Zarządzanie przez wartości (Ken Blanchard, Michael OConnor)

Jeśli lubisz książki, w których zwraca się uwagę na ludzką twarz biznesu, to spodoba Ci się "Zarządzanie przez wartości". Takie zarządzanie to ogrom pracy i wysiłku, który można podjąć po to, by osiągnąć cel.

Zarządzanie przez wartości (Ken Blanchard, Michael OConnor) to doskonała propozycja dla tych, którzy pragną dowiedzieć się, w jaki sposób podnieść wartość przedsiębiorstwa. Skuteczne zarządzanie nie zawsze jest proste. Istnieje wiele różnych narzędzi, a wybór bywa problematyczny. Opisywany poradnik to zbiór nie tylko wiedzy teoretycznej, ale również praktycznych wskazówek. Autorzy twierdzą, że naszym priorytetem powinna być wysoka jakość usług. Kluczowe znaczenie ma również troska o pracowników. Istotne jest to, aby być pracodawcą sprawiedliwym, a jednocześnie wyrozumiałym. Musimy wystrzegać się wyzysku. Wielu przedsiębiorcom wydaje się, że im niższe wynagrodzenie za pracę, tym lepiej. Nic bardziej mylnego. Priorytetem jest to, aby zagwarantować pracownikowi godne warunki pracy. Musi czuć się doceniony. Tylko wtedy wzbudzimy w nim uczucie przywiązania. Lojalność jest w dzisiejszych czasach na wagę złota. Im szybciej to zrozumiemy, tym szybciej zbudujemy prężnie rozwijające się przedsiębiorstwo. To my odpowiadamy za kształtowanie naszego biznesu. Czasami wystarczy zmienić model zarządzania, aby szybciej realizować wyznaczone zadania. Twórcy omawianej książki twierdzą, że jest to prosta droga do sukcesu.

Krótko o autorach

Nie sztuką jest osiągnąć jednorazowy sukces. Wiele firm znajduje się na szczycie, po czym szybko z niego spada. Nasza strategia powinna być długoterminowa. Nie możemy nastawiać się wyłącznie na zyski, gdyż takie podejście bywa zgubne. Zarządzanie przez wartości niesie korzyści dla wszystkich stron – osób zarządzających, pracowników, kontrahentów, czy też klientów. Tylko wtedy możemy ugruntować pozycję naszej firmy na rynku. Już na starcie osiągamy przewagę nad tymi, którzy na pierwszym miejscu stawiają wyłącznie własne interesy. Nie możemy zapomnieć o potrzebach pozostałych stron.

Ken Blanchard to specjalista z dziedziny zarządzania, który zdobył sławę na całym świecie. Jest to również właściciel popularnych firm szkoleniowych i treningowych. Dużym uznaniem cieszą się jego publikacje dedykowane menadżerom oraz liderom. Blanchard duży nacisk kładzie na budowę pozytywnych relacji w zespole. Jego zdaniem tylko zgrany team zagwarantuje wysoką wydajność przedsiębiorstwa.

Michael OConnor to współzałożyciel Ośrodka zarządzania przez wartości. Specjalizuje się w szczególności w badaniach behawioralnych. Swoją wiedzę zdobywał przez kilkadziesiąt lat. Chętnie dzieli się nią z innymi. OConnor to współtwórca wielu popularnych książek i publikacji biznesowych.

Recenzja książki „Zarządzanie przez wartości”

Książka „Zarządzenie przez wartości” z pewnością przypadnie do gustu tym, którzy chcą jeszcze lepiej kierować swoim biznesem. Pierwszy rozdział „Odkrycie” uświadamia nas, jakie zalety niesie za sobą ten model zarządzania. To długofalowe zyski – nie tylko ekonomiczne. Naszym zadaniem jest stworzenie środowiska, w którym będą górować określone wartości. Bezpośrednio wpływają one na postrzeganie naszej marki przez odbiorców. W czasach bylejakości świat wykazuje zapotrzebowanie na określone cechy. Zarządzenia przez wartości pozwala osiągnąć stabilność na rynku. Klienci mogą obdarzyć nas zaufaniem. Pracownicy są nam lojalni. Wiedzą, że będą dobrze traktowani. Mają szansę rozwoju, a więc nie planują opuszczenia naszej firmy przy pierwszej możliwej okazji. Obustronna szczerość jest potrzebna do tego, aby stworzyć wyjątkową więź. Jeśli załoga czuje się bezpiecznie, to rośnie jej motywacja do pracy. Tym samym wzrasta produktywność naszego teamu, co przekłada się na zyski z działalności.

Twórcy opisywanej książki uświadamiają nas, jak często hasło „wartości” jest bez sensu wykorzystywane. Spotykamy się z nim niemal na każdym kroku. Otaczają nas obietnice i zapewnienia. W zdecydowanej większości przypadków są to jedynie słowa, które nie mają pokrycia w rzeczywistości. Dla wielu marek jest to sposób na to, aby przyciągnąć zainteresowanie. To poważny błąd. Wartości udowadniamy czynami. Skupmy się na działaniu, a nie głoszeniu pięknych haseł. Nasze starania z pewnością zostaną szybko zauważone. Pamiętajmy, że wiarygodność można bardzo łatwo stracić. Odbudowanie wizerunku jest sporym wyzwaniem.

Zdaniem autorów zarządzanie przez wartości opiera się na trzech głównych procedurach. Pierwszym etapem jest sprecyzowanie celów oraz wartości. Musimy określić do czego dążymy. Ważne jest również to, aby nasz zespół znał oczekiwania liderów. Bezpośrednio łączy się to z drugim etapem, czyli komunikacją. Ważne jest to, aby w sposób zrozumiały przekazywać misje oraz wartości. Musimy dotrzeć zarówno do załogi, jak o potencjalnych klientów. Skupmy się na prawdzie. Nie wygłaszajmy sloganów, których nigdy nie wypełnimy. Trzeci etap polega na wprowadzeniu działań w życie.

Twórcy opisywanej książki poruszają bardzo ważną kwestię. Z założenia wartości powinny znajdować się ponad chęcią osiągnięcia korzyści. W wielu przypadkach wprowadzamy nowy model zarządzania tylko po to, aby móc osiągnąć więcej. Oczekujemy m.in. poprawy wizerunku marki, wyższej sprzedaży, większej efektywności zespołu, lepszej współpracy, zysków finansowych, przewagi konkurencyjnej. Chcemy czerpać z tego jak najwięcej. Z drugiej strony taka pastwa kłóci się z wieloma wartościami. Istotne jest to, aby osiągnąć balans. Dopóki nie zrozumiemy, jakie są podstawy Managing by Values nie będziemy mogli w stu procentach skupić się na tym, co jest kluczowe.

Autorzy książki podkreślają, że ludzie zawsze powinni być stawiani na pierwszym miejscu. Sukces osiągniemy wyłącznie wtedy, gdy osoby nas otaczające będą usatysfakcjonowane. Niekiedy musimy zmienić swoje poglądy – praca nad sobą jest bardzo trudna. Powinniśmy liczyć się z koniecznością poświęcania się. Włożony trud przyniesie efekty w przyszłości. Trzeba także rozumieć, że zarządzenia przez wartości nie jest doraźnym lekarstwem na problemy. Zmiany w firmie nie zajdą z dnia na dzień. Według ekspertów na rezultaty należy poczekać dwa-trzy lata. Jest to czas wzmożonej i nieprzerwanej pracy. Jeśli jej się obawiamy, to już na starcie powinniśmy odrzucić ten model zarządzania.