Coaching jest obecnie jednym z najbardziej obiecujących kierunków. Nauczać możemy praktycznie każdego, i to praktycznie w każdej dziedzinie — wystarczy, że znajdziemy w sobie dość motywacji do działania i wewnętrznej charyzmy, która sprawi, że ludzie będą nas słuchać. No właśnie — a jak mówić, żeby ludzie nas słuchali? Co robić, aby tłumnie przybywali na nasze wykłady i kupowali nasze motywujące książki? Aby followersów na Instagramie przybywało, a Facebook nie przestawał się czerwienić od ilości powiadomień? O tym właśnie jest „Psychologia nauczania” Mateusza Grzesiaka — jednego z najsłynniejszych coachów.
O autorze słów kilka
Mateusz Grzesiak jest człowiekiem-orkiestrą. Z wykształcenia doktor nauk ekonomicznych, z zamiłowania psycholog, trener rozwoju osobistego. Autor kilku książek z dziedziny psychologii i zarządzania, w tym właśnie „Psychologii nauczania”. Prywatnie spełniony mąż i ojciec. Jego fenomen polega na tym, że nie ogranicza się on jedynie do Polski, ale działa też w innych krajach Europy i świata. Jest prezesem zarządu spółki Starway z zakresu szkoleń i oferuje swoje autorskie szkolenia w Ekwadorze, na Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii, Anglii, Irlandii i paru innych krajach. Jest nieprzeciętnie utalentowanym, charyzmatycznym mówcą motywacyjnym, który we wspaniały sposób potrafi uświadomić każdemu człowiekowi, że nie wolno mu godzić się na przeciętność i nudę. Namawia gorąco do tego, aby sięgać po coraz więcej — nie tylko w sferze biznesowej, ale także w kontaktach towarzyskich, związkach, w swoich hobby. Mateusz Grzesiak jest mistrzem samodoskonalenia się w wielu dziedzinach — prowadzi szkolenia aż w siedmiu językach!
Jak poruszać emocje tłumu?
Jeśli przerażają Cię wystąpienia publiczne, to z pewnością powinieneś się trochę przygotować i potrenować je. Książka Mateusza Grzesiaka jest w stanie pomóc Ci nie tylko w opanowaniu stresu przed wystąpieniami publicznymi. Ten stres dopada każdego i mija tak naprawdę dopiero po przeprowadzeniu kilku szkoleń z pozytywnym skutkiem. Trudno jest jednak osiągnąć ów pozytywny skutek, mając niewłaściwą postawę ciała i mówiąc nudne rzeczy w nieciekawy sposób. Przemówienia publiczne, takie jak choćby prowadzenie wykładów na uczelni czy zajęć edukacyjnych w szkołach, są bardzo wymagające. Przemawiający wie, że ma coś konkretnego do przekazania tłumowi słuchaczy i że jest to ciekawe i warte wysłuchania. Zależy mu na tym, aby wszyscy siedzący na auli zrozumieli, o czym mówił, i wdrożyli w życie jego nauki. Nie potrzeba jednak przytaczania badań naukowych, aby uświadomić Ci, że nawet najwspanialsza idea nie obroni się, jeśli przekażesz ją słuchaczom w beznadziejny sposób. Wystarczy, że przypomnisz sobie najnudniejszego wykładowcę świata w trakcie swoich studiów — takiego, do którego chodziło się podpisać listę i zdrzemnąć przed innymi zajęciami. Nawet jeśli był to szalenie interesujący temat — wolałeś doczytać go z podręcznika, niż poświęcić dwie godziny na wsłuchiwanie się w treść wykładu. Analogicznie — nawet nudny temat dobry mówca jest w stanie pociągnąć tak, że słuchacze będą włączać się w wykład i zadawać pytania! I właśnie do osiągnięcia tego rezultatu zmierzasz Ty, czytając tę książkę.
Czy można się nauczyć mówienia do ludzi?
Każde zgromadzenie, które przychodzi posłuchać lekcji lub wykładu, jest zbiorowością indywidualną. Nie można zatem zastosować jednego, tradycyjnego modelu prowadzenia wykładu poprzez nauczenie się go na pamięć i wygłaszanie w dokładnie ten sam sposób w każdym miejscu. Zrozumienie tego, kto jest odbiorcą naszej przemowy i dostosowanie stylu swojej wypowiedzi, jest właśnie tym niuansem, tą psychologią nauczania, dzięki której możesz osiągnąć super efekt i uściski dłoni po wykładzie.
Jeśli Twoim marzeniem jest zostać wykładowcą, coachem, nauczycielem lub aktorem i marzysz o udzielaniu fascynujących wywiadów, po prostu weź tę książkę do ręki i poświęć na nią chwilę. Jest napisana równie przyjemnym, doskonałym w odbiorze językiem, co wykładu Mateusza Grzesiaka na temat zarządzania czy psychologii. Gdy przeczytasz pierwszą stronę, nie trzeba będzie Cię specjalnie namawiać na wygospodarowanie wolnego czasu, aby znów sięgnąć po tę publikację. Zrobisz to sam, i to pewnie nie raz i nie dwa.
Co znajdziesz w książce?
To wyjątkowo praktyczny przewodnik po caochingu i relacjach z ludźmi. Nauczysz się z niego, jak wyglądać i jak prezentować się podczas przemowy. Jak sprawiać wrażenie człowieka kompetentnego i profesjonalnego, a jednocześnie swobodnego, mającego pojęcie, o czym i do kogo mówi. Musisz nauczyć się rozgryzać emocje słuchaczy i przekonać ich do siebie, aby nie chcieli opuszczać Twojego wykładu po dwudziestu minutach. Aby to osiągnąć — musisz zrobić jak najlepsze pierwsze wrażenie. Z tymi poradami na pewno uda Ci się to wyśmienicie! Przekonasz się też, jakie problemy (zwykle natury komunikacyjnej) mogą się pojawić pomiędzy coachem a słuchaczami, i jak je rozwiązywać z korzyścią dla obydwu stron. Dowiesz się, jak modulować swój głos i jak trenować pewność siebie, która pomoże Ci sprawić, że Twój głos będzie mocny i doskonale słyszany. Przekonasz się, jakie tematy z Twojego przemówienia interesują ludzi i czym warto ich zachęcić do tego, aby przebrnąć też przez trudniejszą część wykładu. Co jednak najistotniejsze w tej książce — znajdziesz mnóstwo praktycznych ćwiczeń. Dzięki nim stojąc przed lustrem, przećwiczysz różne wersje swojej przemowy. Nauczysz się też, jak tworzyć ciekawe prezentacje, które nie zrobią roboty za Ciebie, ale bardzo Ci ułatwią prowadzenie wykładu.
Psychologia nauczania to kompleksowy przewodnik po tym, jak mówić, aby być słuchanym i jak się zaprezentować, aby zostać zapamiętanym. Nawet jeżeli nie prowadzisz działalności stricte coachingowej, te umiejętności autoprezentacji przydadzą Ci się z pewnością w negocjacjach biznesowych, w spotkaniach z klientami, czy w innych sytuacjach życiowych, z którymi jako świadomy przedsiębiorca i człowiek sukcesu z pewnością niejednokrotnie będziesz miał do czynienia.