Autorka książki „Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce”, Grażyna Białopiotrowicz to znana psycholog, specjalizująca się w rozwoju osobistym i rozwoju umiejętności interpersonalnych. Jest również specjalistką w zakresie marketingu politycznego i kreowania wizerunku medialnego osób publicznych. Realizuje ona również wiele programów biznesowych dotyczących obsługi klienta, skutecznej komunikacji interpersonalnej, psychologii sprzedaży czy strategii wpływu społecznego. Aktualnie wykłada w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Autorka w książce opowiada o tym, jak kreować swój własny wizerunek w biznesie i polityce. To, jak postrzegają nas inni to efekt naszej ciężkiej pracy przez nasze całe życie zawodowe i prywatne. Wiele naszych zachowań wywołuje u innych różne emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne. Zdarza się, że czasami nieświadomie działamy na swoją niekorzyść, nie mając tak naprawdę pojęcia, co robimy źle i że może to zostać odebrane za niestosowne. Książka pomoże czytelnikowi zrozumieć pewne mechanizmy ludzkich zachowań i to, jak niektóre gesty czy sytuacje odbierane są przez innych. To niezwykle pouczająca lektura dla ludzi aktywnych w życiu biznesowym i politycznym.
Książka rozpoczyna się krótkim wstępem, w którym autorka zwraca się bezpośrednio do czytelnika. Omawia w nim podstawowe definicje i znaczenie wizerunku w życiu każdego człowieka.
Pierwszy rozdział również jest pewnego rodzaju wstępem do tematu. Autorka tłumaczy, czym jest wizerunek oraz na czym polega jego kreowanie. Jak się okazuje nasz wizerunek to nie tylko wygląd zewnętrzny, ale również mowa ciała, umiejętności interpersonalne, odpowiednia modulacja głosu czy zasady dobrego wychowania. W rozdziale opisane zostały zasady, według których kreuje się swój własny wizerunek i jak inni odbierają nasze gesty czy zachowania.
Sztuka tworzenia wizerunku, to według autorki sztuka wykreowania takiego wizerunku własnej osoby, który według nas będzie idealny. W całej sztuce kreowania wizerunku ważne jest kilka kroków, między innymi ustalenie wizji, swoich słabych i mocnych stron oraz przyjęcie odpowiedniego nastawienia. W ten sposób możemy rozpocząć proces kreowania swojego nowego wizerunku.
Kreowanie wizerunku przez wygląd to temat drugiego rozdziału książki. Tworzenie własnego wizerunku przez wygląd to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Wydawać by się mogło, że wystarczy nam czyste i schludne ubranie oraz staranny makijaż i fryzura. Tymczasem nawet najmniejsze elementy naszego wyglądu mają wpływ na postrzeganie nas przez innych. Kreowanie wizerunku w polityce i biznesie wymaga zastosowania się do kilku zasad związanych z wyglądem zewnętrznym. W tym rozdziale czytelnik ma okazję zapoznać się tymi zasadami i poznać kilka przydatnych wskazówek, które pomogą mu w stworzeniu własnego wizerunku.
W trzecim rozdziale autorka zwraca uwagę na elementy kreowania wizerunku przez zachowanie. To równie ważny element wizerunku jak wygląd, jednak znacznie trudniej pracuje się nad swoim zachowaniem niż nad wyglądem zewnętrznym. Na nasze zachowanie składa się szereg umiejętności interpersonalnych związanych z odpowiednią dykcją, wymową, tonem głosu, zasobem słownictwa, mową ciała, umiejętnością panowania nad emocjami czy umiejętnością budowania więzi z drugą osobą. O ile w kwestii wyglądu wystarczy, że zmienimy kilka rzeczy w swoim wyglądzie i nałożymy odpowiedni strój, o tyle w przypadku elementów związanych z naszym zachowaniem nie zawsze można szybko zmienić. Uczenie się umiejętności komunikacji i nawiązywania kontaktu z drugim człowiekiem możemy uczyć się bardzo długo. W tym rozdziale autorka opisuje jakie zachowania są pożądane i jak odbierane są przez innych. To bardzo cenna wiedza zwłaszcza w świecie polityki czy biznesu.
Kreowanie wizerunku poprzez pozytywne relacje z ludźmi to czwarty rozdział poradnika. Autorka opisuje wpływ relacji międzyludzkich i umiejętności ich tworzenia na postrzeganie naszej osoby przez innych ludzi. Szybkie nawiązywanie pozytywnego kontaktu z drugim człowiekiem to bardzo pożądana umiejętność, która znacznie ułatwia ważne rozmowy czy negocjacje.
Według autorki ważnym elementem kreowania wizerunku jest nabyta wiedza merytoryczna. Autorka zaznacza, jak ważna jest wiedza teoretyczna w budowaniu własnej osoby i jak można taką wiedzę umiejętnie wykorzystać. Wbrew pozorom teoria jest w tym wypadku bardzo ważnym elementem wizerunku.
Książka uwieńczona jest krótkim zakończeniem i podsumowaniem wcześniej przekazanej wiedzy. To zbiór najważniejszych zasad i wskazówek, jakie zawarte zostały w poprzednich rozdziałach książki.
Autorka w swoim poradniku w wyczerpujący sposób przybliżyła czytelnikowi sztukę kreowania wizerunku. Zawarła w nim wszystkie żelazne zasady związane z zachowaniem czy wyglądem. Uświadomiła czytelnika również w tym, że na co dzień celowo lub zupełnie nieświadomie tworzymy swój mentalny obraz w myślach ludzi, z którymi się kontaktujemy, a obraz ten to właśnie nasz wizerunek. Książka zwiększa więc bez wątpienia świadomość budowania własnego wizerunku w oczach innych. Dzięki radom i wskazówkom zawartym w książce czytelnik ma realne szanse na stworzenie swojej osoby od nowa, w taki sposób, w jaki chciałby być postrzegany.
Książka „Kreowanie wizerunku w biznesie i polityce” skierowana jest chyba tak naprawdę do każdego czytelnika. Choć docelowo odbiorcami mają być ludzie biznesu i polityki, to tak naprawdę pozycja może być przeczytana i wykorzystana przez każdego. Tak naprawdę bowiem każdy z nas chciałby być postrzeganym jak najlepiej przez otaczających go ludzi. Niezależnie od wykonywanej pracy czy branży, w jakiej się obraca. Wiedza na temat kreowania wizerunku przyda się również bez wątpienia w życiu prywatnym. Poradnik może okazać się celną pozycją dla wolnego freelancera, który bardzo często musi używać swojego wizerunku do zawierania nowych zleceń i kontaktów z potencjalnymi klientami. Książkę powinien więc tak naprawdę przeczytać każdy, kto chce zbudować swój pozytywny wizerunek i zwiększyć swoje szanse na interpersonalny sukces zawodowy lub prywatny.