Wyprodukowanie świetnej aplikacji to nie lada wyzwanie. Jeszcze trudniejsze jest jej rozreklamowanie i dotarcie do odbiorców. Co z tego, że napiszesz genialną i pożyteczną aplikację, jeśli nikt o niej nie wie? Tym bardziej że ludzie niechętnie płacą za coś, co nie ma jeszcze wyrobionej opinii.
Zrobiłem aplikację… i co dalej?
Testowanie i dopieszczanie działania aplikacji jest oczywiste. Każdy deweloper to robi i nie ma wątpliwości, że jest to coś, w co warto inwestować czas i pieniądze. W końcu wypuszcza gotowy produkt na rynek i czeka… Na co? Na pierwsze recenzje, a potem na zamówienia. Tyle że recenzje wcale nie chcą przychodzić. Dlaczego? Bo nierozsądny deweloper zapomniał o działaniach promocyjnych. Uznał, że dobry produkt obroni się sam. Pewnie byłaby na to szansa, gdyby w każdym miesiącu na rynek trafiało tylko kilka aplikacji. Tymczasem trafia ich dużo więcej. Trzeba się postarać, żeby ta konkretna aplikacja była zauważona. Inaczej po prostu zniknie w tłumie. „Idealna reklama” pomaga w poznaniu zasad tworzenia reklam i docieraniu do influencerów. Daje gotową receptę na owocny kontakt z blogerami. Namówienie ich do współpracy to pierwszy krok do sukcesu.
Blogi i blogerzy
„Idealna reklama” zaczyna się od przybliżenia roli blogerów. Niektórym może się wydawać, że są to jakieś tajemnicze stwory, które cały dzień siedzą w domu i nic nie robią. Tylko czekają, aż będą mogli wrzucić recenzję twojego produktu. Szkoda, że rzeczywistość tak nie wygląda. Sadun i Sande wyjaśniają, jak naprawdę wygląda dzień ważnego blogera. Tłumaczą, jak dokonuje się oceny oraz ile czasu potrzeba na napisanie dobrej recenzji. Później, dają przykłady różnych typów recenzji – przeglądów, „pierwszego rzutu oka”, szczegółowej analizy i testu praktycznego.
Produkt
Sporo miejsca poświęcono też na opis atrakcyjnego produktu. Każdemu twórcy wydaje się, że jego dzieło jest idealne. Że zrewolucjonizuje cały dotychczasowy świat. W praktyce – prawdziwe przełomy zdarzają się niezwykle rzadko. Dzięki radom autorów łatwiej jest spojrzeć na własny produkt z innej perspektywy. Zanim aplikacja trafi do jakiegokolwiek recenzenta, warto spojrzeć na nią z boku i starać się ocenić ją jak najbardziej obiektywne. Deweloper może spróbować sam ocenić i określić, czy jego produkt rozwiązuje zadanie oraz co właściwie go wyróżnia. Sam producent powinien wiedzieć, dlaczego warto kupić akurat jego produkt.
Tworzenie reklamy
Następny temat poruszany w „Idealnej reklamie” to tworzenie reklamy. Temat ten został zrealizowany bardzo szczegółowo. Wyjaśniono jakie elementy są niezbędne, by reklama mogła przynosić efekty. Przytoczone zostały też przykłady tego, jak powinien wyglądać temat wiadomości. Musi przyciągać uwagę i zachęcać do otworzenia wiadomości. W tym samym punkcie poruszono też zagadnienie kodów promocyjnych. Ich wysyłka nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.
Przygotowanie PR
Wypuszczając własną aplikację nie można zapominać o przygotowaniu PR. Obejmuje ono przygotowanie tekstu marketingowego, doboru znaków firmowych. Autorze opisali też ze szczegółami jak powinna wyglądać dobrze przygotowana witryna internetowa. Koniecznie należy umieścić na niej przycisk „Skontaktuj się z nami”. Wielu przedsiębiorców nie docenia jego znaczenia. Tymczasem jest niezwykle ważny. Gdy potencjalny klient będzie miał jakiekolwiek pytania – nie będzie miał problemów z tym by je zadać. W tym rozdziale zawarto też instrukcję obsługi mediów społecznościowych. Rady są proste i zwięzłe. „Bądź ludzki”, „bądź skoncentrowany”, „bądź interaktywny”. To proste polecenia, które powinny być traktowane jako wyznacznik dobrze prowadzonego fanpage’a.
Waga blogera
Nie wszyscy przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z tego, jak ważni we wprowadzaniu na rynek są blogerzy. Oczywiście, nie wszyscy. Tylko ci, którzy mają licznych obserwatorów. Każdy z nich ma dookoła siebie niewielką społeczność, która szybko może stać się grupą potencjalnych odbiorców. Z tego powodu trzeba koniecznie zadbać o dobre relacje z blogerami. Autorzy „Idealnej reklamy” dają gotowe odpowiedzi jak porozumiewać się z nimi i jak zdobyć ich sympatię. Co ciekawe, ich rady to nie są oparte o jakieś tajemnicze techniki manipulacji i perswazji. Główna zasada brzmi: „bądź przyzwoitą istotą ludzką”. Brzmi skomplikowanie?
Bardzo ciekawe rozwiązania
Książka „Idealne reklama” to fascynująca pozycja. Jest napisana bardzo skrupulatnie. Jest szczegółowa. Zawiera odpowiedzi na wszystkie problematyczne pytania, jakie mogą pojawić się w głowie dewelopera, który chce wejść ze swoją aplikacją na rynek. Na szczególną uwagę zasługuje reklamowe „TAK” i „NIE”. W tym rozdziale zawarto wiele informacji w formie poleceń i zakazów. Dzięki temu, od razu wiadomo – co wypada robić, a czego nie. To ogromne ułatwienie, bo większość osób nie wie, jak powinno się zachować w obliczu krytyki i negatywnych recenzji. Równie ciekawa jest analiza kilkunastu przypadków. Sadun i Sande korzystają ze swojego bogatego doświadczenia i opowiadają o sytuacjach, których byli świadkami. Wskazują błędy, pokazują możliwe rozwiązania. Przygotowują gotowe wyjścia, z których po prostu można skorzystać.
Dla dewelopera i nie tylko
Wprawdzie „Idealna reklama” z założenia jest kierowana do osób tworzących aplikacje, ale ma dużo szersze zastosowanie. Zasady kontaktu z blogerami i działań reklamowych nie różnią się znacznie w innych branżach. Zasady te można śmiało przenieść do innych dziedzin i czerpać z nich pełnymi garściami. Taka wiedza jest szczególnie przydatna dla osób prowadzących działalność w internecie. Oczywiście, osoby sprzedające inne produkty mogą pominąć rozdziały dotyczące ostatecznego przygotowania i udoskonalania aplikacji. Ogólne założenia tych działań, można jednak dostosować do każdego innego produktu i usługi. Poradnik Sadun i Sande to wyjątkowa pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego, kto pracuje online. Co ważne, nadaje się także dla amatorów. Osoba, która nigdy wcześniej nie miała nic wspólnego z reklamą, również spokojnie poradzi sobie ze zrozumieniem treści „Idealnej reklamy”.