„Mit charyzmy”, każdy może stać się mistrzem osobistego magnetyzmu

Czy wiesz, że charyzmy możesz się nauczyć? Ta unikalna zdolność na pewno pomoże Ci w biznesie oraz w efektywnej pracy lidera. Skorzystaj z porad Cabane i dowiedz się, jak obudzić w sobie charyzmę.

Charyzma to siła, która przyciąga ludzi do innego człowieka. Jej istnienie jest owiane wieloma mitami i kontrowersjami. Niektórzy mówią, że trzeba się z nią urodzić. Inni – że można się jej wyuczyć. Jak jest naprawdę? Czy osobisty magnetyzm jest czymś, co można samemu stworzyć od zera? Na to pytanie odpowiada ekspertka Olivia Fox Cabane w swojej książce „Mit charyzmy. Każdy może stać się mistrzem w wyzwalaniu osobistego magnetyzmu”.

Autorka z doświadczeniem

Olivia Fox Cabane jest amerykańską pisarką, publicystką, mówcą i coachem. Pracuje głównie z prezesami firm i dziedzicami fortun. Zajmuje się tematyką przywództwa, pewności siebie, samooceny, charyzmy oraz postępowania z trudnymi osobowościami. Jak dotąd, napisała dwie książki – „Mit charyzmy” oraz „The Net and The Butterfly”.

Dobry wstęp

Na początku książki Olivia Fox Cabane opowiada pewną historię, która ma unaocznić moc charyzmy. Przytacza scenę, w której Marylin Monroe udowadnia fotografowi, że charyzmę można włączyć na zawołanie. Bohaterka opowieści stała spokojnie czekając na przyjazd kolejki miejskiej i absolutnie nikt się nią nie przejmował. Była zwykłą dziewczyną. Normą Jean Baker i nikim więcej, więc nikt nie zwracał na nią uwagi. Ale wystarczyło, że się wyprostowała i zmierzwiła włosy, by stała się gwiazdą Hollywood, a tłum oszalał. Ostatecznie i ona i fotograf musieli uciekać przed nacierającymi fanami. To dowód na to, że charyzmę można wypracować, a świadoma tego osoba może także wpływać na wielkość swojego oddziaływania na innych.

Trochę magii

Autorka obiecuje, że charyzmy można się nauczyć i udoskonalić ją. Wystarczy praktyka. A warto się jej uczyć, by osiągnąć sukces w życiu zawodowym i osobistym. Charyzma sprawia, że ludzie słuchają tego, co mówisz i chcą zasłużyć na twoją aprobatę. Starają się wyłącznie dla ciebie. Ten niezwykły magnetyzm sprawia, że ludzie cię lubią i widzą w tobie przywódcę. To wymarzona cecha dla każdego, kto prowadzi własną działalność lub kieruje zespołem. Charyzma po prostu pomaga osiągać cele. Jak łatwo się domyślić handlowiec z charyzmą sprzedaje więcej, lider – łatwiej kieruje ludźmi, którzy sami chcą spełniać jego oczekiwania. Charyzmatyczny nauczyciel nie ma żadnych problemów z uczniami, bo oni sami chcą być na jego lekcjach i chcą zostać przez niego zauważeni. Charyzmatyczny lekarz ma więcej pacjentów, którzy też chętniej stosują się do jego zaleceń. Pojawia się tu wyraźny schemat. Charyzma ułatwia życie. Jest jak magiczne zaklęcie, które rzucone na innych ludzi znacząco ułatwia kontakty z nimi. Cabane stwierdza jednak dosadnie – charyzma to „nie magia, lecz wyuczone zachowanie”. Jest wynikiem zachowania niewerbalnego, które jest przyswajalne w okresie wczesnego dzieciństwa. Stąd, często jest brane za cechę wrodzoną. Dzieci uczą się jej, nie mając o tym pojęcia. Dorośli też mogą się jej nauczyć. Wystarczy popatrzeć na Steve’a Jobsa na początku jego kariery i w szczytowym momencie popularności. Różnica jest znaczna i widoczna nawet dla laika. Na początku był przygaszony i przytłoczony presją wystąpień publicznych. Widać było, że wolałby znaleźć się w innym miejscu. Później jednak nauczył się być swobodnym, a fani go pokochali. Nie tylko za produkty Apple.

