Recenzja książki Scientific Advertising. 21 legendarnych zasad pisania

Czy wiesz, że podstawowe zasady pisania tekstów reklamowych nie zmieniły się od lat? Wciąż są takie same i nic nie zapowiada, by miały się zmienić. Czy znasz te zasady? Jeśli nie - to przeczytaj.

Tym razem przyglądamy się książce pod tytułem „Scientific Advertising. 21 legendarnych zasad pisania tekstów reklamowych”, której autorem jest legendarny copywriter Claude Hopkins. Nazywany często Arystotelesem reklamy lub pionierem marketingu autor w swojej ponad trzydziestoletniej karierze wielokrotnie udowodnił, że zasługuje na takie tytuły jak nikt inny w branży. Jego reklamy osiągały niewiarygodnie wyniki, a sam autor stawiał coraz to nowsze wyzwania w branży reklamy i marketingu. Hopkins również z ogromną przyjemnością dzielił się swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem tworząc książki takie jak ta, skierowane do freelancerów i wszystkich tych, którzy chcą zapracować na swój indywidualny sukces.

Książka rozpoczyna się przedmową, która już od samego początku wprawia nas w osłupienie. Tak trudno nam przecież uwierzyć, że w dzisiejszym, stale pędzącym na przód świecie, możemy posiłkować się wiedzą napisaną ponad 90 lat temu! Tymczasem metody i zasady reklamy opracowane przez Clauda Hopkinsa są w dalszym ciągu aktualne, a jedyne co się zmienia, to forma przekazu. Niezależnie czy reklamujemy się w internecie, telewizji czy też wysyłamy listy bezpośrednio do potencjalnego klienta.

Cała książka traktuje o ogólnych zasadach i niepodważalnych faktach dotyczących reklamy i szeroko rozumianego marketingu. Nie znajdziemy w niej żadnych osobistych przemyśleń czy domysłów – tylko fakty. W poszczególnych rozdziałach tego poradnika autor dokładnie opisuje mechanizmy działania wielu znanych narzędzi marketingu, które wykorzystywane są w biznesie do dziś. Sam Hopkins zawsze prezentował naukowe podejście do reklamy i taką właśnie postawę przedstawia w swojej książce.

Psychologia w reklamie

Autor wskazuje między innymi na ogromne znaczenie psychologii w reklamie. Znajomość mechanizmów działania ludzkiej psychiki i zachowań konsumentów jest kluczem do marketingowego sukcesu. Według Hopkinsa te mechanizmy nie są zmienne a wręcz przeciwnie, zawsze są i będą aktualne. Dzięki temu potrafiąc przewidzieć pewne zachowania konsumentów, z łatwością możemy wpływać na ich decyzje i dotrzeć do ich podświadomości. Ten rozdział pomoże nam zapoznać się ze sposobem myślenia potencjalnych klientów, lepiej poznać ich oczekiwania i potrzeby. Znajomość konkretnych potrzeb odbiorców jest przecież podstawą każdej działalności.

Elementy skutecznej reklamy

Copywriter zwraca też w książce uwagę na kilka podstawowych elementów skutecznej reklamy. Wyjaśnia znaczenie takich zagadnień jak kluczowa rola nagłówków w tekstach reklamowych, prosty i konkretny przekaz, indywidualizm czy kolosalne znaczenie informacji i nazwy reklamowanego produktu. Opisuje również popularne działania i narzędzia wykorzystywane w marketingu. Wyjaśnia istotę prowadzenia testów produktów i bezpłatnych próbek, które to działania pozwalają lepiej zrozumieć opinie i potrzeby klienta. Przekonuje, że koszty poniesione na takie działania są inwestycją. Każdy rozdział poświęcony jest konkretnemu narzędziu lub opisuje jeden z elementów skutecznego tekstu reklamowego w wyczerpujący sposób. Taka wiedza podpowie nam jak skutecznie dotrzeć do klienta, na co zwraca on szczególną uwagę i co zapada w jego pamięci na dłużej, czym powinna charakteryzować się dobra nazwa i jak powinny być skonstruowane nagłówki i teksty w reklamie. Poznamy też podejście konsumentów do wszelakich promocji i akcji darmowych próbek.

Skuteczna dystrybucja

Autor poradnika podkreśla znaczenie strategii budowania kanałów dystrybucji i korzystania ze współpracy z pośrednikami. To chyba jeden z ważniejszych elementów sprzedaży. Żadna, nawet najlepsza, najskuteczniejsza reklama nie przyniesie żadnych efektów, jeżeli klient nie będzie mógł znaleźć produktu na półce. Co prawda w tym momencie działania marketingowe łączą się już z działaniami logistyki, jednak to, w jaki sposób chcemy sprzedawać reklamowany przez nas produkt, zależy od nas i to my, jako copywriterzy reklamy musimy wiedzieć, w jaki sposób chcemy dotrzeć do ostatecznego klienta. Zapewnienie dostępności produktu jest kluczem do jego sprzedaży i osiągnięcia wyników. W rozdziale poznamy kilka możliwych kanałów dystrybucji.

W książce „Scientific Advertising. 21 legendarnych zasad pisania tekstów reklamowych” poruszonych zostało jeszcze kilka istotnych tematów, na przykład negatywna reklama, praktyki dobrego biznesu czy strategie marketingowe. Całość napisana jest prostym, zrozumiałym językiem. Książkę bardzo łatwo się czyta, sprawia wrażenie bezpośredniej rozmowy z autorem i przede wszystkim dostarcza pełnej i bardzo cennej wiedzy płynącej z doświadczenia.

Odbiorcy

Ta pozycja jest bardzo wartościowym źródłem wiedzy i informacji dla każdego freelancera. Nie tylko z dziedziny reklamy, ale również z każdej innej. Wskazówki i wiedza zawarte w tej książce z pewnością zaowocują w życiu zawodowym. Znajomość klienta, jego potrzeb i zasad obsługi przydadzą się w każdym biznesie. Książka sama w sobie poprzez tytuł skierowana jest do copywriterów freelancerów i specjalistów z dziedziny marketingu. Chcąc więc osiągnąć swój indywidualny sukces, na pewno nie zaszkodzi zapoznać się z tą wiedzą. Przekazane informacje mogą pozytywnie przełożyć się również na życie prywatne czytelnika. Przecież nie koniecznie musimy reklamować produkty czy usługi, ale również siebie samych, jako znajomych, przyjaciół czy pracowników.

Claude Hopkins jako zawodowy copywriter zachęca nas swoją lekką formą przekazu i skonkretyzowaną dawką wiedzy, bez zbędnych przemyśleń, teorii i własnych poglądów. Od zawsze w karierze autora liczyły się tylko i wyłącznie fakty i konkretne wyniki. Tak samo w przypadku tej książki copywriter chce przekazać nam swoją wiedzę i doświadczenie. Nie trzeba chyba przekonywać, że książka napisana przez osobę o tak wielkim autorytecie jest warta poświęconego czasu. Szczególnie polecam początkującym freelancerom i copywriterom. Niezwykłe źródło wiedzy w krótkim poradniku. Z pewnością przeczytana wiedza przełoży się w przyszłości na efekty pracy zawodowej i być może na osiągnięcia w życiu prywatnym.