„Prowadzenie warsztatów szkoleniowych. Podręcznik trenera”

Dobry trener to taki, który jest zawsze przygotowany do prowadzenia szkolenia. To osoba, która jest w stanie oferować świetną jakość nauki niezależnie od czasu i miejsca. Z tej książki dowiesz się, jak osiągnąć taki poziom.

Kilka lat temu w Polsce nastąpił ogromny boom na rozwój w obszarze prowadzenia szkoleń. W dużym stopniu było to związane z poważnymi dotacjami z Unii Europejskiej, dzięki którym powstawały tak zwane szkoły trenerów. To właśnie tam podczas warsztatów można było nauczyć się jak prowadzić szkolenia dla biznesu. Nagle z niezwykle prestiżowego zawodu, który wcześniej zarezerwowany był dla osób posiadających ogromne doświadczenie w praktyce oraz wiedzę teoretyczną, zawód trenera stał się profesją również dla ludzi młodych. Można powiedzieć, że w dużym stopniu wpłynęło to na pogorszenie usług szkoleniowych na rynku. Te rozważania to taki krótki wstęp do recenzji jednej z ważnych publikacji dla trenerów biznesu z prawdziwego zdarzenia. Mowa tutaj o książce „Prowadzenie warsztatów szkoleniowych. Podręcznik trenera”, której autor Jarosław Holwek wprowadza nas w tajniki usług szkoleniowych.

Dla kogo rekomendowana jest ta książka?

Książka z pewnością rekomendowana jest po pierwsze dla osób już funkcjonujących w branży usług szkoleniowych. Mowa tutaj zatem zarówno o trenerach biznesu i trenerach sprzedaży, o osobach prowadzących swoje zespoły sprzedażowe, o ludziach realizujących Usługi szkoleniowe dla firm. Znajdą oni tutaj ogromną porcję wiedzy popartą realnym doświadczeniem autora. To zawsze cenne, bo o prowadzeniu szkoleń naprawdę nie można mówić tylko i wyłącznie z perspektywy teoretyka. Książka będzie świetnym materiałem rozwijającym kompetencje również dla osób prowadzących różnego rodzaju grupy. Nawet jeżeli nie mają one ściśle szkoleniowego charakteru, Dzięki tej książce można też poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą mechanizmów funkcjonowania małych grup. Książka będzie doskonałym uzupełnieniem dla studentów kierunków biznesowych, dla ludzi uczących się na kierunkach społecznych z biznesem w tle, a także dla osób stawiających swoje pierwsze kroki zawodowe w pracy. Na przykład dla handlowców książka ta może być prawdziwą inspiracją do rozwoju w kierunku kariery trenera wewnętrznego. Większość dużych firm i korporacji ma właśnie w takich swoich trenerów wewnętrznych, którzy często są wyłanianie spośród utalentowanych i zaangażowanych ludzi pracujących wcześniej w innych działach. Kto zatem ma w sobie odrobinę z nauczyciela i mentora, kto lubi pracować z ludźmi, ucząc ich i analizując z nimi ich doświadczenia, z pewnością wyciągnie z tej pozycji wiele dobrego dla siebie. Książka ta może pozwolić mu niejako wykreować swoją ścieżkę kariery jako trenera wewnętrznego.

Droga do kariery szkoleniowca

Książka z pewnością przyda się wszystkim tym, którzy chcieliby zaistnieć w zawodzie trenera biznesu. To jeden z lepiej płatnych zawodów, za godzinę pracy często można zarobić nawet kilkaset złotych. Dzień szkoleniowy w bogatej firmie to możliwość zasilenia konta o kilka tysięcy. Książka jest zatem dobrym narzędziem do rozwoju w naprawdę popłatnej branży. Pierwsza część tej lektury to zatem opis krok po kroku, jak można stać się trenerem biznesu. Autor nie narzuca jednej drogi, bo tak naprawdę jest ich kilka. Analizuje pułapki, które mogą czaić się na adepta w drodze do zdobywania szlifów w zawodzie trenera. Mocną stroną książki są konkretne porady, ćwiczenia, studia przypadków, które mają skłaniać do refleksji i wprowadzania zmian. To zatem doskonała książka z obszaru rozwoju osobistego i zawodowego, która napisana jest przystępnym językiem. Czytając taką lekturę, jednocześnie poszerzają horyzonty zawodowe – można powiedzieć, że to układ idealny.

