Liderzy muszą mieć wiele cennych umiejętności i cech. Muszą mieć w sobie to tajemnicze COŚ, co sprawia, że ludzie chcą za nimi iść. Ta moc przyciągania ludzi czasami nazywana jest po prostu charyzmą. Można ją wyćwiczyć, ale to dość trudne. Można też zrozumieć sposób myślenia prawdziwych przywódców i kopiować go we własnym życiu. Jedną z najważniejszych informacji, jaką można od nich uzyskać, jest odpowiedź na pytanie – dlaczego? Z jakiego powodu to właśnie ono jest najważniejsze? Swoją koncepcję na to ma Simon Sinek, który wykłada ją w książce „Zaczynaj od DLACZEGO. Jak wielcy liderzy inspirują innych do działania”.
Chodząca inspiracja
Simon Sinek jest pisarzem i mówcą motywacyjnym. Zachęca ludzi do tego, by robili to, co ich inspiruje. Wykłada komunikację strategiczną na Uniwersytecie Columbia. Udziela się w organizacjach non-profit. Wygłaszał wykłady dla wielkich korporacji (np. Microsoft, Wal-Mart), dla ambasadorów i członków kongresu. Wszystkim im tłumaczył swoją autorską koncepcję DLACZEGO. Kieruje ją dla ludzi, którzy chcą zostać zainspirowani oraz do tych, którzy sami chcą inspirować.
Dlaczego?
Książka składa się z sześciu części. Każda z nich dotyczy innego aspektu koncepcji DLACZEGO. Na początek wyjaśniono, z jakiego powodu jest ważna. Okazuje się, że większość ludzi tłumaczy co robi. Może też pokazać, czym się wyróżniają. Jednak mało kto, potrafi powiedzieć, DLACZEGO robi to, co robi. To coś, co inspiruje. Co pobudza do działania i nie pozwala siedzieć w miejscu. Wszyscy wielcy liderzy potrafili wyjaśnić tłumom, dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej. Przykład? Martin Luther King i Steve Jobs. Wystarczy popatrzeć, w jaki sposób komunikowali się z otoczeniem, by wiedzieć, że robili to inaczej niż wszyscy.
Złoty krąg
W książce umieszczono grafikę. Składa się z trzech okręgów o wspólnym środku. Największy z nich symbolizuje „CO”, średni – „JAK”, a najmniejszy – „DLACZEGO”. To właśnie to pytanie znajduje się w samym środku tarczy. Wszyscy wiedzą, co robią. Niewielu wie, jak to robi, a prawie nikt nie wie – dlaczego. Tradycyjne firmy w swojej strategii przechodzą od zewnętrznego okręgu do jego środka. Firmy, które inspirują, działają odwrotnie. Komunikują się, przechodząc od środka złotego kręgu. Jako przykład takiej firmy, Sinek podaje Apple. Dowodzi, że właśnie ten rodzaj działań stoi za sukcesem tej firmy… bo ludzie nie kupują wyłącznie produktu. Oni kupują DLACZEGO, czyli filozofię, która stoi za danym produktem. Jako następny przykład Sinek podaje firmę Dell, która komunikuje się w sposób tradycyjny, czyli do wnętrza kręgu. Przedsiębiorstwo to produkuje dobry sprzęt. Przede wszystkim oferuje komputery. Międzyczasie wprowadził do sprzedaży palmtopy i odtwarzacze mp3. Po kilku miesiącach musiała je jednak wycofać, bo nie cieszyły się zainteresowaniem. Producent za bardzo kojarzył się z komputerami. Natomiast, Apple z powodzeniem sprzedaje komputery, smartphony, odtwarzacze mp3 i tablety. Ludzie ustawiają się po nie w kolejkach za każdym razem, gdy na rynku ma pojawić się nowy model. Skąd bierze się różnica? Otóż Dell cały czas wyjaśniał konsumentom, CO produkuje. Apple tłumaczył DLACZEGO. Takie podejście umożliwia wprowadzanie innowacji i daje swobodę działania. Dzięki niej można decydować się na tworzenie nowych produktów i usług, a klienci to zaakceptują.
Dla liderów
Każdy przywódca powinien pamiętać o wartości pytania DLACZEGO. Wyjaśnienie własnej motywacji to sposób na zdobycie zaufania ludzi. To udowodnienie, że nie mamy żadnych ukrytych intencji. To wyraźne wskazanie celu, do jakiego zmierzamy. Często też wyraźne sformułowanie, DLACZEGO po prostu inspiruje innych ludzi. Może się okazać, że myślą w dokładnie taki sam sposób. Z tego powodu chcą być częścią wydarzeń. Chcą wziąć w nich aktywny udział i poczuć się potrzebni. Chcą działać. W rękach lidera pozostaje już tylko to, jak pokieruje tą energią. Tak na marginesie, nie mówilibyśmy nawet o liderze, gdyby nie miał on poparcia. Bez ludzi, byłby nikim. Zrozumienie tego jest też niezwykle ważne dla każdego, kto chce zarządzać ludźmi.
DLACZEGO a sukces
Sinek w swojej książce często wraca do wspomnianego już złotego kręgu. Tłumaczy krok po kroku jak stworzyć dobrą strategię komunikacji. Wyjaśnia jak prosto i łagodnie przejść z DLACZEGO do JAK, a dopiero później CO. Dla osoby, która nabierze praktyki w tej dziedzinie, przechodzenie z kolejnych pytań we właściwej kolejności będzie bardzo proste. Problem może się jednak pojawić, gdy osiągnie się sukces. Bo co dalej? Kiedy jedno DLACZEGO przestało już obowiązywać? Skąd wziąć następne? Czy może tkwić w tym, które już się sprawdziło? Autor „Zaczynaj od DLACZEGO” to też wyjaśnia. Doradza, co zrobić, gdy motywacja przestaje być klarowna. Gdy czujemy się z jednej strony spełnieni, a z drugiej – pozbawieni celu. To ciężka sytuacja, ale można z niej wyjść zwycięsko.
Lider czy kierownik?
Kierownik jest osobą, która wydaje polecenia, a pracownicy mają je ślepo wykonywać. Jego relacje z podwładnymi opierają się na posłuszeństwie i zależnościach. Lider to osoba, za którą inni idą dobrowolnie. Po prostu. Dlatego, że chcą – a nie, bo muszą. Prawdziwy lider potrafi się doskonale komunikować. Wie, co chce osiągnąć i mówi to głośno. Jednak najpierw mówi – DLACZEGO chce właśnie to osiągnąć. Rozsądny przedsiębiorca powinien sięgnąć po poradnik Sinka. Oczywiście, osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą nie muszą mieć cech lidera. Może się przydać, ale nie jest niezbędna. Osoba, która zarządza innymi ludźmi, powinna koniecznie wiedzieć, jak to robić. Ślepe posłuszeństwo nie jest metodą, która przynosi dobre efekty. Najlepiej jest uczyć się od najlepszych. Sinek powołuje się na wielkie nazwiska i na konkretnych przykładach obrazuje działanie swojej koncepcji w praktyce. Udowadnia, że nie jest to nowy pomysł. Korzystano z niego od lat, choć zrobić to potrafiły jedynie wybitne jednostki. Obecnie, dzięki jego analizie i poradom, sukces dzięki DLACZEGO może odnieść każdy, kto przeczyta książkę i wprowadzi jej treści w życie.