W dzisiejszym wpisie kolejna książka, która przedstawia bardzo ciekawe podejście do marketingu: „Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie” Pawła Tkaczyka. Nie ukrywam, że sięgnąłem po nią z dużym zaciekawieniem. W e-biznesie współpracuję z klientami z wielu różnych branż i miałem nadzieję, że znajdę tu ciekawe inspiracje. Nie zawiodłem się. To z pewnością pozycja, która może być interesująca nie tylko dla marketingowców, ale i dla osób pracujących na wielu różnych stanowiskach.
Storytelling, czyli narratologia
Na początku warto rozszyfrować tytuł — autor zastosował bardzo ciekawy zabieg, jakim jest zastąpienie występującego w fachowej literaturze anglojęzycznego terminu „storytelling” polskim odpowiednikiem – „narratologia”. „Storytelling” to jedna z najbardziej skutecznych strategii marketingowych i strategii oddziaływania na odbiorców w ogóle. Polega ona na budowaniu więzi między odbiorcą (klientem) i nadawcą (marką) przy pomocy opowieści.
W założeniu więc książka Pawła Tkaczyka ma pokazać nam, jak wykorzystując naturalną skłonność ludzi do słuchania wciągających opowieści, skuteczniej promować produkty i usługi. Storrytelling może przydać nam się również w wielu innych sytuacjach — gdy prowadzimy zajęcia (na przykład na uczelni), prezentujemy się podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub startujemy w wyborach. Umiejętność snucia opowieści przyda się również zawsze w życiu osobistym — w końcu nikt nie chce być postrzegany jako nudziarz.
Paweł Tkaczyk — przedsiębiorca, marketingowiec i strateg
Paweł Tkaczyk jest właścicielem agencji interaktywnej MIDEA, która współpracuje z największymi graczami na rynku — m.in. firmami takimi jak SONY, Agora, Grupa Allegro, Orange czy GlaxoSmithKline. Tkaczyk posiada również spore doświadczenie jako mówca i prowadzący szkolenia. Oprócz „Narratologii” wydał również książki takie jak „Grywalizacja. Jak zastosować mechanizmy gier w działaniach marketingowych” i „Zakamarki marki”.
Narratologia – moc opowieści
Paweł Tkaczyk w swojej książce pt. „Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie” doskonale pokazuje, dlaczego umiejętność opowiadania przekonujących historii jest tak ważna. Wyobraźmy sobie, że chcemy sprzedać jakiś banalny przedmiot, który nie wyróżnia się specjalnie spośród konkurencji. Bardzo trudno jest stworzyć przekonującą reklamę takiego produktu, mówiąc jedynie o jego zaletach, skoro de facto niewiele różni się on od wielu podobnych produktów konkurencji.
Tymczasem bardzo skutecznym sposobem na to, by marka wyróżniła się i została zapamiętana przez klientów, jest opowiedzenie jej historii — na przykład chcąc przygotować reklamę mąki, możemy w pasjonujący sposób opowiedzieć o idyllicznej wsi i pełnej pasji pracy rolnika. To sprawi, że produkt będzie budził w potencjalnych klientach miłe skojarzenia i wyróżniał się spośród nijakiej konkurencji. Przekonujące przedstawienie odpowiedniej historii nie zawsze jest zadaniem prostym, jednak daje długotrwałe efekty, które przekładają się nie tylko na sukces pojedynczego produktu, ale i całej marki. Współcześni konsumenci w dużym stopniu uodpornili się już na najbardziej typowe formy reklamy — tymczasem trudno jest się oprzeć wciągającej opowieści.
W jaki sposób opowiadać historie, by były one przekonujące?
Książka Pawła Tkaczyka nie jest gruba (to zaledwie 160 stron), lecz pełna cennych informacji i wskazówek. Przede wszystkim przekazuje ona wiedzę, pokazując, w jaki sposób wykorzystać ją w praktyce. Autor bardzo wiele miejsca poświęcił na przedstawienie zasad, w jaki sposób napisać interesujący tekst. Zasady te znajdują zastosowanie zarówno w przypadku tekstu literackiego, jak i — co z mojego punktu widzenia bardzo interesujące — w przypadku tekstów użytkowych i reklamowych. Paweł Tkaczyk prezentuje również praktyczne wskazówki, w jaki sposób przygotowywać się do wystąpień publicznych. Dobra opowieść powinna zawsze oddziaływać na emocje i wyobraźnię odbiorcy. Bardzo ważne jest przy tym wyczucie kontekstu i sytuacji, a także zrozumienie grupy docelowej. Elementy nostalgii i sentymentalizmu mogą poruszać odbiorców i być przydatne w budowaniu przekazu — trzeba jednak z tym bardzo uważać, gdyż brak autentyczności da efekt przeciwny do zamierzonego.
Książka pełna przykładów z życia i odniesień
„Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie” to książka napisana w przystępny, ciekawy sposób, z poczuciem humoru. Autor zamieścił w niej wiele interesujących przykładów i case studies — zarówno z życia codziennego, jak i korporacyjnego. To sprawia, że można lepiej zrozumieć, o czym pisze i uświadomić sobie, w jaki sposób ta wiedza może być wykorzystana w praktyce.
Książka zawiera również bardzo liczne odniesienia — zarówno do dzieł antycznych, współczesnych, teorii literatury, jak i wydarzeń historycznych. To sprawia, że książka jest bardzo bogata i pogłębiona, czyta się ją z zainteresowaniem. Pewien minus tej pozycji stanowi fakt, że mimo tak wielu odniesień, znajdziemy w niej jedynie nieliczne przypisy. Bibliografia mogłaby być obszerniejsza. To jednak nie powinno przeszkadzać w żaden sposób czytelnikom szukającym praktycznej wiedzy.
Podsumowując, muszę przyznać, że książka okazała się dla mnie naprawdę inspirująca. Liczne wskazówki i przykłady sprawiają, że „Narratologia…” jest naprawdę przydatna dla specjalistów w różnych branżach. Muszę przyznać, że po lekturze lepiej przyjrzałem się swoim nawykom i mam wiele nowych pomysłów, które chętnie wcielę w życie.