Bądź pro! 7 kroków do mistrzostwa w marketingu sieciowym

Marketing wielopoziomowy budzi wiele kontrowersji. Są osoby nastawione do niego negatywnie i takie, które doskonale się w nim czują. Ta książka to poradnik dla tych, którzy chcieliby lepiej zrozumieć ten fenomen.

Choć większość ludzi zdaje sobie sprawę, jak ważna jest nieustanna nauka i ciągły rozwój kompetencji, to głównie freelancerzy doceniają to, jak wiele taka postawa może przynieść im zysku. Bycie swoim własnym sterem, żeglarzem i okrętem to olbrzymie wyzwanie i odpowiedzialność, ale ciągła nauka to nie tylko specjalistyczne kursy i szkolenia, to także, a może przede wszystkim właściwe książki.

Wiedza, jaką powinien posiadać freelancer

Freelancerzy muszą być specjalistami w swojej dziedzinie, bo na tym zarabiają pieniądze. Niezależnie czy jest to webdeveloper, fotograf czy copywriter, sama specjalistyczna wiedza nie wystarczy. Konieczne są też inne kompetencje, pozwalające zarządzać swoim własnym biznesem. Są w tym kwestie, takie jak, chociażby księgowość czy administracja, które można zlecić komuś innemu. Ale umiejętności zarządzania i sprzedaży warto nauczyć się samemu. Jedną z książek, która w prostych krokach opisuje jak pozyskiwać klientów i sprzedawać produkty we własnej sieci jest „Bądź pro! 7 kroków do mistrzostwa w marketingu sieciowym” Erica Worre. Choć książka skupia się głównie na MLM, wiele zawartych w niej zasad i umiejętności można wykorzystać w tradycyjnej sprzedaży.

Kim jest Eric Worre

Wiele poradników piszą teoretycy. W przypadku Erica Worre tak nie jest. Autor ma ponad dwudziestopięcioletnie doświadczenie w marketingu sieciowym i to z olbrzymimi sukcesami. Stosując się do zasad, które przedstawia się w swojej książce stworzył imponującą sieć sprzedaży, działającą w ponad 60 krajach, w której skład wchodzi ponad 500 tysięcy dystrybutorów. To wszystko pozwoliło mu nawet zostać prezesem firmy wartej 200 milionów dolarów. Eric Worre jednak nie pozostawia posiadanej wiedzy jedynie sobie, oprócz książki prowadzi też szkolenia właśnie z zakresu marketingu sieciowego oraz założył portal NetworkMarketingPro.com.

Czym jest MLM?

Pod skrótem MLM kryje się marketing wielopoziomowy od angielskiego multi-level marketing, zwany też marketingiem sieciowym. Marketing sieciowy to tworzenie osobistych struktur współpracowników, zwanych też często dystrybutorami i dzieleniu się z nimi prowizją od sprzedaży. Choć taka struktura może przywodzić na myśl piramidy finansowe, to w odróżnieniu od nich MLM polega na sprzedaży konkretnych produktów. Ideą jest by zamiast wydatków na klasyczny marketing i reklamę stworzyć odpowiednio dużą sieć dystrybutorów, którzy będą sprzedawać produkty w sprzedaży bezpośredniej. Zyski w marketingu sieciowym biorą się ze sprzedaży własnej oraz prowizji od sprzedaży zwerbowanych przez siebie uczestników.

Eric Worre w swojej książce „Bądź pro! 7 kroków do mistrzostwa w marketingu sieciowym” podaje nie tylko zasady, których należy przestrzegać, tworząc własną sieć sprzedaży. Podaje w niej wręcz jasny przepis, co zrobić by nasze działania były skuteczne. I nie jest tak, że autor pochyla się jedynie nad zaletami marketingu sieciowego. Cały pierwszy rozdział poświęcony jest jego wadom i trudnościom, na które można napotkać.

Dlaczego warto przeczytać tą książkę?