Przy pierwszym spotkaniu

Ocenę charyzmy drugiej osoby dokonuje się już podczas pierwszego spotkania z nią. Oczywiście, nie jest to ocena świadoma. Po prostu widząc kogoś po raz pierwszy, gdzieś z tyłu głowy przechodzą nam myśli o tym, czy jest to wróg, czy przyjaciel. Walka czy ucieczka? Automatycznie oceniamy siłę spotkanej osoby oraz jej sympatię. Osoba charyzmatyczna to taka, która jest odbierana jako silna i życzliwa równocześnie. Co ważne, ale równie ulotne – taka osoba jest po prostu obecna. To trudne do wyjaśnienia, ale każdy na pewno nie raz doświadczył mniej lub bardziej wyraźnej obecności drugiego człowieka, która wynika z jego zaangażowania. Charyzma nie ma nic wspólnego z atrakcyjnym wyglądem czy byciem towarzyskim ekstrawertykiem. To mity, które należy obalić, a książka świetnie w tym pomaga.

Nie takie proste

Charyzma to nie wąska cecha bez żadnych podziałów. Można wyróżnić kilka typów charyzmy, a każdy z nich będzie odpowiedni dla innego typu osobowości. Zanim, więc postanowisz nauczyć się osobistego magnetyzmu, powinieneś wiedzieć, jaki rodzaj będzie właściwy akurat dla ciebie. Każda nauka opiera się na trzech aspektach – budowie obecności, mocy i dobroci. Można je trenować przy pomocy narzędzi przedstawionych w poradniku „Moc charyzmy”. Uczenie się bycia charyzmatycznym to nauka jak być bardziej przekonującym, wpływowym i inspirującym równocześnie. Jest dość trudna i często bywa zniechęcająca, ale jej opanowanie może przyczynić się do odniesienia sukcesu.

Demistyfikacja

Fox Cabane udowadnia, że osoba charyzmatyczna potrafi wybrać zachowania, które wprawiają innych ludzi w konkretny stan. Jako przykład podaje wybory prezydenckie oraz dwóch kandydatów. Jeden z nich zaprezentował się jako najbardziej inteligentny, a drugi zachował się tak, by jego rozmówca czuł się inteligentny. Jak łatwo przewidzieć – wybory wygrał ten drugi. Dopasował swoje zachowanie do rozmówcy w taki sposób, że osiągnął zamierzony cel. Dowodzi to tego, że przedsiębiorca również może korzystać z tej umiejętności po to, by zdobywać większą liczbę klientów. Z tego powodu warto odbyć trening charyzmy. Można zdecydować się na zajęcia z profesjonalnym coachem albo skorzystać z wiedzy zawartej w książce. Tym bardziej że porady w niej zawarte są niezwykle konkretne. Przykładowo, jeśli chcesz, by twój rozmówca odczuwał silniej twoją obecność, to ogranicz częstotliwość skinień głową, obniż głos na końcu zdania i poczekaj dwie sekundy, zanim zaczniesz mówić. Brzmi prosto, prawda? Oczywiście, że te kilka rad nie pozwolą na odniesienie spektakularnego efektu, ale to pierwszy krok do niego. Niezwykle ważna jest jednak praktyka i regularne ćwiczenia. Żadne porady, nawet te najlepsze nie odniosą skutku, jeśli nie zostaną przyswojone, a czynności wykonywane niemalże odruchowo. Charyzma powinna stać się drugą naturą każdego przedsiębiorcy.