„Przywództwo. Złote zasady”, John C. Maxwell

Jesteś dobrym przywódcą? A chciałbyś nim być? Maxwell może Cię tego nauczyć. Wystarczy tylko, że zaufasz jego doświadczeniu i wprowadzisz w życie złote zasady przywództwa. Sprawdź, czy sprawdzą się u Ciebie.

Wydawałoby się, że o przywództwie powiedziano już wszystko. Bycie liderem, kierowanie ludźmi, zarządzanie nimi, sprawianie by chcieli iść za Tobą… Są setki książek i szkoleń na ten temat. Jednak „Przywództwo. Złote zasady” Johna C. Maxwella wyróżnia się na ich tle. To niezwykła lektura, która może zmienić podejście do życia każdego człowieka o otwartym umyśle.

Dlaczego jest niezwykła?

„Przywództwo. Złote zasady” to najbardziej osobista książka Maxwella. Opowiada w niej swoją drogą do efektywnego przywództwa oraz swoje życie jako lidera. Dzieli się swoimi przemyśleniami, które nazywa bryłkami prawdziwego złota. Nie wyklucza też, że z czasem znajdzie następne sztabki złota. Z pomysłem napisania tej książki mierzył się przez dekadę. Po głowie chodziła mu przez całe życie. Ostatecznie, stwierdził, że napisze ją dopiero po sześćdziesiątce, kiedy zbierze już konkretną ilość doświadczeń i specjalistycznej wiedzy. I tak właśnie zrobił. Dzięki temu książka obejmuje większość jego życiowego doświadczenia. To podsumowanie ponad 40 lat ciągłej nauki i rozwoju. Sam Maxwell przyznaje, że już mając 17 lat, myślał o przywództwie i czytał na ten temat tony książek. Przygotowywał się do roli lidera, którą po raz pierwszy objął w wieku 22 lat. Swoją podróż jako przywódcy określa mianem satysfakcjonującej i bardzo pouczającej. Tym bardziej że w jej trakcie zrozumiał, że wszystko zależy od przywódcy. Dlatego właśnie trzeba zadbać o jego właściwe nastawienie i wiedzę.

Uczeń i nauczyciel

John C. Maxwell przez kilkadziesiąt lat swojej kariery zajmował się nie tylko faktycznym sprawowaniem roli lidera. Uczył też innych. Tysiące osób korzystało z jego szkoleń i seminariów. Jak sam twierdzi, wychowywał następne pokolenia przywódców. Między czasie zrozumiał, że bycia efektywnym liderem można się nauczyć. Jest to obszar, który można rozwijać i pielęgnować. Po tym odkryciu napisał swoją pierwszą książkę, czyli „Developing the Leader Within You”. Obecnie ma na swoim koncie już ponad pięćdziesiąt książek dotyczącej tematyki przewodzenia i zarządzania zespołem. Jak sam twierdzi, efektywne przywództwo to wyzwanie, ale uczenie o nim innych to jeszcze większe wyzwanie.

Spraw by twoje przywództwo miało większą wartość

Maxwell uważa, że pomimo przeszło 30 lat doświadczenia, wciąż musi się uczyć. Wyraża nadzieję, że będzie to robił nadal, aż do dnia własnej śmierci. Nie twierdzi, że jest nieomylny i nie twierdzi, że wie już wszystko. Mówi za to, że świat się zmienia. A lider powinien te zmiany śledzić i dostosowywać się do nich. Maxwell przez całe swoje życie odkrywał, co to znaczy bycie liderem. Dzieli się tymi doświadczeniami i przekonuje, że jeszcze wiele pozostało do odkrycia.