Planowanie szkoleń i diagnoza potrzeb, czyli ważna część tej książki

Prowadzenie warsztatów szkoleniowych to wbrew pozorom ciężki kawałek chleba, chociaż naprawdę ogromnie satysfakcjonujący i dający mnóstwo zadowolenia zawodowego. Prowadzenie szkoleń to skomplikowana praca, bo naprawdę nie zawęża się one tylko i wyłącznie do współpracy z grupą. Właśnie na inne, poboczne, ale równie ważne działania trenera biznesu zwraca uwagę autor. Dzięki książce można zatem poznać wiele przydatnych narzędzi niezbędnych do diagnozowania potrzeb szkoleniowych. Autor kładzie bardzo duży nacisk na ten etap przygotowania się do pracy w roli trenera z konkretną grupą. Poznanie potrzeb szkoleniowych jest elementem niezbędnym, dzięki któremu można stworzyć adekwatny scenariusz. Bez poznania potrzeb szkoleniowych ludzie nie będą uczyli się tego, co rzeczywiście pozwoli im lepiej realizować ich zadania zawodowe. Jeżeli cel, który mają ludzie uczestniczący w szkoleniu, nie jest tożsamy z celem trenera, grupa ludzi się i generuje bardzo wiele trudnych zachowań. Taka atmosfera absolutnie nie sprzyja uczeniu się ludzi dorosłych. Dzięki książce każdy początkujący trener będzie mógł poznać konkretne narzędzie pozwalające zdiagnozować potrzeby szkoleniowe. Doświadczeni trenerzy będą mogli natomiast przypomnieć sobie wiedzę, uzupełnić ją, A dzięki temu będą mogli sięgnąć po szerszy wachlarz narzędzi diagnostycznych.

Kolejne fundamentalne rozdziały książki

Sporo uwagi autor poświęca śledzeniu różnych trudnych sytuacji, które mogą zdarzyć się podczas szkoleń. Dzięki temu każdy trener może wypracować sobie szereg swoich sposobów na radzenie sobie z tak zwanymi trudnymi uczestnikami. Autor opiera treść książki rzecz jasna na wiedzy z zakresu psychologii, między innymi psychologii społecznej, psychologii klinicznej. Pokazuje różne mechanizmy rządzące małymi grupami, które są czymś zupełnie naturalnym w tak zwanym procesie grupowym. Książka pozwala na rozwijanie swoich umiejętności formułowania jasnych i precyzyjnych komunikatów, umiejętności czytelnego przekazywania wiedzy, organizowanie procesu nauki przez doświadczenie dla ludzi dorosłych. To właśnie doświadczenie jest tutaj słowem kluczowym – dorośli uczą się najlepiej wtedy, gdy mogą przeżyć coś na własnej skórze i poczuć prawdziwe emocje. Właśnie do takiego uczenia podczas szkoleń namawia autor. Szkolenie dzięki przeczytaniu tej książki będzie aktywnym procesem rozwijania wiedzy, a nie męczarnią związaną z utknięciem na nudnym wykładzie. Warto mieć tę książkę w swojej biblioteczne, nawet jeżeli jest się po prostu nauczycielem, wykładowcą akademickim. Zawarta tam wiedza w dużym stopniu jest uniwersalna, jeżeli w jakikolwiek sposób ma się kontakt z organizowaniem nauki dla dorosłych.