Liderzy jedzą na końcu – co znajdziemy w tej książce?

Lider musi mieć cechy, które sprawiają, że ludzie chcą za nim podążać. Jedną z nich jest charyzma. Czy tylko ona wystarczy, by być dobrym przywódcą? Co jeszcze trzeba w sobie mieć, by być liderem, który prowadzi zespół do sukcesu?

Choć w teorii niemal każdy z nas ma możliwość samodzielnego wybrania szkoły średniej, kierunku studiów i w konsekwencji przyszłego zawodu, to w dorosłym życiu nie widać tego rezultatów: większość ludzi mniej lub bardziej nie lubi swojej pracy i z utęsknieniem czekają oni na weekend, a w poniedziałek są niechętni do jakichkolwiek działań. Dlaczego tak się dzieje? Być może jedną z przyczyn jest nastawienie i brak wystarczających kompetencji menadżerów, którzy nie potrafią zarządzać zasobami ludzkimi w skuteczny sposób. Właśnie ten temat podjął Simon Sinek w książce „Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie”.

Spis treści:

1. Nieumiejętne zarządzanie ludźmi przyczyną słabej motywacji wśród załogi

2. Analizujemy treść książki: co znajdziemy w środku?

3. Jaką wiedzę zdobędziemy po lekturze?

4. Kompetencje autora

5. Komu przyda się lektura „Liderów…”?

6. Podsumowanie

Nieumiejętne zarządzanie ludźmi przyczyną słabej motywacji wśród załogi

Menadżerów i różnego stopnia kierowników mamy w firmach całe mnóstwo, zarówno jeśli chodzi o polskie przedsiębiorstwa, jak i zagraniczne koncerny. Prawdziwych liderów jednak wciąż brakuje. Osoby dostające wyższe wynagrodzenie w zamian za bycie decyzyjną osobą w pewnej części środowiska pracowniczego często nie są w stanie sprostać temu zadaniu – znajdują się między swoimi znajomymi z pracy, którzy wykonują podobną pracę, a szefostwem, które wymaga konkretnych wyników. Decyzyjne osoby w firmie chciałyby, aby załoga zawsze z entuzjazmem podchodziła do pracy, była zmotywowana i zdeterminowana. Może książka „Liderzy jedzą na końcu…” im pomoże w stworzeniu takiej atmosfery?

Analizujemy treść książki: co znajdziemy w środku?

Cała książka została podzielona na osiem części, a każda z nich zawiera kilka dokładnie omówionych zagadnień. Pierwsza część mówi o naturalnych potrzebach pracowników, o tym, dlaczego poczucie przynależności jest ważne i jak je wytworzyć. Druga część książki wyjaśnia rolę liderów w środowisku: dlaczego są potrzebni? Jaką rolę powinni pełnić? Kolejna sekwencja lektury jest związana z właściwym postępowaniem przez liderów, dowiadujemy się, jak powinien postępować dobry manager. Następne dwie części dotyczą tworzenia odpowiedniej przestrzeni między pracownikiem a liderem, a także przestrzegają przed nieustannym zwiększaniem dystansu. Szósta część stanowi już zdecydowane przejście do konkretów. Zawiera ona bowiem pięć lekcji przywództwa, w których zostają omówione takie zagadnienia, jak zależności między kulturą, a wynikami osiąganymi przez firmę. rola przyjaźni, bycie dobrym przywódcą. Siódma część dotyczy natomiast problemów, które napotykają na swojej drodze liderzy. Autor szuka przyczyn tych zjawisk. Ostatnia część książki mówi o tym, że potrzebujemy jako społeczeństwo więcej dobrych liderów. Lektura zachęca też nas, abyśmy sami spróbowali się takimi liderami stać.

Jaką wiedzę zdobędziemy po lekturze?

Lektura dostarcza nam sporej dawki wartościowej wiedzy. Pokazuje model zarządzania zasobami ludzkimi, który sprawdza się w wielu rejonach świata. Tłumaczy, dlaczego ważne jest odpowiednie nastawienie do załogi, utrzymywanie relacji z nią, motywowanie jej. Wreszcie wyjaśnia, że menadżer czy osoba z kierowniczym stanowiskiem nie zawsze może być utożsamiana z dobrym liderem. Jednocześnie autor zachęca nas, abyśmy tymi fachowcami w dziedzinie zarządzania się stali, i pokazuje, jak tego dokonać.

Kompetencje autora

Niektórym osobom nazwisko autora może niewiele mówić. Simon Sinek to mówca motywacyjny oraz autor. Pragnie motywować ludzi do robienia tego, co lubią i co ich inspiruje. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Columbia, chętnie angażuje się w przedsięwzięcia non profit. O swoich teoriach związanych z zarządzaniem mówił m.in. na zaproszenie takich przedsiębiorstw jak Microsoft. Simon Sinek jest więc osobą, która zdecydowanie zna się na rzeczy, a na jego radach skorzystało mnóstwo osób z instytucji rządowych i wielkich przedsiębiorstw. Pokazuje to, że autor „Liderów…” wie o czym mówi i jest w stanie pomóc wielu ludziom.

Komu przyda się lektura „Liderów…”?

„Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie” to książka, która może przydać się m.in. studentom i osobom wiążącym przyszłość z pracą w działach HR, zarządzania, liczącym na karierę managera czy kierownicze stanowisko. Usatysfakcjonowani będą także obecni managerowie i kierownicy – ta lektura pozwoli im stać się jeszcze lepszymi w swoich rolach, być może także rozwiązać ich ewentualne problemy napotkane na zawodowej ścieżce. Grono odbiorców książki jest więc całkiem szerokie. Mogą po nią sięgnąć także osoby spoza wąskiego kręgu zainteresowania zarządzaniem i kierowaniem ludźmi. Tacy czytelnicy może nie przeczytają lektury od deski do deski, jednak być może pewne wybrane zagadnienia będą dla nich interesujące. Wszystko przez to, że wiele problemów i czynników obecnych w środowisku biznesowym ma również swoje odzwierciedlenie w innych aspektach życia, gdzie są związane z życiem większego odsetka populacji.

Podsumowanie

Jeżeli interesujesz się komunikacją, marketingiem, zarządzaniem zasobami ludzkimi, tworzeniem dobrej atmosfery w środowisku, prowadzeniem biznesu – książka „Liderzy jedzą na końcu. Dlaczego niektóre zespoły potrafią świetnie współpracować, a inne nie” z pewnością jest dla ciebie. Napisał ją motywacyjny mówca, którego rady zostały docenione w wielu środowiskach. Ciekawa jest konstrukcja książki, gdzie zamiast standardowych rozdziałów mamy podział na tematyczne części. Nie są one zbyt długie, a każde zagadnienie ma osobny podrozdział. Dzięki temu łatwo wrócić do miejsca, gdzie skończyło się czytać, lub też wybrać interesujące nas zagadnienie i zapoznać się tylko z nim, korzystając z chwili wolnego czasu, na przykład jadąc tramwajem. Książka prezentuje się całkiem ciekawie, a skuteczność zawartych w nich porad trzeba przetestować w praktyce, wcielając założenia autora w swoje życie.