Zespół może osiągnąć dużo więcej niż pojedyncze jednostki. Udowodniono to już dawno. Osoby współpracujące ze sobą mogą wymieniać się doświadczeniami i urządzać własne mastermindy. Z tego powodu, większość dużych firm stawia na budowanie silnych zespołów. Takich, które mogą osiągać sukces. Jak to zrobić? Można się tego nauczyć od Jarosława Kowala z jego szkolenia „Zespół osiągający sukces”.
Manager w nagrodę?
Zostanie kierownikiem to awans. To wizja lepszych zarobków, trudniejszych zadań, bardziej skomplikowanych obowiązków i odrobiny władzy nad innymi. Na stanowiska managerskie wybiera się osoby najbardziej ambitne. Takie, które są dobre w tym, co robią. Jest duża szansa, że odnajdą się one w kierowaniu innymi ludźmi. Zdarza się, że manager nie jest odsuwany od swoich dotychczasowych obowiązków. Właśnie dlatego, taki awans łączy ze sobą sporo nowych obowiązków. Szansa na wykazanie się jest połączona z odpowiedzialnością za zbudowanie zespołu. W tym celu trzeba spełnić szereg wymogów. Pierwszy z nich to sprawienie, by wszyscy członkowie zespołu przyjęli efektywne postawy. Muszą wyjść z zachowań nieskutecznych i nieefektywnych. Najczęściej są one skutkiem zwyczajów przyjętych przy wykonywaniu poprzednich obowiązków i prac. Zdarza się, że członek zespołu na swoim poprzednim stanowisku był uczony błędnych wyliczeń lub mało wydajnych sposobów działania. Trafiając, więc do nowej grupy musi pracować szczególnie ciężko by je wykorzenić i dostosować się do warunków panujących w nowym zespole. Pracownicy muszą nauczyć się być wydajnymi. Tylko w ten sposób, mogą zarobić na własną wypłatę, a może nawet wygenerować jakieś oszczędności.
Projekt zespołu
Zespoły osiągające sukces należy projektować. Pierwszy krok to zawsze wyznaczenie priorytetów spośród sprzecznych z sobą zagadnień. W zależności od niego kierowany będzie zespół. Dobrze, jeśli członkowie zespołu zgadzają się z przyjętymi priorytetami. Następnie, Jarosław Kowal skupił się na charakterystyce skutecznego zespołu. Powinien on funkcjonować na poziomie racjonalnym i emocjonalnym. Ludzie nie są zrobieni z kamienia. Chcą odczuwać emocja, nawet w pracy. Dlatego, należy dbać o dobrą atmosferę w pracy oraz o dobre relacje pomiędzy członkami zespołu. Warto też odpowiedzieć sobie na pytanie co konkretnie tworzy zespół i jakie ma cechy. Zespół jest tworem, który z czasem dojrzewa i się zmienia. Są to fazy rozwoju zespołu. Początkowo, jest on zależny od osoby zarządzającej, później staje się kreatywny i dochodzi do pełni swoich możliwości. W następnym etapie zaczyna kwestionować przywództwo. Mądry manager nie tylko wspiera rozwój zespołu, ale też go kontroluje. Dobrze jest maksymalnie wydłużyć czas, w którym zespół używa swoich największych możliwości. W tym stanie może pokonać konkurencję i osiągnąć spektakularny sukces. W zespołach można też zauważyć różne cykle i style pracy. Są osoby, które chcą siedzieć przez cały dzień przed komputerem i dłubać zadania. Są też tacy, którzy wolą ruszyć w teren. W zespole trzeba to akceptować i nauczyć się tolerować. W końcu, do celu prowadzi więcej niż jedna droga.
Pozostaje jeszcze jedno zagadnienie – zaangażowanie. Świadomy manager powinien koniecznie zadbać o to, by jego zespół się angażował. W tym celu musi wiedzieć, co sprawia, że ludzie się angażują i chcą się wykazać. Zależy to w dużej mierze od środowiska, z którego się pochodzą. Niemniej, większość osób chce być chwalona. Ta potrzeba sama w sobie może służyć jako źródło zaangażowania w prace.
Zespół, grupa, czy zbiór jednostek?
Autor wyraźnie zaznacza, dlaczego używa określenia „zespół”. Robi to w pełni świadomie i nie we wszystkich momentach. Przytacza też historię, która ma na celu wyjaśnienie różnicy pomiędzy zespołem, grupą, a zbiorem jednostek. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że to synonimy. Bardzo często są właśnie tak traktowane, ale to błąd. Opowiadanie zaczyna się od autokaru. Podjeżdża on na przystanek, a do środka wsiadają ludzie, którzy czekali na przystanku. Są oni luźnym zbiorem jednostek. Kiedy, jednak jadą, wspólnie stają się grupą. Dzieje się tak, dlatego że łączy ich wspólny kierunek jazdy. Wszyscy też znajdują się w tym samym miejscu – autokarze. Jeśli dojadą do celu, to grupa rozpierzchnie się i zniknie. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, że pojazd się psuje. Pasażerowie czekają na pomoc, ale ona nie nadchodzi. Pojawia się, więc propozycja, by autokar popchnąć. Oczywiście nie będzie to łatwe. Jest duży, ciężki, a droga prowadzi pod górkę. Jeśli jednak pasażerowie zdecydują się na ten wspólny ruch, to stają się zespołem. Jeżeli jeszcze uda im się autokar popchnąć i dostać się do najbliższej wioski, w której mogą znaleźć pomoc – to zespół osiągnął sukces.
Dla kogo?
Szkolenie jest przeznaczone dla managerów, którzy mają ambicje, by zbudować zespół osiągający prawdziwe sukcesy. Z kolei one, prowadzą do nagród i odczuwania dumy i satysfakcji. Te uczucia dobrze oddziałują też na szeregowych członków zespołu. W końcu lepiej pracuje się w dobrej atmosferze. Wtedy, wszyscy mają poczucie, że praca ma sens i przynosi pożądane efekty. „Zespół osiągający sukces” to audiobook, którego odsłuch trwa jedynie 1 godzinę i 17 minut. To zdecydowanie mniej czasu niż zajęłaby jakakolwiek tradycyjna książka na temat związany z zespołem. To mało czasu, więc warto go poświęcić po to, by wiedzieć więcej. Zainwestowany czas z całą pewnością się zwróci.
Trzeba też wiedzieć, że to szkolenie łączy się ze szkoleniem „Efektywna komunikacja w zespole”. Żeby mieć pełen obraz należy zapoznać się z materiałami z obu. Szkolenie trudno uznać za wyczerpujące zagadnienie zespołów. Z całą pewnością tak nie jest. Może jednak być uznane za dobry wstęp do zbierania informacji. To, co oferuje Jarosław Kowal to podstawy. Profesjonalny manager powinien je znać, ale powinien też dążyć do poznania bardziej szczegółowych pozycji literaturowych. W końcu budowania zespołu również można się nauczyć. Wystarczy trochę ciężkiej pracy i można cieszyć się ambitnym i zdrowym zespołem. Czyli takim, który może osiągnąć sukces.