„Podejmowanie decyzji. Co zrobić, kiedy nie wiesz, co robić?” Jonathan Herring

Łatwoprzyswajalna. Książka napisana jak lekka lektura. Sporo praktyki. Znajdują się w niej rady, które dotyczą konkretnych przykładów. Decyzyjność jest szczególnie istotna w biznesie.

Podejmowanie decyzji często wiąże się z problemami. Dokonywanie wyborów jest trudne. Zwłaszcza jeśli działa się pod presją czasu. Zazwyczaj każda droga ma swoje zalety i wady, a obranie jednej z nich – uniemożliwia skorzystanie z innych wyjść. Decydowanie jest szczególnie istotne w biznesie, w którym nie można liczyć na żadną taryfę ulgową. Jeden błąd może zaważyć na przyszłości nie pojedynczego człowieka, a całej firmy. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Czy można się z nimi uporać? A może można oswoić procesy decyzyjne i sprawić, że będą jadły ci z ręki?

Zbyt wiele możliwości

Wokół nas roją się możliwości. Ich ilość jest właściwie nieograniczona. Trzeba zdecydować, co zrobić z oszczędnościami, gdzie jechać na wakacje, z kim się związać, gdzie pracować, co zjeść na obiad… Każdy dzień to setki decyzji. Mniejszych lub większych. A każda z nich wiąże się z ryzykiem. Ciężko jest ustalić cele i wybrać spośród nich priorytety. Większość ludzi taka sytuacja przytłacza. Łatwo to sobie wyobrazić – jeden mały człowiek kontra ogromna presja i zbyt wiele możliwości. Efekt to niespokojne noce i dręczące wątpliwości. Johnathan Herring w swojej książce „Podejmowanie decyzji. Co zrobić, kiedy nie wiesz, co robić?” wyjaśnia, jak podejmować decyzje i nie żałować własnych wyborów. Po ten kompleksowy poradnik powinien sięgnąć każdy, kto często musi o czymś decydować, ale boi się to robić. Dzięki poradom zawartym w książce może nauczyć się akceptacji dla własnych pomyłek oraz pozna sporo sposobów na ich uniknięcie. Wystarczy tylko dobrze się przygotować.

Przygotowanie

Do podjęcia ważnej decyzji najlepiej jest się po prostu przygotować. Na początek trzeba zastanowić się, co dokładanie jest przedmiotem decyzji. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest rozbicie dużej decyzji na wiele małych. Zamiast pytać, „co mam robić, by być szczęśliwym?” można zapytać „, czy mam hobby, które mnie uszczęśliwia?”, „czy jest coś, co bardzo lubię?”, „kiedy czuję się dobrze?”. Ważne jest, by zadawane pytania były możliwie konkretne. Jeśli będą zbyt ogólne, to ich rozważanie nie przyniesie oczekiwanego efektu. Warto też zebrać informacje dotyczące przedmiotu decyzji. Nikt nie chciałby dokonywać wyboru w ciemno. W tym aspekcie należy brać pod uwagę wyłącznie fakty, a nie odczucia. Powinno się też nie zwracać uwagi na opinie innych osób, chyba że są uznanymi ekspertami w danej dziedzinie. Trzeba korzystać wyłączenie z wiarygodnych źródeł przedstawianych w obiektywny sposób. Indywidualne odczucia mogą zaburzyć osąd. Niezwykle ważne jest też zdefiniowanie celu. Żeby móc podjąć jakąkolwiek decyzję, trzeba wiedzieć, po co się ją podejmuje. Cele należy stopniować. Ma to związek z zasadą małych kroczków. Dzięki nim też można dojść do wymarzonego celu.

Instrukcje

Żeby podjąć decyzję, należy mieć informację na temat całego procesu. Herring tłumaczy, co powinno wpływać na decyzję – a co nie powinno. Ogromny wpływ ma aktualny nastrój. Nigdy nie należy podejmować decyzji w stanie silnego wzburzenia lub radości. W takim momencie nie ma szansy na logiczne myślenie. Najlepszy czas na decyzję jest wtedy, gdy mamy neutralny nastrój i nie targają nami żadne emocje. Im bardziej jesteśmy spokojni, tym bardziej trzeźwym umysłem możemy się cieszyć. Ważne jest też, by nigdy nie porównywać się z innymi. Dlaczego? Każdy człowiek jest inny. Ma inne plany, cele, marzenia. Ma inną historię i kieruje się innymi wartościami. Ma też inny gust i upodobania. Z tego powodu decyzje powinno się podejmować niezależnie od innych. Wyjątkiem są decyzje, które podejmowane są w grupie. Najczęściej można spotkać się z taką sytuacją w związku. Dwie osoby, które deklarują, że są razem – muszą nauczyć się sztuki kompromisu i podejmowania wspólnych decyzji. Tym bardziej że z konsekwencjami wyboru będą borykać się oboje. Herring podpowiada, że można korzystać ze specjalnych narzędzi, czyli pięciu modeli podejmowania decyzji. Należą do nich: analiza macierzy decyzyjnej, analiza pola sił oraz sześć myślowych kapeluszy. Istotne są też uprzedzenia. Mają one znaczny wpływ na dokonywane przez nas wybory. Nawet jeśli nie ma ku nim podstaw i są po prostu irracjonalne. Może się okazać, że podejmiemy błędną decyzję właśnie ze względu na niewłaściwe informacje płynące z uprzedzeń.

Dlaczego trudno?

Niektóre decyzje są bardzo trudne do podjęcia. Są też osoby, które nie są w stanie podejmować decyzji. Jakichkolwiek. Są osoby, które przeraża wybór dania na obiad. Boją się presji, jaką niesie ze sobą dokonywanie wyborów. Każda decyzja wiąże się z braniem na siebie odpowiedzialności za nią.

Sporo praktyki

„Podejmowanie decyzji. Co zrobić, kiedy nie wiesz, co robić?” to nie tylko teoria. To też sporo praktyki. Znajdują się w niej rady, które dotyczą konkretnych przykładów. Herring tłumaczy, jak decydować przy zakupie domu, lokacji na wakacje, pracowników, rozstaniach, wydatkach, posiłkach. Wyjaśnia też, kiedy należy mówić „nie”. Ciekawostką są też ćwiczenia. Dla zdobycia własnego doświadczenia można spróbować wybrać samochód, pracę oraz zdecydować, co zrobić w przypadku zdrady. Szczególnym wyjątkiem są decyzje medyczne. Od nich może zależeć życie lub zdrowie. Są jeszcze trudniejsze, gdy dotyczą nie samego zainteresowanego, a jego najbliższych, np. dzieci. Podjęcie decyzji w takim wypadku jest niezwykle trudne, więc nie można dokonywać wyboru pochopnie. Trzeba też zatroszczyć się o posiadanie pełnej wiedzy na temat skutków każdej decyzji.

Łatwa w odbiorze

Ten poradnik jest bardzo łatwoprzyswajalny. Jest napisany jak lekka lektura. Ponadto, jest przystosowany do potrzeb Czytelnika. Został podzielony na jedenaście rozdziałów. Każdy z nich zawiera rzetelne informacje, konkretne przykłady i ciekawostki. Każda część jest też zakończona podsumowaniem. Osoby wyjątkowo zabiegane mogą przeczytać jedynie te właśnie podsumowania, a do pełnej treści wrócić w wolnej chwili. Ta książka szczególnie przyda się osobom, na których często spoczywa obowiązek podejmowania decyzji – freelancerom, przedsiębiorcom, managerom i kierownikom. Pozostałym te informacje mogą przydać się w codziennym życiu.