Świadomość jest jedną z cech bardzo potrzebnych w biznesie. Trzeba być świadomym zagrożeń, jakie czekają na dany biznes, swoich umiejętności, mocnych i słabych stron oraz faktu, że trzeba się rozwijać. Dotyczy to każdego: wielkich firm, mały przedsiębiorstw, osób samodzielnie prowadzących firmę oraz freelancerów. Najważniejsze jest jednak to, by być świadomym, kto jest naszym klientem i jak się zachowuje. W związku z ciągle rosnącą popularnością rynku e-commerce coraz częściej pojawia się potrzeba poznania zachowań, przyzwyczajeń i sposobu postępowania polskiego e-konsumenta. Te informacje można znaleźć w książce Polski e-konsument – typologia zachowania Magdaleny Jaciow. Roberta Wolnego.
Autorzy profilu polskiego e-konsumenta, czyli kim są Magdalena Jaciow i Robert Wolny.
Magdalen Jaciow jest doktorem nauk ekonomicznych na Katedrze Rynku i Konsumpcji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Jednak jej działalność nie ogranicza się tylko do pracy naukowej. Jest także ekspertem Centrum Badań i Ekspertyz UE. Posiada wiedzę z zakresu marketingu i analizy rynku. Robert Wolny także jest doktorem nauk. Na co dzień pracuje na tym samym uniwersytecie i w tej samej katedrze co Magdalena Jaciow. Oprócz tego, że zajmuje stanowisko eksperckie w Centrum Badań i Ekspertyz UE, jest także członkiem Sieci Badawczej Krajów Grupy Wyszehradzkiej. Posiada wiedzę z zakresu ekonomii, marketingu i rozwoju trendów rynkowych. Wspólna praca tych dwóch ekspertów zaowocowała książką pełną praktycznych informacji, która pozwala nakreślić profil polskiego e-konsumenta.
Jaki był cel autorów?
Oczywiście ciężko zajrzeć do głowy każdego a autorów i stwierdzić, jakie były ich motywacje i cele. Jednak zdecydowanie można stwierdzić, że calem książki było wyjaśnienie wszystkim firmom prowadzącym działalność z zakresu e-commerce, kim właściwie są ich klienci, jak się zachowują i czego się można po nich spodziewać. Ponadto książka jest jakby drogowskazem, jak odnaleźć się w stale zmieniającym się rynku e-commerce, wśród klientów, dla których zakupy internetowe oraz załatwianie innych spraw za pośrednictwem sieci przestało być nowością. W jednym zdaniu można by rzec, że książka pokazuje, jak ważna jest świadomość, kim jest internetowy konsument, czego potrzebuje i jakich wyborów dokonuje. Książka nie daje recepty na złoty biznes, nie pokazuje też jak postępować, ale nakreśla sylwetkę polskiego e-konsumenta, któremu warto bliżej się przyjrzeć.
Co można znaleźć w książce „Polski e-konsument”?
Nikt nie będzie zaskoczony, że z książki można dowiedzieć się, kim jest polski e-konsument. Na szczęście nie są to suche, statystyczne informacje, ile ma lat, czym się zajmuje i z jakich usług korzysta. Jest to kompleksowa analiza, która zawiera zagadnienia związane z tym, jak definiować polskiego konsumenta, jak badać jego zachowania oraz wreszcie kim tak naprawdę jest. Oprócz podstawowych danych, w książce można znaleźć także portret psychologiczny e-konsumenta. W książce nie mogło zabraknąć informacji na temat tego, co kupuje polski e-konsument, jak kupuje oraz z jakich usług korzysta w sieci. Tu ponownie zawartość publikacji nie ogranicza się do statystyki. Poruszone są także kwestie związane z motywacją kupujących, ich przyzwyczajeniami, swoistymi „rytuałami” podczas zakupów. Ponadto autorzy w sposób jasny i prosty dzielą się swoją wiedzą na temat, w jakich miejscach konsumencie kupują najczęściej, czyli co ich skłania do zakupu na danej stronie internetowej. Ostatni rozdział książki to podpowiedź, jak wykorzystać zdobytą wiedzę na temat polskiego e-konsumenta, czyli jak sprawić, by internetowy biznes był dla niego bardziej atrakcyjny i zachęcał do zakupu.
Kto skorzysta na przeczytaniu tej książki?
Skorzysta tak naprawdę każdy. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas jest w mniejszym lub większym stopniu e-konsumentem. Warto przeczytać tę książkę, chociażby po to, aby porównać swój sposób robienia zakupów z tymi przedstawionymi w książce. Skorzysta z niej każdy, kto pragnie samodzielnie się rozwijać i zdobywać nową wiedzę. Jednak najbardziej zainteresowani tą książką powinni być wszyscy odpowiedzialni za marketing, prowadzący własny biznes w internecie i sprzedający usługi i produkty za jego pośrednictwem. Jest to też źródło wiedzy dla freelancerów, którzy zajmują się marketingiem, codziennie mają do czynienia z obsługą klienta i chcą go poznać jak najlepiej. Książka jest pozycją obowiązkową dla każdego, kto chce poznać sposób postępowania polskiego e-konsumenta, jego podejście do zakupów oraz motywacje.
Dlaczego warto przeczytać tę książkę?
Wiele książek na pierwszy rzut oka będzie wglądało na wartościowe. Jednak tę książkę warto wybrać z kilku powodów. Po pierwsze jest ona skupiona nie na e-konsumencie, ale na polskim e-konsumencie. Zawiera dane adekwatne do naszych realiów i warunków finansowych. Nawet w samej Europie nawyki obywateli różnych krajów mogą się od siebie różnić, co z resztą opisali autorzy w innej pozycji. Po drugie książka jest połączeniem klarownych danych statystycznych z dogłębną analizą. Ma to swoje plusy, gdyż analiza jest prowadzona na podstawie rzetelnych danych, które zostały pozyskane na podstawie badań rynkowych. Jednak z drugiej strony autorzy nie zostawiają czytelnika samego z interpretacją, tylko przedstawiają mu profesjonalną analizę. Dzięki temu łatwiej jest wyciągnąć wnioski z podanych danych. Po trzecie książka łączy w sobie wiedzę z różnych dziedzin: ekonomii, marketingu i psychologii. Pozwala to na spojrzenie na omawiane zagadnienia z różnych punktów widzenia. Po czwarte książka nie tylko daje wiedzę, ale także umiejętności. Mianowice pokazuje, jak można wykorzystać wiedzę w praktyce, np. w przypadku tworzenia sklepu internetowego.
Podsumowując, książka jest połączeniem podręcznika z wiedzą teoretyczną oraz przewodnika, jak postępować z polskim e-konsumentem. Daje wiedzę i gotowe rozwiązania. Rzadko można spotkać takie publikacje, które prowadzą czytelnika przez cały ciąg przyczynowo-skutkowy, pokazując genezę zachowań, jej efekt oraz to, co można z tym zrobić.