Marketing… Na pewno niejedna osoba zjadła na nim zęby, a nie znalazła klucza do tego, co zrobić, aby był skuteczny, niezawodny i zawsze dostosowany do zmieniających się trendów rynkowych. Kluczem do sukcesu może być stworzenie własnej, dopasowanej do swoich potrzeb strategii marketingowej, która przyniesie sukces i rozwój ogromnej firmy lub jednoosobowej działalności. Budowa silnej marki powinna rozpoczynać się od strategii. Rady w tej materii zawiera książka, którą napisał Maciej Tesławski pt. „Strategia marketingowa. Instrukcja budowy silnej marki”. Czym jest ta książka i jakie treści są w niej zawarte? Odpowiedzi w poniższych akapitach.
Co zawarto w książce o strategii marketingowej?
Czego oczekuje się od książki, która ma poszerzyć umiejętności, dać nową wiedzę i wpłynąć na rozwój osobisty lub rozwój biznesu? Przede wszystkim tego, aby był praktyczna. „Strategia marketingowa. Instrukcja budowy silnej marki” Macieja Tesławskiego jest książką, która porusza zagadnienia związane z marketingiem i podejściem do niego we współczesnych czasach, a co ważne jest przede wszystkim praktyczna, przystępna dla czytającego oraz wartościowa. Przystępując do czytania książki, można przygotować się na podróż, przez zadania stratega, który pragnie stworzyć marketingowy plan dla swojej osoby lub firmy. Autor przeprowadza przez tajniki skutecznie, choć wymaga to od czytającego skupienia i zaangażowania. W jakie treści zatem przyjdzie się zaangażować?
Strategia marketingowa w pigułce, czyli szybki przegląd książki
Otwierając „Strategię marketingową…” można się spodziewać treści, która w elastyczny sposób przedstawi zagadnienia związane z marketingiem. Kwestie poruszane w książce rozpoczynają się od pojęcia marki, jej znaczenia i różnicach między marką wprowadzaną na rynek a tą już znaną i istniejącą. W książce poruszane są także zagadnienia obejmujące charakterystykę sylwetki stratega i przywódcy, podkreślając jednocześnie, że charyzmatyczny przywódca nie musi być dobrym strategiem i na odwrót. Kolejne rozdziały to błędy w marketingu, popełniane podczas tworzenia strategii i prowadzenia działań oraz ich wpływ na budowanie silnej marki. Następnie autor przeprowadza czytelnika przez różne koncepcje strategiczne związane z marketingiem. Z teorii czas na przejście do praktyki, którą są badania, sposób ich prowadzenia oraz ich znaczenie dla budowania strategii marketingowej. Książka nie zaniedbuje także takich kwestii jak popularna analiza SWOT, segmentacja rynku, różne rodzaje marketingu i wpływ tych czynników na budowanie marki. Jako kompleksowa i praktyczna pozycja, książka traktuje także o grupie docelowej, potencjalnych klientach i trafianiu do nich ze swoją reklamą. Co ciekawe autorzy poruszają w swojej książce nie tylko tradycyjne narzędzia marketingowe, ale także powstałe w ostatnich latach kanały komunikacji, jak media społecznościowe.
Autor, a właściwie autorzy książki o strategii marketingowej
Na większości stron internetowych można znaleźć informacje, że książka została napisana przez Macieja Tesławskiego. Jest to oczywiście zgodne z prawdą, jednak udział w tworzeniu tej publikacji mieli także inni autorzy: Dagmara Dłużniewska, Maurycy Graszewicz i Marcin Kalkhoff. Oczywiście cała publikacja była tworzona pod czujnym okiem Macieja Tesławskiego, który uważany jest za pierwszego polskiego filozofa marketingu. Współtwórca pierwszego polskiego letterhouse’u i pierwszej ustawy o ochronie danych osobowych, współzałożyciel SMB postanowił podzielić się swoją wiedzą w omawianej publikacji nie tylko ze studentami, ale także szerszą rzeszą odbiorców. Dzięki jego doświadczeniom zebranym w międzynarodowych koncernach stworzył książkę, która przeprowadzi każdego przez warsztat tworzenia skutecznej strategii marketingowej, jest praktyczna i łatwa do zrozumienia. Reszta autorów, z którymi Tesławski tworzył swoją pozycję, ma szerokie doświadczenie w marketingu, badaniach rynkowych oraz budowaniu strategii marki.
Dla kogo właściwie jest ta książka?
Dla strategów oraz tych, którzy chcą zostać strategami, dla charyzmatycznych przywódców oraz tych, którzy dopiero raczkują w roli lidera, dla tych którzy działają w zespole, ale też dla tych, którzy prowadzą działalność na własną rękę. Jak widać, jest to pozycja dla każdego, kto chce wycisnąć z marketingu jak najwięcej, bez względu na rodzaj działalności i sposób działania. Rady zawarte w książce powinni przyswoić wszyscy pracujący w działach marketingu dużych firm i korporacji, a zwłaszcza menedżerowie i kierownicy zespołów. Książka będzie kopalnią wiedzy dla wszystkich prowadzących interes na własną rękę lub świadczących indywidualne usługi z zakresu marketingu, obsługi klienta. Jest to pozycji dla każdego, kto chce się rozwijać i poszerzać kompetencje w zakresie marketingu. Nie można oczywiście zapomnieć o osobach, które chcą stworzyć własną strategię marketingową. Ta pozycja przeprowadzi je przez wszystkie etapy jej tworzenia, podpowie jakie działania wdrażać, a jakich unikać podczas budowania własnej, skutecznej strategii.
Pozycji o marketingu jest wiele, czy zatem warto zapoznać się z tą konkretną?
Jak już wspomniano na początku artykułu, im bardziej publikacja jest praktyczna, tym chętniej się po nią sięga z uwagi na przydatność. Z kolei w marketingu często spotyka się publikacje teoretyczna, ale ta jest zupełnie inna. Łączy w sobie wiedzę teoretyczną, którą powinien mieć każdy marketingowiec z praktycznymi poradami jak wdrażać ją w życie. Różne mechanizmy wpływające na marketing są opisane, ale także przedstawione na przykładach, dzięki czemu łatwiej zrozumieć rządzące nimi mechanizmy. Ponadto wdrażanie strategii opisane w książce jest przedstawione w formie kroków, przygotowania do jej wdrożenia, opracowania, a następnie badania wyników. Autor stworzył poradnik z chęci podzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Jak widać, udało mu się to znakomicie. Podsumowując, jest to pozycja pełna wiedzy i praktycznych rad. Jest po prostu pomocna w żmudnej pracy, jaką jest tworzenie strategii.