„Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele za pomocą mind mappingu” (Katarzyna Żbikowska) to doskonała książka dla osób kreatywnych, którzy w niekonwencjonalny sposób podchodzą do tematu zarządzania biznesem. Zdaniem autorki wiele problemów można rozwiązać w sposób twórczy. Mapa myśli to nowoczesne narzędzie, dzięki któremu można znacząco podnieść efektywność swojej pracy. W dużej mierze wynika to z faktu, że wymaga ono jedynie naturalnej pracy naszego mózgu. Prowadzenie własnego biznesu to ogromna odpowiedzialność. Mamy na głowie wiele spraw, które ciężko zapamiętać, czy też uporządkować. Warto jednak wiedzieć, że mogą one zostać przetworzone przez nasz mózg bez większego wysiłku. Niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim zwiększamy naszą produktywność, co przekłada się na wyższą wydajność przedsiębiorstwa. Po drugie nie odczuwamy tak dużego obciążenia umysłowego. Nie musimy przetwarzać nadmiaru informacji, przez co pracujemy skuteczniej i sprawniej. Autorka opisywanej książki zapewnia nas, że każdy może zostać malarzem swoje kariery. Czasami wystarczy jedynie wykazać chęć zmian. Całej reszty możemy się nauczyć.
Krótko o autorze
Wykorzystywanie mapy myśli w biznesie to coraz powszechniejsze zjawisko. Dzięki niej można diametralnie zmienić strukturę organizacyjną, czy też zarządzania. Osoby, które wdrożyły tę metodą w życie, potwierdzają, że ułatwiaj ona osiągnięcie zamierzonych celów. Można powiedzieć, że mapa myśli stała się dla nich drogą do sukcesu. Bazuje ona na kolorach, kształtach, słowach, technikach, obrazach, a także wielu innych elementach. To sztuka kojarzenia i łączenia ze sobą faktów w spójną całość. Nasz mózg pracuje w sposób naturalny, dzięki czemu utrzymuje on najwyższy poziom wydajności. Nie musimy więc obawiać się, że będziemy odczuwać wzmożony wysiłek, czy też obciążenie psychiczne lub fizyczne. Głównym celem jest to, aby omawiana technika stanowiła nasze odciążenie.
Katarzyna Żbikowska od wielu lat zarządza projektami. Jest to osoba z bogatym doświadczeniem i szeroką wiedzą z branży biznesu. Duży nacisk kładzie na świadome, a zarazem kreatywne kształtowanie osobowości oraz przedsiębiorstwa. Uważa, że tylko praca nas sobą pozwoli nam udoskonalić firmę. Ceni sobie niesztampowe narzędzia, które stanowią wsparcie w drodze po sukces.
Recenzja książki „Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele za pomocą mind mappingu”
Nie lubisz powielać utartych schematów? Stawiasz na sprawdzone, a zarazem nowatorskie rozwiązania? Sprawdź poradnik „Mapy myśli w biznesie. Jak twórczo i efektywnie osiągać cele za pomocą mind mappingu”. To obowiązkowa pozycja dla każdego, kto dąży do samorozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Mapa myśli stanowi wyjątkowe narzędzie biznesowe. Za jego pomocą możemy zarządzać naszą pamięcią, czasem, czy też projektami. Zapisujemy niezbędne informacje w mózgu, jednak nie wkładamy w to wysiłku. Nie chodzi o naukę na pamięć. Nasz mózg może znacznie więcej, niż nam się wydaje. Potrafi kojarzyć rozmaite fakty, a także porusza naszą wyobraźnię. Poprzez mapę myśli możemy sprawić, że rozwiązywanie codziennych problemów biznesowych stanie się jedynie formalnością. Nawet najtrudniejsze zadania nie będą dla nas wyzwaniem. Im bardziej elastyczni jesteśmy, tym szybciej dopasowujemy się do obecnej sytuacji. W ekspresowym tempie reagujemy na powstałe nieprawidłowości. Wiele z nich możemy wyeliminować jeszcze zanim przyniosą negatywne konsekwencje. Każdy przedsiębiorca powinien posiadać umiejętność tworzenia nowych koncepcji. Biznes musi się stale rozwijać. Autorka książki podkreśla, jak ważne jest to, aby patrzeć z dystansem na problemy pojawiające się w firmie. Jednocześnie nie możemy stracić z oczu szczegółów. Mapa myśli przydaje się również wtedy, gdy chcemy rozbudzić nas zespół. Za pomocą omawianego narzędzia można podnieść aktywność naszego teamu, dzięki czemu podniesiemy jego produktywność. Prędzej, czy później przełoży się to na zyski z działalności. Mapowanie myśli można wdrożyć już podczas planowania. Należy również wspomnieć, że narzędzie to sprawdza się podczas rozmaitych prezentacji, spotkań, czy też negocjacji.
Rozdział pierwszy („Fascynujący mózg”) objaśnia nam, w jaki sposób działa ludzki mózg. Nie musimy obawiać się, że będą to suche fakty, które każdy świetnie zna. Autorka przedstawia nam podstawowe zasady jego funkcjonowania w kontekście biznesowym. Możemy dowiedzieć się, w jaki sposób wykorzystać potencjał, który mamy w sobie.
Rozdział drugi jest w całości poświęcony mapie myśli. To elementarna wiedza, która z pewnością będzie wielkim wsparciem dla tych, którzy pierwszy raz spotkali się z tym pojęciem. Mapowanie myśli to technika, którą może przyswoić niemal każdy. Ważne są jedynie chęci oraz właściwe podejście. Z kolejnego rozdziału („Mapa myśli – instrukcja obsługi”) możemy dowiedzieć się, czym jest mapa myśli, a także jak ją tworzyć. Autorka wskazuje nam zalety i wady map stworzonych odręcznie, a także za pomocą urządzeń elektronicznych. Ponadto możemy poznać nie tylko zalety opisywanego narzędzia, ale również wady. Nie istnieje technika, która ma wyłącznie atuty. Rozdział trzeci („Mapa myśli na co dzień”) mówi nam, w jaki sposób wykorzystywać narzędzie w codziennym życiu. Książka zakończona jest rozdziałem: „Mapa myśli w zarządzaniu projektami”. Zdaniem autorki każde nasze przedsięwzięcie zakończy się sukcesem, jeśli tylko nauczymy się właściwie wykorzystywać technikę mapowania myśli. Okazuje się, że jest ona skuteczne również w przypadku zarządzania projektami. Rysując na kartce każdy element mapy, widzimy go oczami naszej wyobraźni. W przypadku pracy grupowej istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy zobaczy coś zupełnie innego. Tak rodzą się najlepsze wizje, które można połączyć w całość. W książce znajdziemy również praktyczne wskazówki związany z odczytywaniem mapy myśli. To poradnik, który porusza temat w sposób kompleksowy, co ułatwia sprawne przyswojenie wiedzy. Z pewnością usatysfakcjonuje to osoby, które pragną wdrożyć mapowanie do swojego biznesu.