Przechytrzyć social media – Evan Bailyn

Social Media mają łączyć ludzi. Od dawna jednak pełnią też funkcję kanału komunikacji marketingowej. Naucz się z go wykorzystywać i dowiedz się jak przechytrzyć media społecznościowe.

W dzisiejszym wpisie chciałbym zająć się tematem, o którym mówi się ostatnio bardzo dużo – social media. Teoretycznie każdy powtarza, że obecność w mediach społecznościowych to obecnie klucz do sukcesu – w praktyce jednak udaje się go odnieść jedynie nielicznym. Większość z użytkowników biznesowych jedynie w niewielkim stopniu wykorzystuje potencjał serwisów takich jak Facebook, Twitter czy YouTube. Na rynku ukazało się bardzo wiele książek dotyczących social mediów – chciałbym jednak przedstawić Wam pozycję, która podchodzi do tych zagadnień z nieco innej perspektywy – „Przechytrzyć social media” Evana Bailyna. Książka ta uczy, jak mądrze wykorzystywać media społecznościowe i osiągać dzięki nim wysoką sprzedaż – jednocześnie pokazując związane z nimi zagrożenia.

Evan Bailyn – światowej sławy specjalista w zakresie SEO i mediów społecznościow

Evan Bailyn to światowej sławy specjalista w zakresie SEO, dyrektor generalny First Page Sage – jednej z wiodących amerykańskich firm zajmujących się e-marketingiem. Doświadczenie Evana Bailyna robi wrażenie. Jako ekspert w zakresie e-marketingu i mediów społecznościowych publikował w najbardziej prestiżowych magazynach takich jak: „Wall Street Journal”, „New York Times” czy „International Business Times”, oraz występował w telewizjach: „Fox News” i „ABC”. Evan Bailyn prowadzi również własny fanpage na Facebooku, gdzie publikuje wiadomości i przemyślenia dotyczące e-marketingu. Polubiło go ponad 100 tysięcy osób. Na podstawie tych informacji wnioskuję, że Evan Bailyn jest autorem, od którego faktycznie mogę dowiedzieć się czegoś nowego o mediach społecznościowych.

Media społecznościowe – ogromna marketingowa baza danych

Choć dla większości użytkowników Facebooka czy Twittera media społecznościowe są przede wszystkim bardzo wygodnym kanałem komunikacji zarówno do celów prywatnych, jak i służbowych, Evan Bailyn spogląda na nie z zupełnie innej perspektywy – jednocześnie fascynującej i niepokojącej. Dla niego każdy z podobnych serwisów, to przede wszystkim ogromna marketingowa baza danych, odpowiednio już zagregowanych i filtrowanych wedle cech demograficznych lub zainteresowań, które mogą zostać wykorzystane do celów reklamowych.

Z tej perspektywy książka może być bardzo istotna nie tylko dla marketingowców, sprzedawców i web developerów, ale i dla zwykłych użytkowników social mediów, którzy chcieliby mieć większą kontrolę nad informacjami, które pozostawiają w sieci. Z jednej strony, dość długo śledzę tę tematykę, więc nie była to dla mnie wiedza zaskakująca. Mimo wszystko jednak uświadomienie sobie, jak wiele Facebook o mnie może „wiedzieć” może przytłaczać. Dane uzyskane w ten sposób mogą być sprzedawane wszelkiego rodzaju firmom. Można również wyobrazić sobie, że trafią w ręce podmiotu, który zechce za ich pośrednictwem na przykład wpływać na wyniki wyborów.

Wykorzystaj social media jako skuteczne kanały sprzedaży

Choć lektura książki Evana Bailyna nie pozostawia złudzeń, że media społecznościowe służą przede wszystkim ich twórcom do czerpania gigantycznych zysków z reklam – jednocześnie jednak pokazuje, że możemy je bardzo skutecznie wykorzystać do własnych celów – jako bardzo skuteczne kanały sprzedaży.

Evan Bailyn pokazuje nam krok po kroku jak pozyskiwać z mediów społecznościowych i narzędzi Google kluczowe dane marketingowe – jednocześnie przybliża historię rywalizacji między dwoma gigantami Internetu – Facebookiem i Google. W książce znajdziemy szczegółowe informacje na temat możliwości optymalnego wykorzystania reklam w serwisach społecznościowych, a także poprawy widoczności w wyszukiwarkach internetowych. Obszerne fragmenty poświęcone są funkcjonalnościom portalu YouTube.

Kompleksowy przewodnik po mediach społecznościowych

Książkę „Przechytrzyć social media” Evana Bailyna mogę określić jako kompleksowy przewodnik po mediach społecznościowych, który powinien stanowić lekturę obowiązkową dla wszystkich zajmujących się e-biznesem: sprzedawców i marketingowców, pozycjonerów, web-developerów. Evan Bailyn rozpoczyna od nakreślenia zagadnień ogólnych i dobrze znanych, opisuje jednak również bardzo wiele kwestii szczegółowych.

Autor pokazuje, że „przechytrzenie social mediów” jest możliwe – jest to jednak prawdziwa sztuka, która wymaga dużej i ciągle aktualizowanej wiedzy technicznej, znajomości zagadnień marketingu i psychologii, a także doświadczenia i pewnej intuicji. Zwykle wykorzystanie social mediów jako kanałów sprzedażowych wiąże się również z pewnym ryzykiem – nie da się nigdy w 100% przewidzieć ludzkich reakcji.

Evan Bailyn – wizjoner i człowiek, który się myli

Niezwykle ciekawe są te fragmenty książki, w których Evan Bailyn stara się przewidzieć przyszłość mediów społecznościowych – zarówno ogólnie, jak i w odniesieniu do konkretnych serwisów. Ponieważ książka ukazuje się w Polsce kilka lat później niż w Stanach Zjednoczonych, z perspektywy czasu dzisiaj już możemy powiedzieć, że wiele z prognoz Evana Bailyna zaczyna się sprawdzać – to świadczy o jego niewątpliwym wizjonerstwie.

Pokazując czytelnikom, w jaki sposób wykorzystywać media społecznościowe jako skuteczne kanały sprzedażowe, Evan Bailyn opisuje w dużej mierze przykłady z własnej praktyki w agencjach SEO. Pokazuje przy tym, że droga na szczyt nie była wolna od pomyłek – otwarcie przyznaje się do błędów i pokazuje, jakie wyciągnął z nich wnioski. Książka jest napisana przystępnym językiem, pełna szczegółowych analiz i praktycznych porad. Mam już pomysły, jak wykorzystać niektóre z nich w swojej działalności.