Sukces? Każdy chciałby go osiągnąć, ale to nie jest łatwe zadanie. Nie wystarczy tylko świetny pomysł na biznes. To zdecydowanie za mało. Żeby osiągnąć sukces trzeba być na niego gotowym. Od warunków psychologicznych zależy też to, dlaczego jedni osiągają sukcesy, a inni – nie. Mateusz Grzesiak rozkłada sukces na czynniki pierwsze w swojej książce pt.: „Success and Change”.
Sukces czy zmiana?
Mateusz Grzesiak jest psychologiem, trenerem, coachem. Pracuje ze sportowcami, celebrytami i dyrektorami dużych firm. Wskazuje im najlepszą drogę do sukcesu. Część swojej wiedzy zawarł też w poradniku „Success and Change”. To wyjątkowo ciekawa pozycja. Jak każda książka Grzesiaka została napisana niezwykle lekko. Czyta się ją szybko, pomimo że dotyczy skomplikowanego zagadnienia, jakim jest psychologia sukcesu. Zrozumienie jej treści jest kluczem do poznania siebie i własnych możliwości. Dzięki niej możemy też dowiedzieć się, dlaczego jeszcze nie osiągnęliśmy sukcesu. Możemy znaleźć przyczyny, które nas blokują i je wyeliminować. Czasem, wystarczy niewielka zmiana sposobu myślenia po to, by zobaczyć dużą zmianę w życiu.
Outsourcing i fundament nowego życia
Niektóre osoby dochodzą w rozwoju swojego biznesu do metaforycznej ściany. Tak długo jak zajmują się wszystkim osobiście – jest świetnie. Jeśli tylko powierzą część obowiązków komuś innemu – klapa. Nazywa się to brakiem umiejętności osiągania dualizmu biznesu, czyli właśnie outsourcingu. W niektórych przypadkach to zrozumiałe. Kupując bilet na koncert Lady Gagi, spodziewasz się, że zaśpiewa Lady Gaga, a nie jakaś jej bezimienna asystentka. Jeśli jednak to, co oferujesz, jest powtarzalne, to nie powinieneś mieć problemów z delegowaniem zadań. Grzesiak idzie o krok dalej. Pisze, że jeśli coś jest powtarzalne, to możesz zatrudnić własny mózg do wykonywania tych zdań, a on wykona je automatycznie. To właśnie jest nawyk. Fundamentem nowego życia, obok nawyku jest też osobowość. Jest ona nierozerwalnie związana z gotowością na pewne konkretne wydarzenia. Według danych statystycznych najwięcej wypadków na motocyklach mają mężczyźni pomiędzy 18 a 25 rokiem życia. Po prostu nie są gotowi do poradzenia sobie z możliwościami, jakie daje sportowa maszyna. Podobnie jest ze zwycięzcami loterii. 90% takich osób przetrwania fortunę w ciągu pierwszych dwóch lat. Mimo że wcześniej żyli za niewielki ułamek tej kwoty. Po prostu nie byli gotowi na takie pieniądze. Tacy ludzie, najczęściej nie mają osobowości, która mogłaby udźwignąć tą presję. Jeśli jednak wypracują w sobie tę gotowość, to sytuacja może ulec zmianie.
Sukces i co dalej?
Według Grzesiaka wiele osób boi się zmieniać, bo nie wiedzą, jak będą odbierani przez społeczeństwo. Boją się, że jeśli przejdą na zdrowy tryb życia, to narażą się na śmieszność. Obawiają się, że jeśli założą firmę, która nie utrzyma się na rynku, to znajomi będą wytykać ich palcami. Pojawia się też aspekt innej natury. Osiągając sukces, musisz liczyć się z tym, że będą ludzie, którzy będą cię niewłaściwie oceniać. Będą tacy, którzy będą ci zazdrościć. I tacy, którzy będą nienawidzić. Polska mentalność jest dość negatywnie nastawiona do życia. Wielu naszych rodaków ma problem z brakiem zaufania, poczuciem bycia gorszym, krytycyzmem i narzekactwem. Nawet jeśli mają dobre pomysły, które mogliby zrealizować, to tego nie robią. Boją się popełnić błąd. Wolą być przeciętni i nie wyróżniać się z tłumu. Oznacza to, że stając na progu najważniejszych biznesowych decyzji, najprawdopodobniej myślisz sobie, że jesteś gorszy od innych. Że „to się nie uda”. Pewnie też słyszysz, jak Twoi znajomi mówią, że to wszystko bez sensu. Lepiej będzie, jak wrócisz do pracy na etacie za najniższą krajową. Nie brzmi to jak miła perspektywa. Razem z Grzesiakiem możesz przećwiczyć i poprawić swoje nastawienie. Możesz też przygotować się na sukces i jego konsekwencje. A przede wszystkim – zrozumiesz, że możesz go osiągnąć.
Time Management
Kolejnym ważnym zagadnieniem jest zarządzanie własnym czasem. Nie można osiągnąć sukcesu bez wyznaczonych jasno celów. Musisz wiedzieć dokładnie, do czego zmierzasz i skąd będziesz wiedział, że jesteś bliżej mety. Takie rozwiązania są znane w biznesie już od dawna. Wyznaczając cel, musisz mieć też jakiś konkretny deadline i wskaźnik jego realizacji. KPI mogą być dowolnie wybrane. Nie muszą być w formie liczbowej. Muszą po prostu być dobrane tak, by dobrze odzwierciedlały postęp. Oczywiście, na drodze do sukcesu pojawiają się też rzeczy, które mogą rozpraszać i odwracać uwagę od tego, co jest najważniejsze. Trzeba wiedzieć, jak sobie z nimi radzić.
Wiele zastosowań
„Success and Change” nie jest książką kierowaną wyłącznie do przedsiębiorców. Zawarte w niej rady można wykorzystać we wielu sytuacjach. Sukces najczęściej kojarzony jest z aspektem finansowym. Jednak, jeśli ktoś chce schudnąć 30 kg i w końcu mu się to uda – to sukces. Przebiegnięcie maratonu, nawet na ostatnim miejscu – to też sukces. Ważne jest, więc by zawsze być na niego gotowym. Nie tylko zawodowo, ale także prywatnie.
U podłoża każdego sukcesu leży zmiana. Nikt, nigdy nie został miliarderem tylko od tego, że siedział na kanapie i patrzył w telewizor. Już Einstein mówił, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Mateusz Grzesiak pomoże w podjęciu najważniejszych decyzji dotyczących drogi do sukcesu. Razem z nim, możesz poznać zalety stosowania powtarzalnych technik oraz dowiedzieć się, w jaki sposób można wykreować własną osobowość. Autor „Success and Change” uważa, że jedynym co oddziela cię od wykorzystania pełnego potencjału, jest 2%. Pod tą liczbą kryje się mózg. Waży on jedyne 2% całego organizmu, ale jest decydujący dla wszystkiego, co robimy i jak działamy. Lektura ta ma podnieść poziom świadomości. Dzięki niemu można z kolei pozbyć się blokad i ograniczeń. Uwolnić się spod nich raz na zawsze i w końcu zacząć działać. Świadome zarządzanie życiem jest równoznaczne z pozbyciem się starych przyzwyczajeń i nawyków. To skuteczne wpływanie na zdarzenia i przyjmowanie zmian z uśmiechem na twarzy.