„Lojalność konsumenta. Jak budować trwałe relacje z klientem” Macieja Tesławski to obowiązkowa pozycja dla freelancerów, pracujących we własnej firmie. Książka w sam raz do tego, by swoją wiedzę z zakresu zarządzania sobą, zleceniami i relacjami z klientem, przekładać na prowadzenie przedsiębiorstwa, które przynosi dochód i w którym relacje z klientami są trwałe.
Książka Macieja Tesławskiego to poradnik w zakresie tego jak, mając wiedzę i wykształcenie, utrzymać się we własnej firmie, tworząc dobre i trwałe relacje z klientami. Dotyczy to kierunkowych umiejętności informatycznych, np. w takich zawodach jak webdeveloper, posiadający też wiedzę w zakresie zarządzania firmą, zleceniami i tworzenia własnej bazy klientów.
Po pozycję powinny sięgać osoby co najmniej po szkole średniej, które cenią samorozwój i umiejętności takie jak: zaradność, efektywność pracy i możliwość uczenia się nowych rzeczy. Dlaczego właśnie oni powinni sięgnąć po to, co napisał Maciej Tesławski?
Książka nie spłyca tematu, nie obiecuje spektakularnych sukcesów, zarabiania znacznie większych pieniędzy w krótkim czasie i zostania mistrzem własnego przedsiębiorstwa. Nie znajdziemy w niej modnego obecnie języka korzyści ani magicznych form perswazji. Co ciekawe, jednak… powstała w efekcie codziennych relacji z autora z czytelnikami, a całość treści pisana była podczas konsultacji z grupą około stu osób. Autor zadbał o to, by w książce pojawiły się ich uwagi i pytania, na które wskazał również odpowiedzi. Jednocześnie obalił mity i nie bał się trudnych kwestii, które na co dzień nie omijają nikogo, kto pracuje „sam dla siebie”. Dzięki temu znajdziemy w niej rzetelne opisy, wskazówki i uwagi, sprawdzające się każdego dnia.
Będąc młodym lub nieco starszym przedsiębiorcą, czyli znanym powszechnie freelancerem, warto wybrać taką pozycję jak „Lojalność konsumenta. Jak budować trwałe relacje z klientem?”. To lekki, nienarzucający trudnej i „przegadanej” treści poradnik o tym, jak mieć klientów lojalnych, a pozbyć się nielojalnych, którzy nie oznaczają nic pozytywnego dla firmy, ponieważ równie szybko znikają, jak się pojawili.
Jest to zagadnienie, które szeroko wiąże się z budowaniem marki, w stosunku do której konsumenci są lojalni, ponieważ to właśnie ONA jest trudna i wymagająca. Ale warta tego. W obecnych czasach, w dobie konkurencji i braku stabilności na rynku, wierność klienta jest cechą nie do przecenienia. Wymaga to konsekwentnego planowania i działania, o czym pisze Maciej Tesławski. Wyjaśnia też, na czym polega cena, jakość i dostępność oferty i dlaczego kwestie te tak naprawdę mają drugoplanowe znaczenie na co dzień.
Będąc freelancerem i właścicielem marki, której klienci są lojalni, można liczyć na nich, jak na swoistych wyznawców. To droga do sukcesu, ponieważ wówczas nie ma już znaczenia taka kwestia jak np. spadek koniunktury, nowe trendy czy dumpingowe ceny. Oczywiście, właściciel nadal szuka odbiorców, ponieważ ten proces jest trwały, ale ma do dyspozycji obecnych klientów, którzy nie znikną. Ponadto, są jak najlepsza reklama jego produktów, które promują w gronie znajomych.
Te kwestie wyjaśnia w swojej książce Maciej Tesławski, wskazując, że w obecnych czasach wierność klientów jest na wagę złota. Warto zadbać o to, by mieć własnych, na stałe, ponieważ świadczy to także o tym, że marka dojrzała już na tyle, by móc znaleźć własne, pełnoprawne miejsce na rynku. Miejsce, którego nikt ani nic nie zabierze.
Książka Macieja Tesławskiego stanowi całościowe podejście do zagadnienia, jakie powinien znać i opanować każdy freelancer. Ociera się o kwestie związane z marketingiem, wskazując, czym są w nich pozytywne relacje i na czym polega lojalność klientów – tak ważna w obecnych czasach. Wskazuje, dlaczego nie warto zbyt wcześnie osiadać na laurach, ponieważ nawet marka może przegrać, kiedy dla klienta liczą się niezbite fakty – dotyczy to zwłaszcza oferty B2B. Ponadto autor w szeroki temat omawia kwestię programów lojalnościowych, wskazuje swoisty schemat działania programu lojalnościowego, zasady identyfikacji uczestników programu, metody porozumiewania się i nagradzania. Posługuje się przykładami, które pokazują, jak zaganianie marketingowe realizują się każdego dnia. To wszystko oczywiście w formie pytań i rozmów z grupą około stu osób, które czynnie uczestniczą w tym, co dzieje się w książce. Dzięki temu ma ona formę swoistej rozmowy, przez co można wyobrazić sobie, że siedzi się tuz obok, widząc autora i mając możliwość zapytania o to, co nurtuje.
Maciej Tesławski od wielu lat promuje działania quasi-lojalnościowe. Robi to konsekwentnie, w efekcie czego powstała m.in. ta książka, napisana dla osób, które chcą zbudować własne grono odbiorców i wiedzieć, że zawsze będą oni tworzyć tę grupę, która zapewni stabilizację w pracy, niezależnie od czynników zewnętrznych. Dlatego lojalność jest obecnie jednym z głównych wyzwań każdego freelancera, mimo tego, że rynek staje się coraz bardziej nasycony. Książka wskazuje, że mimo licznej konkurencji, można się z powodzeniem na nim odnaleźć, tworząc ciekawe rozwiązania marketingowe.
Lojalność konsumentów to obecnie także jedno z największych wyzwań młodych przedsiębiorców. Nie powinni oni bać się nawiązywania relacji z klientami. Autor mocno to podkreśla, ponieważ posiada wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. Ponadto wskazuje, jak istotne znaczenie ma sięganie nie tylko po specjalistyczne narzędzia, ale też jak istotna jest nauka i rozwój, które łączą się z lojalnością behawioralną. Ona zaś odpowiada za tworzenie barier lub zachęcanie potencjalnych klientów, by zostali tymi na stałe (czytaj: lojalnymi). W budowaniu marki nie może być nic bardziej pozytywnego dla jej właściciela.
Inna forma więzi, jaka również powinna pojawić się między właścicielem a klientem, dotyczy wzajemnego zrozumienia swoich potrzeb i wychodzenia im naprzeciw, a także akceptacji, również w wyniku wspólnie doświadczonych przeżyć. Dlatego pozycja Macieja Tesławskiego może stanowić unikalną pozycję wyjściową do zagadnienia lojalności konsumentów w obecnych czasach.