W książce „Bądź pro! 7 kroków do mistrzostwa w marketingu sieciowym” szczegółowo opisano umiejętności i kompetencje, które są niezbędne, by stworzyć odpowiednią sieć sprzedaży. Kompetencje, na które wskazuje autor to między innymi:

– znajdowanie i pozyskiwanie klientów;

– objaśnianie produktu, który chcemy sprzedać;

– prowadzenie prezentacji;

– budowanie i podtrzymywanie relacji;

– wspieranie klientów.

Wskazane powyżej kompetencje są kluczowe nie tylko w marketingu wielopoziomowym, takich kompetencji potrzebuje każda osoba, która zajmuje się sprzedażą, a zwłaszcza osoba prowadząca działalność na własny rachunek.

Do tego autor podaje przepis na alternatywną formę marketingu, który nie tylko jest inny od tego klasycznego, którym nieustannie jesteśmy bombardowaniu. Jest o wiele lepszy, bo w czasach gdzie coraz więcej osób ignoruje reklamy pojawiające się w radiu, telewizji czy Internecie warto znaleźć alternatywny sposób dotarcia do klienta.

Eric Worre nie tylko podaje siedem kluczowych umiejętności, które są potrzebne do zbudowania sprawnie działającej sieci sprzedaży. Wskazuje też na dwie bardzo ważne kwestie, budując swoją własną działalność potrzeba cierpliwości i nieustannej nauki. Stworzenie biznesu, czy sieci sprzedaży to proces długotrwały i trzeba liczyć się, że będzie to od nas wymagało sporo czasu i poświęcenia.

Co dokładnie znajdziemy w „Bądź pro”

Autor już w samym tytule wskazuje, że książka zawiera „7 kroków do mistrzostwa”. Te 7 kroków to nic innego jak 7 umiejętności, które należy posiąść. Eric Worre nie tylko pokazuje, co trzeba wiedzieć, prostym językiem pokazuje jak dane umiejętności posiąść i stosować. Daje wręcz gotowy przepis, którego wystarczy się nauczyć.

Pierwsza umiejętność, o której mowa to znajdowaniu prospektów. Prospekt jest to określenie specyficzne dla MLM, które opisuje kogoś pomiędzy potencjalnym klientem a naszym potencjalnym sprzedawcą, a tak właściwie osobę, która może w przyszłości stać się jednym lub drugim. Dla freelancera ta wiedza przekłada się po prostu na znajdowanie klientów, ale to drugi i trzeci rozdział są o wiele ciekawsze. Autor pokazuje w nim jak opowiadać o produkcie, który sprzedajemy. Ideą, której zwolennikiem jest Eric Worre, nie jest sprzedawanie samego produktu, ale okazji, jaką on daje. Sprzedaż według autora polega przede wszystkim na wykazywaniu zrozumienia i empatii dla wątpliwości klienta, o tym szeroko pisze między innymi w rozdziale mówiącym o kolejnej umiejętności niezbędnej w sprzedaży, czyli w rozdziale o prezentowaniu produktów.

Czwartą, często niedocenianą, umiejętnością, na którą wskazuje autor, jest stałe podtrzymywanie relacji z klientami, także tymi potencjalnymi. Kolejne dwie umiejętności, na których koncentruje się Eric Worre, to jak sprawić by potencjalny klient stał się naszym klientem oraz jak go później wspierać. Ostatnia umiejętność, która też może się przydać to promowanie spotkań.

Podsumowując

Książka „Bądź pro! 7 kroków do mistrzostwa w marketingu sieciowym” to nie tylko poradnik opisujący 7 kluczowych umiejętności w marketingu wielopoziomowym, ale też innej sprzedaży bezpośredniej. Autor skupia się bardzo szczegółowo nad każdą umiejętnością, opisując każdą w osobnym rozdziale, to książka jest też pełna przykładów prawidłowego i błędnego postępowania. Do tego autor sporo pisze o samej nauce i metodach zdobywania wiedzy.