawiera wywiadów celebryckich, lecz stanowi prawdziwą skarbnicę przydatnej wiedzy. Pozycja napisana jest w sposób przystępny. W wywiadach nie brakuje również ciekawych anegdotek i humoru, co sprawia, że książka jest bardzo przyjemna w lekturze.