„Psychologia sprzedaży – droga do sprawczości, niezależności i pieniędzy” (Mateusz Grzesiak) to świetna propozycja dla osób, które na co dzień mają do czynienia z handlem. Mogłoby się wydawać, że bycie sprzedawcą nie wymaga dużej wiedzy, czy też umiejętności. Nic bardziej mylnego! Niemal każdy może pracować w tej branży, jednak tylko nieliczni osiągną sukces. Wymaga to stałej pracy nad sobą. Dobry sprzedawca zna potrzeby swojego klienta. Potrafi rozpoznać jego emocje. Dopasowuje się do nich niczym kameleon, a jednocześnie pozostaje naturalny. Wzbudza zaufanie i przywiązanie. Klient nie może odczuwać tego, że chcemy wyłącznie jego pieniędzy. Ponadto handlowiec nie może nastawiać się wyłącznie na zyski, czy też wyniki. Taka postawa nigdy nie przyniesie satysfakcjonujących efektów. Musimy dążyć do samodoskonalenia, a nie lepszych statystyk. Autor opisywanej książki mówi nam o tym, że sprzedajemy się niemal każdego dnia, nie tylko podczas pracy. Z opisywanym zjawiskiem mamy do czynienia niemal na każdym kroku. Staramy się przedstawić drugiej osobie pewne informacje w taki sposób, aby wydawały się one pozytywne i interesujące. Mężczyzna obiecuje kobiecie życie usłane kwiatami. Osoba starająca się o pracę przedstawia się w samych superlatywach. Rodzic zachęca dziecko do nauki, snując wizję dostatniego i bezproblemowego życia. Książka będzie więc dobrym wyborem nie tylko dla handlowców, którzy sprzedażą zajmują się zawodowo.
Krótko o autorze
Nie każdy wie, że sprzedaż jest bezpośrednio powiązana z psychologią. Mogłoby się wydawać, że są to bardzo odległe od siebie pojęcia. Im lepiej będziemy rozumieć pewne mechanizmy, tym skuteczniej sprzedamy produkt. Nie ma znaczenia, co jest tym produktem. Nie musi być to towar znajdujący się na sklepowej półce. Wszystko zależy od danej sytuacji.
Mateusz Grzesiak to świetnie znany specjalista z dziedziny biznesu, ekonomii oraz psychologii. Pomimo młodego wieku ma na swoim koncie ogromną liczbę osiągnięć. Niemal każda jego publikacja natychmiast staje się bestsellerem. W dużej mierze to dzięki niemu pojęcie rozwoju osobistego nabrało w Polsce znaczenia. Grzesiak to również trener i motywator. Uważa, że postawa, jaką przyjmujemy, może zapewnić nam sukces lub porażkę. To od naszego nastawienia zależy, czy uda nam się osiągnąć wymarzone cele.
Recenzja książki „”Psychologia sprzedaży – droga do sprawczości, niezależności i pieniędzy”
„Psychologia sprzedaży – droga do sprawczości, niezależności i pieniędzy” to dobry wybór dla tych, którzy oczekują prostego języka. Wszelkie informacje są tutaj przedstawione w sposób jasny i zrozumiały. Nie musimy więc obawiać się skomplikowanych zwrotów, które zniechęcają do czytania. Dla kogo jest ta książka? Przede wszystkim dla tych, którzy pragną poznać uniwersalny model sprzedaży. Można zastosować go w wielu dziedzinach życia. Rewelacyjnie sprawdza się w biznesie, ale nie tylko. Grzesiak tłumaczy nam, jak duże znaczenie ma pierwsze wrażenie, a także jak ważny jest język ciała. To nie tylko sucha teoria, ale również ciekawe przykłady. Z omawianej książki dowiemy się również, w jaki sposób buduje się więź z klientem. Musimy w jego oczach wypaść korzystnie, gdyż w innym przypadku nie obdarzy nas zaufaniem. Ponadto możemy poznać najskuteczniejsze narzędzia sprzedażowe, które zostały niezwykle szczegółowo opisane. Wszystko po to, aby móc dopasować je do rozmaitych dziedzin życia.
Wstęp książki do podstawowe informacje na temat sprzedaży. Autor zahaczył tutaj o zjawisko polskiej mentalności. Nasze społeczeństwo jest specyficzne, co wyklucza stosowanie pewnych technik sprzedażowych stosowanych za granicą. Musimy przede wszystkim dopasować się do rzeczywistych oczekiwań odbiorców. Istotne jest to, aby wykazać się elastycznością podczas stosowania narzędzi sprzedażowych. Grzesiak przestawia również uniwersalny model sprzedaży MasterSales.
Kolejna część książki to przede wszystkim cechy dobrego sprzedawcy. Zawarto tutaj nawet najmniejsze detale, które wpływają na nasz wizerunek. Mowa tutaj o m.in. kompetencjach, wzroku, gestykulacji, dotyku, zachowaniu odległości, dystansie do siebie, okazaniu zainteresowania. Autor wskazuje również najpowszechniejsze błędy wizerunkowe, które osłabiają naszą pozycję sprzedawcy. Jeśli chcemy coś sprzedać, to musimy zacząć od własnej osoby. Priorytetem jest to, aby wypaść wiarygodnie. Nikt nie lubi osób, które przedstawiają produkt w samych superlatywach. Nie brzmi to szczerze. Nie lubimy również osób nachalnych, które nie wiedzą, gdzie postawić granicę. Przeciętny odbiorca zwraca dużą uwagę na zachowanie sprzedawcy. Nie może on skupiać się wyłącznie na sobie i produkcie. Brak zainteresowania jest często spotykanym błędem sprzedażowym. Nie obchodzi nas klient, gdyż oczami wyobraźni widzimy potencjalny zysk.
Kolejna część książki mówi o tym, gdzie szukać potencjalnych klientów. Możemy dowiedzieć się również, jak zdobyć dane na temat odbiorców. Są nam one niezbędne do tego, aby prawidłowo dobrać narzędzia sprzedaży. W tym dziale poruszono również temat budowy więzi z klientem. Zaufanie jest podstawą każdej relacji. Niestety bardzo ciężko jest je zdobyć. Ponadto wystarczy jeden mały błąd, aby zniszczyć to, na co pracowaliśmy przez długi czas. Grzesiak uświadamia nam, jak często zapominamy o podtrzymywaniu kontaktu. Klient o nas zapomina. W tym czasie ktoś inny zdobywa jego zainteresowanie. W ten sposób nigdy nie uda nam się zdobyć lojalności, która jest tak cenna w biznesie.
Ostatnia część książki to konkretne narzędzia sprzedażowe. Musimy nauczyć się definiować produkt. Istotne jest to, aby używać do tego języka korzyści. Nie oznacza to, że mamy przedstawiać go w samych superlatywach. Naszym celem jest wzbudzenie pożądania. Odbiorca musi pragnąć danego produktu bez zbędnego nakłaniania. Powinniśmy nauczyć się właściwie odpowiadać na pytania zadawane przez klientów. Duże znaczenie ma również perswazja, która pozwoli nam wpłynąć na świadomość potencjalnych klientów. Do narzędzi sprzedażowych zaliczają się także promocje, jednak należy podejść do nich z dozą ostrożności.