Książki z dziedziny szeroko pojętego rozwoju osobistego są bardzo popularne, chociaż często nie niosą za sobą konkretnej wiedzy, która pozwoli rozwinąć jakieś umiejętności czy predyspozycje. Czytelnicy po prostu lubią tak zwaną psychopapkę, szczególnie jeżeli stoi za nią jakieś znane nazwisko. Na szczęście na stacjonarnych lub wirtualnych półkach z książkami z tej dziedziny można znaleźć też mnóstwo naprawdę kompetentnych pozycji. To książki, których przeczytanie rzeczywiście prowadzi do wzrostu, do rozwoju. Jedną z takich pozycji jest publikacja ” Siła głosu. Jak mówić, by ludzie chcieli słuchać”, której autorką jest Katarzyna Pietroń. Poniżej odrobinę o tej książce, po którą naprawdę warto sięgnąć, aby nauczyć się lepiej zarządzać swoim głosem.
Dla kogo jest ta książka?
W tej książce poruszany jest temat nie tyle tematyki naszych wystąpień, tego, o czym będziemy mówić i, czy jest to mądre i profesjonalne, ile tego, jak prawidłowo to robić. Jak operować głosem, jak stworzyć ze swojego głosu nasze narzędzie pracy robiące ogromne wrażenie na odbiorcach. Jak dbać o higienę głosu, aby po kilku godzinach intensywnej pracy, móc jeszcze porozmawiać z kimś bliskim w domu. Książka została stworzona z myślą o osobach pracujących swoim głosem. Wbrew pozorom nie chodzi tutaj o wokalistów, radiowców czy dziennikarzy telewizyjnych, chociaż oczywiście dla nich ta książka również może być ciekawą lekturą. Poza tym z powodzeniem mogą po nią sięgnąć osoby pracujące w branżach związanych ze szkoleniami i uczenie, osoby często występujące publicznie, dla której głos to obok wizerunku zewnętrznego podstawowe narzędzie pracy. Publikacja z pewnością przyda się początkującym nauczycielom, którzy często mają problemy z prawidłowym operowaniem głosem. To pozycja również dla osób, które zawodowo mają kontakt z obsługą klienta. Odpowiedni sposób komunikowania się i używania głosu, modulowania go i wywieranie wrażenia na odbiorcy za pomocą głosu, to często ich wiedza tajemna. Autorka książki zwraca uwagę na to, że nawet jeżeli ktoś nie ma wrodzonej charyzmy, jeżeli chodzi o porywający sposób mówienia, pewne umiejętności może rozwinąć i wyszkolić. Ta książka to zatem również w pewien sposób zestaw ćwiczeń dla chcących praktykować. Kto zatem chciałby rzeczywiście przemawiać tak, by ludzie chcieli go słuchać, zdecydowanie powinien sięgnąć po tę pozycję.
Czego można dowiedzieć się z tej książki?
Sporo ludzi ma coś mądrego i ciekawego do powiedzenia, jednak ich sposób komunikowania się i przekazywania swoich myśli, czy refleksji, jest po prostu fatalny. Autorka zwraca uwagę, że głos jest bardzo ważnym elementem budowania wizerunku. Wizerunek natomiast jest bardzo ważnym elementem budowania marki osobistej. Chcąc być odpowiednio odbierany, funkcjonować w świadomości innych jako profesjonalista w jakiejś dziedzinie, musimy nie tylko dobrze się prezentować, ale też odpowiednio przemawiać. Coraz częściej właśnie na ten filar zwracana jest uwaga podczas szkoleń biznesowych. W pierwszym rozdziale swojej książki Katarzyna Pietroń przekierowuje naszą uwagę na to, jak duże znaczenie w budowaniu wizerunku ma nasz głos i sposób jego modulowania. Mamy na to duży wpływ i możemy się tego uczyć. Głos to narzędzie pracy dla wielu osób, nawet jeżeli nie jest ubezpieczony na milion dolarów, jak w przypadku największych gwiazd show-biznesu, trzeba o niego dbać. Praktycy mówią o technikach emisji głosu, o których wspomina również autorka w drugim rozdziale książki. Na załączonej do publikacji płycie CD lub plikach dźwiękowych, możemy skonfrontować treść pisaną z praktycznymi ćwiczeniami. To właśnie one stanowią mocny atuty tej publikacji, bo w przypadku rozwijania umiejętności prawidłowej emisji głosu, po prostu trzeba mówić. Autorka daje czytelnikowi mnóstwo dobrych rad dotyczących technik oddechowych, dzięki którym mówienie będzie prostsze i mniej wysiłkowe dla strun głosowych.
Kolejne rozdziały książki
W książce nie brakuje odniesień do psychologii komunikacji, w tym również komunikacji niewerbalnej. Takie aspekty jak tembru głosu czy jego natężenie to przecież elementy właśnie niewerbalnego komunikowania się. Odniesienia do tego aspektu wiedzy są bardzo ważne, bo pozwalają rozwijać umiejętność sterowania wrażeniem, jakie wywieramy na słuchaczach. Za pomocą głosu przekazujemy emocje i zarażamy nimi innych. To dlatego właśnie tak zwana charyzma w dużym stopniu związana jest ze sposobem wypowiadania się i przemawiania do ludzi. Tak, czasami można wiele wygrać tylko i wyłącznie dzięki swojemu głosów. Z historii znani są ludzie, którzy wyglądali mało imponująco, jednak to właśnie za pomocą głosu podbijali serca ludzi. Autorka odnosi się trochę do umiejętności aktorskich, które często przydają się podczas wystąpień publicznych i operowania głosem. Proponuje ćwiczenia, dzięki którym można rozwijać te kompetencje. Zwraca bardzo dużą uwagę na wpływ napięcia i stresu na to, jak brzmi nasz głos. Lektura to można zatem potraktować jako element rozwijania swojej odporności na stres zawodowy. To kawałek niezwykle przydatny dla osób zajmujących eksponowane stanowiska pracy, na których nie zawsze czują się do końca pewnie. To zatem pozycja świetna również dla liderów i managerów.
Sporo dobrych wskazówek i umiejętności praktycznych
Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony czytelników. Wydana już ponad 3 lata temu, wciąż jest bardzo aktualna. Można powiedzieć nawet więcej – aktualna będzie również w kolejnych latach. W końcu aparat mowy człowieka nie ulegnie zmianie, również odkrycia z psychologii komunikacji niewerbalnej są już dobrze ugruntowanej. W dużym stopniu to właśnie na tym autorka opiera sporo ćwiczeń i praktycznych porad w książce. Ta lektura to zatem naprawdę dobra inwestycja w domową biblioteczkę dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym. Wiedza zaprezentowana w tej publikacji się nie zdezaktualizuje. Książkę warto kupić również wtedy, gdy tak po prostu na gruncie życia prywatnego i relacji interpersonalnych chcemy poczuć się trochę pewniej. Chociaż to milczenie jest złotem, a mowa tylko srebrem, warto wiedzieć jak rozmawiać i jak operować głosem, by robić dobre wrażenie na innych.