Budowa marki to nie kaszka z mleczkiem. To ciągłe wyzwania, przy których łatwo popełnić błąd brzemienny w skutki. Zła decyzja może zaważyć na postrzeganiu marki przez kontrahentów oraz na jej reputacji. Błędy można popełnić na każdym etapie istnienia marki, nie tylko przy jej budowaniu. Z tego powodu niezwykle ważne jest by czerpać garściami z doświadczeń innych ludzi oraz opinii specjalistów. Nie można na ten temat wiedzieć zbyt dużo. Wszystko, czego możecie jeszcze dowiedzieć się o budowie własnej marki, znajdziecie w książce Pawła Tkaczyka, pt: „Zakamarki marki. Rzeczy, o których mogłeś nie wiedzieć, zapomnieć lub pominąć podczas budowania swojej marki”.
Marka to świetnie opowiedziana historia
Paweł Tkaczyk jest właścicielem firmy MIDEA, która zajmuje się budowaniem marek o mocnych korzeniach. Do jej klientów należy grupa Allegro i Agora. Według Tkaczyka dobra marka to po prostu świetnie opowiedziana historia. Zajmuje się też mentoringiem, prowadzi wykłady i szkolenia w firmach i na uczelniach wyższych. Jego książka „Zakamarki marki” była bestsellerem OnePress w kategorii Marketingowej Książki roku 2011. Pisuje też do czasopism branżowych.
Wszystko po kolei
Tkaczyk podaje swoim Czytelnikom gotową receptę na budowę swojej marki. Tym bardziej że zdarza się, że dobrze rokujące biznesy szybko upadają. Często dlatego, że ich właściciel nie wiedział, jak zbudować dobrą strategię marki. Taką, która byłaby spójna i przyciągała konsumentów. Zaczyna od podstaw – od identyfikacji silnej marki. Zaznacza, że firma to dużo więcej niż logo. To też jej wartość, strategia, komunikacja i przede wszystkim ludzie, którzy ją tworzą. Z tego powodu warto popracować nad tym, by wszystkie te elementy ze sobą dobrze współgrały. Powinny tworzyć harmonijną całość. Jak to zrobić? Instrukcję obsługi można znaleźć właśnie w „Zakamarkach marki”.
Silna marka
Silna marka ma swoje cechy charakterystyczne, które odróżniają ją od wszystkich pozostałych marek. Jest wyjątkowa. Wybija się ponad konkurencję. Proponuje wartościowe produkty, które z czasem stają się rozpoznawalne. Podstawą do stworzenia silnej marki jest stworzenie dobrze przemyślanej strategii jej komunikacji. Chodzi o to, by pisać dobre teksty sprzedażowe, zadbać o właściwy naming i równocześnie pamiętać o dbaniu o wizerunek. Brzmi to dość tajemniczo, więc Tkaczyk każde to zagadnienie wyjaśnia. Drugim niezwykle ważnym aspektem jest identyfikacja wizualna marki. Chodzi o to, by wszystko, co dotyczy danej marki, było ze sobą spójne – pojawiało się to samo logo, te same kolory, te same czcionki. Takie zestawy łatwo się zapamiętuje i często kojarzy z marką, nawet jeśli nie użyto jej nazwy. Każdy z nas zna przykłady takich marek, które mógłby rozpoznać jedynie po stylu, w jakim zaprojektowano broszurę, katalog lub stronę www.
Klient – marka
Niezwykle ważna jest relacja pomiędzy klientem a marką. Bez uwagi konsumentów, nie będzie sprzedaży. Ich zaangażowanie jest niezwykle cenne, więc warto o nie walczyć na każdy możliwy sposób. Żeby je zdobyć należy przede wszystkim pomóc klientom w wyzbyciu się ich lęków. Zagwarantować ich zadowolenie i liczyć się z tym, że (zwłaszcza na początku działalności) może to wiązać się z kosztami. Oczywiście, zdobywanie klientów łączy się z tematem marketingu. Obecnie, jest on postrzegany zupełnie inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. W tej chwili marketing opiera się głównie na internecie i możliwościach jakie daje obecność w nim. Po pierwsze – niezbędne jest zadbanie o właściwe pozycjonowanie firmowej strony. Powinna być łatwa do odnalezienia również w katalogach stron. Warto też pamiętać o wysokiej wartości dobrze przygotowanego newslettera, który nie może przypominać zwykłego spamu. Niezwykle ważne są też blogi firmowe. Nie dosyć, że pomagają w budowaniu pozycji eksperckiej to przydają się do właściwego pozycjonowania strony. Nie można też pomijać roli social mediów. Żyjemy w czasach, w których konto na portalach społecznościowych ma prawie każdy. To ogromny rynek zbytu i szansa na dotarcie do wielu nowych konsumentów. Dlatego, warto zadbać o zbudowanie strategii swoich działań również w tych mediach. Angażowanie klientów to świetny pomysł na budowanie ich lojalności i rozpoznawalność samej marki. Można w tym celu zastosować również grywalizację. Jej działanie opiera się na wykorzystaniu zasad gier dla większej aktywizacji społeczności. Ludzie uwielbiają rywalizować ze sobą, zdobywać kolejne odznaki, poziomy i stawiać czoła kolejnym wyzwaniom. Gry to czysta przyjemność. Dlaczego by nie wykorzystać ich z korzyścią dla własnej marki? Tkaczyk jest specjalistą od grywalizacji. Osoby zainteresowane tym tematem, mogą sięgnąć po jego drugą książkę „GRYWALIZACJA. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych”.
Dla laików i nie tylko
„Zakamarki marki” to świetna propozycja dla tych, którzy dopiero planują wejść na rynek ze swoją marką. To dobry wybór też dla tych, którzy już na nim są, ale nie odnoszą takich sukcesów, o jakich marzą. Powinni po nią sięgać właściciele firm, pracownicy działów marketingowych, specjaliści od PR. Ten poradnik został napisany w taki sposób, że można czytać go na wyrywki. Jeśli nie masz czasu przeczytać całości, to nic nie szkodzi. Możesz przeczytać zagadnienia, które w tej chwili interesują cię najbardziej, a po resztę – wrócić później. Ogromną zaletą tej lektury jest jej autor – praktyk z wieloletnim doświadczeniem i przede wszystkim – Polak. Dzięki temu treść książki jest osadzona w polskich realiach. To wyjątkowe, bo wiele poradników marketingowych nie nadaje się do zastosowania w naszej rzeczywistości. Powodem są różnice w kulturze i mentalności społeczeństwa, o których nie wolno zapominać. Dobra znajomość grupy odbiorców jest podstawowym warunkiem dobrze przemyślanej strategii i komunikacji marki. Książka jest pełna życiowych przykładów. Nie ma tabel, suchych faktów i trudnych słów. To same rzetelne informacje przedstawione na konkretnych przykładach. Dzięki temu łatwiej jest zrozumieć zasady, jakie rządzą silnymi markami.