Niewielu osiąga sukces, jeśli nie chcą tego otaczający ich ludzie

Autor przyznaje, że większość jego mądrości i dobrych rad powstała dzięki innym ludziom. Obserwował ich, rozmawiał, czerpał z ich doświadczeń i motywacji. Swoją wiedzę zebrał w formie prostych zasad, które może przyswoić sobie absolutnie każdy. To nie są jakieś bardzo skomplikowane naukowe teorie, których nie można zrozumieć bez podstawowej wiedzy. To rzeczy, które wiedzieliśmy od dawna albo intuicyjnie czuliśmy, ale nie potrafiliśmy ich nazwać i wytłumaczyć. Maxwell ubiera je w słowa i wyjaśnia, dlaczego warto stosować te konkretne „bryłki złota”. Powołuje się na Platona, który twierdził, że nauka to w większości przypomnienie tego, co już wiemy. Dlatego też „Przywództwo. Złote zasady” to książka dla każdego, kto chce być dobrym liderem. Każdy może zrozumieć przytaczane w niej zasady. Ale co z nimi zrobi? To już zależy tylko od odbiorcy. Złote zasady są proste, sztuką jest wprowadzenie ich w życie.

Czy warto uczyć się na błędach?

Mówi się, że mądry człowiek uczy się na własny błędach, mądrzejszy – na błędach innych. Maxwell idzie o krok dalej. Według niego najmądrzejszy człowiek uczy się, obserwując sukcesy innych. W końcu nie chodzi przecież tylko o unikanie błędów. Chodzi o sukcesy! Gdyby tego było mało, John C. Maxwell mówi, że brak uczenia się na błędach jest dużo gorszy niż samo popełnianie błędów. W końcu czasem wygrywasz… a czasem się uczysz. Każdy czasem się myli lub podejmuje złe decyzje. To naturalne i nieuniknione. Nie ma sensu wyrzucać sobie takich pomyłek. Kluczowe jest, by zmieniać takie błędy w coś pozytywnego. Nadawać im nową wartość i wyciągać z nich wnioski. Wiele osób uważa, że po porażce trzeba spróbować jeszcze raz. I jeszcze. I jeszcze. Są wytrwali, ale wcale się nie uczą. Dużo lepiej jest spróbować, pomyśleć, zmienić coś i spróbować jeszcze raz. Przecież już Einstein mówił, że głupotą jest robić ciągle to samo i spodziewać się innych efektów. To życiowa prawda, o której nie powinno się zapominać. Wyobraź sobie, że chcesz przelać wodę z wiadra do kubka przy pomocy widelca. Niezależnie od tego, ile razy będziesz próbować, to nic z tego nie wyjdzie. Dopiero kiedy pomyślisz, dlaczego ci się nie udaje i wymyślisz właściwe rozwiązanie – możesz osiągnąć sukces. Jeśli zastąpisz widelec łyżką – sprawnie wykonasz zadanie.

Propozycja dla każdego

„Przywództwo. Złote zasady” to po prostu mądra książka. W Polsce łatwiej jest znaleźć ją w formie ebooka. Jego odtworzenie zajmuje ponad osiem godzin. To czas, który śmiało można spędzić np. na siłowni lub w samochodzie i równocześnie słuchać, co Maxwell ma do powiedzenia. Co ważne, sam autor zaznacza, że nie napisał książki tylko po to, żeby była napisana. Jej celem nie było robienie wrażenia na kimkolwiek. To po prostu rady, które po przyjacielsku chce przekazać innym ludziom. Oczywiście, ze Złotymi Zasadami powinien przede wszystkim zapoznać się lider i każdy, kto się za takiego uważa. To pozycja, która tłumaczy ze szczegółami, jak proste wskazówki można wprowadzić w życie, by stać się lepszym przywódcą. Tym bardziej że nie chodzi o to, by wypracować w otaczających nas ludziach ślepe i bezmyślne posłuszeństwo. Prawdziwy lider to osoba, za którą inni idą z własnej woli. W związku z tym ważne jest, by mieć pojęcie jak stać się dobrym przywódcą. To najskuteczniejsza droga do sukcesu, własnego i firmy.