„Lojalność 3.0, czyli jak zrewolucjonizować zaangażowanie” (Rajat Paharia) to świeże spojrzenie na temat programów lojalnościowych. Budowa więzi z klientem nie zawsze jest prosta. Wydaje nam się, że zdobyliśmy stałego odbiorcę, jednak po czasie okazuje się, że opuścił nas w momencie, gdy na rynku pojawiła się korzystniejsza oferta. Ciężko się temu dziwić. Każdy z nas dba o swoje interesy. Programy lojalnościowe były najbardziej efektywne, gdy stanowiły nowość. Dzięki nim można było wyróżnić produkt. Z czasem ich skuteczność zaczęła spadać. O wiele ciężej jest zatrzymać klienta przy sobie. Duży wpływ na to ma konkurencja. Oczywiste jest, że konsumenci poszukują najkorzystniejszej oferty. Nie przywiązują oni tak dużej wagi do lojalności, jeśli nie widzą w tym realnych korzyści. Opisywana książka ukazuje nam, jak bardzo zmienił się rynek. Autorzy kładą duży nacisk na grywalizację oraz big data. Opracowanie strategii lojalnościowej nie musi być trudne, jeśli tylko będziemy działać w zgodzie z potrzebami współczesnego rynku.
Krótko o autorze
Wzbudzenie uczucia przywiązania jest podstawą do tego, aby zyskać stałych odbiorców. Każdy powinien mieć świadomość, że są oni na wagę złota. Nowoczesne programy lojalnościowe nie przypominają tych, które znamy z przeszłości. Nie warto więc skupiać się na przestarzałych metodach. Są one stratą czasu. Warto uzmysłowić sobie, jak duże znaczenie mają zbiory danych. Ich analiza jest skomplikowana, jednak tylko w taki sposób możemy pozyskać szczegółowe informacje na temat naszych odbiorców. Coraz większe znaczenie ma grywalizacja. To mechanizmy zaczerpnięte z gier komputerowych. Dzięki nim możemy sprytnie wpływać na zachowanie konsumentów. Nowoczesne technologie stanowią jeden z głównych filarów marketingu.
Rajat Paharia to założyciel Bunchball. Posiada on wieloletnie doświadczenie w branży biznesu. Niejednokrotnie obejmował posadę dyrektora generalnego. Pracował na sukces wielu marek. Posiada specjalistyczną wiedzę nie tylko z zakresu zarządzania oraz marketingu, ale również innowacyjnych technologii. W sposób nowatorski pochodzi do świetnie znanych praw rynkowych. Wszystko po to, aby podnieść efektywność podjętych działań.
Recenzja książki „Lojalność 3.0 czyli jak zrewolucjonizować zaangażowanie”
„Lojalność 3.0, czyli jak zrewolucjonizować zaangażowanie” z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy potrafią nieco inaczej spojrzeć na podstawowe procesy zachodzące w przedsiębiorstwie. Lojalność konsumentów bezpośrednio wpływa na sukces firmy. Nie zawsze jednak wiemy, w jaki sposób zatrzymać przy sobie klienta. W dobie konkurencji ciężko opracować strategię, która przyniesie oczekiwane rezultaty. Opisywana książka powinna stać się lekturą obowiązkową. Znajdziemy tutaj ogromną dawkę inspiracji. Praktyczne przykłady zachęcają do działania. Już na etapie czytania mamy ochotę wprowadzić zmiany w naszej firmie. Przykłady opisane są bardzo konkretnie. Zawierają one dane, dzięki którym możemy sobie wiele zobrazować. Oczywiście realia polskiego rynku są zupełnie inne. Bez trudu dopasujemy jednak wskazane pomysły do własnych możliwości. Nawet z małym budżetem możemy sukcesywnie pracować na lojalność i zaufanie klientów.
Pierwsza część książki dotyczy wizji. Musimy dogłębnie przeanalizować otoczenie. Najważniejsze jest to, co nas otacza. Nie można wskazać jednej drogi do sukcesu, Każda firma znajduje się w zupełnie innym położeniu. Autor zdradza nam tajniki związane z budową lojalności. Książka nie dotyczy wyłącznie klientów, ale również kontrahentów, czy też pracowników. Pamiętajmy, że więź tworzymy nie tylko w momencie sprzedaży towarów lub usług. Jest ona niezwykle ważna również w przypadku współpracy. Paharia duży nacisk kładzie na motywację. Jego zdaniem jest to klucz do zwycięstwa. Poprzez motywację można kształtować postawę otaczających nas osób. To pierwszy krok do stworzenia poczucia przywiązania.
W kolejnym rozdziale znajdziemy szczegółowe informacje na temat big data. Pozyskanie danych to tylko połowa sukcesu. Istotne jest to, aby efektywnie je przetwarzać. Muszą być one źródłem konkretnej wiedzy, która pozwoli nam zupełnie inaczej spojrzeć na daną sytuację. Analizy danych można się nauczyć. Można również nabyć umiejętności z zakresu jej praktycznego wykorzystania w firmie.
Kolejnym poruszonym zagadnieniem jest grywalizacja. Autor podkreśla, że nie chodzi o to, aby przenieść grę do życia realnego. Różnica między rzeczywistością a grą komputerową jest znacząca. Podczas tworzenia programu lojalnościowego mogą przydać się nam pewne mechanizmy, które wykorzystywane są w wyżej wspomnianych produkcjach. Gry są najczęściej motywujące. Zachęcają one do działania. Wizja nagrody jest tak silna, że gracz podejmuje wyzwanie. Podobnie jest w biznesie. Jeśli świadomie będziemy oddziaływać na percepcję odbiorcy, to osiągniemy zamierzone efekty.
Kolejna część książki nazwana została „Wykonanie”. Tutaj znajdziemy szereg ciekawych przykładów, które ukazują, w jaki sposób popularne marki pracowały na lojalność odbiorców. Mowa tutaj o np. Adobe Photoshop. Marka stymulowała potrzebę rozwoju umiejętności i poszerzania wiedzy.
Część trzecia książki „Kierunek” porusza temat budowy własnego programu lojalnościowego. Planowanie omawianego systemu wymaga sporego zaangażowania. Podobnie jest w przypadku wdrożenia. Proces ten powinien odbywać się etapami. Na specjalną uwagę zasługują wskazówki eksperta. Jest to zbiór przydatnych porad, dzięki którym można uniknąć często powielanych błędów. Autor przestrzega nas przed błędami, które mogą wpłynąć negatywnie na wydajność stworzonego systemu lojalnościowego. Warto również zapoznać się z pojęciem optymalizacji. Rynek dynamicznie się zmienia. Nie możemy oczekiwać tego, że raz stworzony program będzie aktualny przez lata. Musi on zmieniać się zgodnie z trendami rynkowymi. Ważne jest to, aby być na bieżąco z potrzebami naszych odbiorców. Musimy być również przygotowani na działania konkurencji. Priorytetem jest dążenie do doskonałości. Czasami nie ma sensu projektować programu lojalnościowego od zera. Możemy poprawić to, co zbudowaliśmy wcześniej.