„Talent nie istnieje”, droga do osiągania mistrzowskich umiejętności

Czym jest talent? A może coś takiego wcale nie istnieje i ciężką pracą można zdobyć każdą umiejętność? Zainspiruj się tą książką i zdecyduj, w co wolisz wierzyć - w naturalny dar czy w efekty pracy nad sobą?

Większość z nas została wychowana w przekonaniu, że talent istnieje. Że to dar, który przyniosła nam ewolucja, czy jakaś siła z zaświatów, odpowiadająca za natchnienie i umiejętności. […] A co, jeśli coś takiego jak „talent” nie istnieje? Tymi słowami autor książki „Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności”, Artur Król, rozpoczyna dywagacje na temat olbrzymich możliwości, którymi dysponuje każdy z nas. Jak osiągnąć sukces mimo braku talentu?

Kilka słów o autorze

Artur Król to psycholog i coach z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami nieśmiałymi i wycofanymi z życia społecznego. Swoją pracę opiera na fascynacji ludzkim umysłem oraz na mechanizmach rządzących naszymi wyborami. Lata pracy z pacjentami o niskim poczuciu własnej wartości sprawiły, że dostrzegł on powiązanie braku pewności siebie z wiarą w brak umiejętności w danej dziedzinie. To sprawiło, że zaczął on poszukiwać skutecznego sposobu rozwoju umiejętności, a co za tym idzie, zwiększenia pewności siebie. Książka „Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności” jest zbiorem rozwiązań i przemyśleń autora, które pomagają osiągnąć lepszą jakość życia i pozwalają zdobywać życiowe cele.

Talent jest mitem

Dzięki wieloletniej pracy z pacjentami oraz zgłębianiu mechanizmów rządzących ludzkimi zachowaniami autor książki wysnuł śmiałą tezę, że talent jest mitem. Zapewnia jednak, że mimo to, każdy z nas posiada w sobie olbrzymie możliwości, które należy odpowiednio rozwijać. Niewielu z nas, bowiem, dopuszcza do siebie myśl, że za wybitnymi osiągnięciami oraz sukcesami zawodowymi stoi ciężka praca, systematyczność oraz rozwijanie swoich umiejętności poprzez ćwiczenia. Artur Król w swojej książce przekonuje, że każdy z nas ma takie same szanse na osiągnięcie sukcesu, a jego spektakularność zależy wyłącznie od nas. Autor obala więc mit wrodzonego talentu i zapewnia, że dzięki wytrwałej pracy każdy z nas może wypracować swój własny „talent”.

O czym przeczytamy w książce?

Książka podzielona została na kilka zróżnicowanych tematycznie rozdziałów. W pierwszym z nich autor obala mit talentu oraz przedstawia, jak wielkie znaczenie mają nasze przekonania w samorozwoju, drugi rozdział został zatytułowany „mit talentu a rzeczywistość mistrzostwa” – poznajemy w nim przeciwników talentu, odpowiedź na pytanie, czy nic poza treningiem swoich umiejętności nie ma znaczenia, wpływ naszych wrodzonych predyspozycji na talent oraz sposoby jak ćwiczyć, aby osiągnąć sukces. Rozdział trzeci zawiera praktyczne wskazówki oraz ćwiczenia, które należy wykonywać w celu rozwoju własnych umiejętności. Czwarty rozdział rozprawia o celowości ćwiczeń, natomiast piąty zwraca uwagę na pułapki, jakie czyhają na nas w drodze do mistrzostwa. Szósty rozdział przeznaczony jest dla rodziców, chcących wspomóc rozwój swoich dzieci, siódmy dla trenerów, pragnących wykorzystać opisywane w książce techniki do własnej pracy. Ósmy rozdział pokazuje, jak na przestrzeni lat zmieniały się metody nauki.

Czego nauczysz się z książki?

Książka „Talent nie istnieje. Droga do praktycznego osiągania mistrzowskich umiejętności” to jedna z najlepszych pozycji psychologicznych do poznawania etapów uczenia się. Dzięki książce dowiesz się jak sprawić, aby codzienne obowiązki stały się pożyteczne i efektywne. Dowiesz się:

1. jak rozwijać swoje umiejętności, by stać się mistrzem w swojej branży – najlepszym pracownikiem, szefem czy rodzicem;

2. jak zaplanować własną ścieżkę rozwoju, która pozwoli odnieść spektakularny sukces w swojej dziedzinie;

3. jak osiągnąć sukces zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym.

Co więcej, książka może posłużyć zarówno dla własnych celów, jak i może pomóc nakierować osoby, za które jesteśmy odpowiedzialni. Tym samym pozwoli wytyczyć własną drogę do mistrzostwa, ale i podpowie, jak skutecznie wspierać podopiecznych w dążeniu do osiągania doskonałych wyników. Skuteczność zawartych w książce ćwiczeń wynika z połączenia doświadczenia autora oraz wyników pracy światowej sławy ekspertów z dziedziny neurologii oraz psychologii.

Reguła 10 000 godzin treningu

W swojej książce Artur Król powołuje się na wiele znanych autorytetów, co czyni książkę autentyczną w odbiorze. Są nimi np. Kevin Anders Erricson czy Thomas Edison. Przytoczona przez autora teoria 10 000 godzin treningu powstała na bazie badań szwedzkiego psychologa Kevina Andersa Ericssona, który swoje wybitne wnioski skonstruował na bazie analizy sukcesu wirtuozów skrzypiec. Badanie Ericssona udowodniło, że główną przyczyną osiągania kolejnych sukcesów oraz nabywania nowych umiejętności w wybranej dziedzinie są godziny treningów, zebrane w ciągu całego życia. Artur Król odniósł się do wspomnianej teorii w swojej książce dodając, że za sukcesem stoją ciężkie i systematyczne treningi, a nie ukryty talent. Podczas lektury książki niełatwo jest uwierzyć w prawdziwość wysnutych teorii, jednak każdy kolejny argument utwierdza czytelnika w słuszności postawionej tezy.

Dlaczego warto przeczytać książkę?

Jeśli w Twoim życiu brakuje sukcesów, a wykonywane obowiązki nie przynoszą zamierzonych rezultatów, warto sięgnąć po książkę Artura Króla „Talent nie istnieje”. Książka ta pozwoli wprowadzić ci do swojego życia zasady celowego ćwiczenia, które skutecznie wspomogą Twój rozwój, ale również rozwój osób, z którymi pracujesz lub tych, za których rozwój jesteś odpowiedzialny. Książka pomaga zaaranżować środowisko, w jakim przebywamy tak, by pomagało w osiąganiu zaplanowanych celów oraz wspomaga zorganizować i usystematyzować ćwiczenia, dzięki którym znajdziesz się na najlepszej drodze do mistrzostwa. Systematyczne ćwiczenia oraz wskazówki zawarte w książce pokażą jak zostać mistrzem w swoim fachu. Książka poszerza horyzonty i uczy istotnych wartości, z tego powodu powinna być polecana każdemu, kto dba o własny rozwój i chce osiągnąć zamierzony sukces. Dodatkowo została napisana w sposób zrozumiały dla każdego odbiorcy, co sprawia, że przekaz jest dosadny i adekwatny do treści.