„Wszyscy się komunikują, niewielu potrafi się porozumieć”

Między rozmową a skuteczną komunikacją jest spora różnica. Czy znasz ją? Jeśli nie, to koniecznie przeczytaj tę książkę i dowiedz się, jak lepiej się porozumiewać z otoczeniem.

Komunikacja jest bardzo trudna. Nawet gdy mówimy jednym językiem, ciężko jest się dogadać i osiągnąć kompromis. Zrozumienie jest tematem wielopłaszczyznowym. Bez niego nie można osiągnąć żadnego konsensusu. Warto jednak o nie walczyć. Każdego dnia do człowieka dociera ponad 35 tysięcy informacji. Każda walczy o uwagę, której nie sposób podzielić na tak wiele czynników. Jak rozróżnić porozumienie od zwykłej komunikacji? Jak osiągać sukces dzięki dobrze użytym słowom? Odpowiedzi może udzielić specjalista – John C. Maxwell.

Komunikacja, a porozumienie

Na początek należy wytłumaczyć sobie różnicę pomiędzy komunikacją a porozumieniem. Komunikacja to tylko wymiana informacji między jej uczestnikami. Porozumienie oznacza zgodę. Żeby osiągać sukcesy, nie wystarczy ze sobą rozmawiać. Trzeba jeszcze akceptować zdanie drugiej strony i potrafić przekonać ją do własnych argumentów. Oznacza to właśnie osiągnięcie porozumienia. Maxwell jest ekspertem, który specjalizuje się w przywództwie, profesjonalnym mówcą oraz pisarzem. Jego książki sprzedały się już w ponad 20 milionach egzemplarzy. W ramach wolontariatu szkoli liderów na całym świecie. Jego książka, „Wszyscy się komunikują, niewielu potrafi się porozumieć. Sekrety technik komunikacji ludzi sukcesu” również zdobyła tytuł bestsellera.

Pięć zasad porozumiewania się

Według Maxwella porozumienie opiera się o pięć zasad. Pierwszą z nich jest zrozumienie, że umiejętność porozumiewania się zwiększa zakres wpływu. To niestety, prawda. Od sposobu, w jaki się komunikujesz, zależy twój sukces i porażka. Bo co z tego, że przygotowałeś świetny projekt, skoro nikt go nie wysłucha? Mało tego – zdarza się, że osoba z bardzo podobnym projektem albo nawet gorszym od Twojego zdobywa poklask. W takiej sytuacji można czuć gniew i rozczarowanie. Ale prawda jest taka, że to twoja własna wina, że nie potrafisz się komunikować i „sprzedać” własnych pomysłów. Z tego powodu umiejętność właściwej komunikacji jest szczególnie ważna dla osób na stanowiskach kierowniczych, polityków i liderów. Dzięki niej przekonują innych do swojego zdania. Nawet jeśli nie zawsze jest ono poprawne. Porozumienie to koncentracja na innych. To skupienie na drugiej osobie. Obserwacja jej reakcji i zachowania. Na jej podstawie można się dopasować, co ułatwia znalezienie wspólnego języka. Druga strona rozmowy czuje się nobilitowana w ten sposób i sama stara się, by doszło do porozumienia. Porozumienie się to nie tylko słowa, to też mowa ciała i czyny. Może to oczywistość, ale jeśli rozmawiając z kimś, całym sobą wyrażamy znudzenie, pogardę, lekceważenie czy niechęć, to odnalezienie płaszczyzny porozumienia się może być niemożliwe. Nikt nie chce mieć kontaktu z człowiekiem, który ich nie szanuje. Lepiej jest podkreślać własne zaangażowanie w temat. Nie tylko w słowach, ale w wyrazie całego ciała. Porozumienie się zawsze wymaga energii. Nie możemy liczyć, że jeśli będziemy biernie czekać, to ktoś załatwi całą robotę sam. To tak nie działa. Obie strony muszą chcieć się dogadać… chociaż na początku jest przyciągnięcie uwagi odbiorcy. W takim wypadku piłeczka leży po twojej stronie i to wyłącznie od ciebie zależy, czy do jakiegokolwiek porozumienia dojdzie. Jeśli nie złapiesz uwagi twojego rozmówcy, to nawet nie będzie cię słuchał. Tym bardziej nie będzie zainteresowany, by poddać się twojemu wpływowi. To oznacza porażkę. Porozumienie się jest umiejętnością wyuczoną. To nie jest coś, z czym człowiek się rodzi. Na tę zdolność należy zapracować i w sobie wyszkolić. To dobra nowina dla tych, którzy jeszcze sobie nie radzą z tą sztuką. O nauczeniu się jej powinni pomyśleć przede wszystkim przedsiębiorcy i osoby, które mają bezpośredni kontakt z kontrahentami. Umiejętność porozumienia się ma kluczowe znaczenie dla zawierania umów i kontraktów.

Praktyka

Praktyka porozumiewania się została przez Maxwella podzielona na pięć części. Pierwsza z nich dotyczy tego, że osoby potrafiące się porozumiewać korzystają ze wspólnej płaszczyzny. Potrafią ją znaleźć i wykorzystać dla zwiększenia własnego zakresu wpływu. Takie osoby pracują na to, by ich przekaz był prosty. Żeby łatwiej się dogadać, używają prostszych słów i nie owijają w bawełnę. Dzięki temu ich rozmówca od razu wie, w czym rzecz. Nie musi szukać podstępów, czy też wędrować po meandrach metafor. Porozumienie osiąga się w sposób korzystny dla wszystkich. Nie chodzi w nim o to, by wykorzystać drugą stronę. Porozumienie to znalezienie wyjścia, które zadowala wszystkich. Jest przyjmowane dobrowolnie i realizowane bez przymusu. Osoby komunikatywne inspirują ludzi. Jeśli ktoś dużo mówi i to z sensem, a nie tylko po to, by posłuchać własnego głosu, to może on stać się inspiracja dla innych. Przykładem, za którym ludzie pójdą po to, by też być podziwianym. Osoby, które wiedzą, jak się porozumiewać żyją zgodnie z tym, co mówią. Nie można próbować żyć w dualizmie. Osoba, która chce szukać wspólnej płaszczyzny porozumienia, musi sama żyć w zgodzie z rzeczami, o których mówi. Przykładowo, czy osoba jedząca mięso wzbudziłaby zaufanie słuchaczy na wykładzie o zaletach wegetarianizmu? Na pewno nie. A bez – chociaż odrobiny – zaufania nie ma możliwości porozumienia się. Charyzma i wywiązywanie się z obietnic jest niezbędne, by móc mówić o skutecznym porozumiewaniu się.

Dla przedsiębiorców

Poradnik „Wszyscy się komunikują, niewielu potrafi się porozumieć. Sekrety technik komunikacji ludzi sukcesu” to kompleksowy opis tego, co powinien robić człowiek, któremu zależy na osiąganiu porozumienia z innymi ludźmi. Dlaczego warto się o nie starać? To oczywiste. Porozumiewanie się jest jednym z najważniejszych kroków w osiąganiu sukcesu. Nie tylko na jego początku, ale na każdym etapie trwania działalności. W poradniku umieszczono też sporo wyróżniających się inspirujących cytatów. Można uznać je za hasła, które najlepiej opisują komunikację i porozumiewanie się ludzi. Niektóre z nich warto wydrukować i umieścić w widocznym miejscu, żeby przypominały o podstawowych zasadach komunikacji. Jej wartości nie sposób przecenić. Koniecznie trzeba ją poznać, by nauczyć się, że bez porozumiewania się nie można odnieść sukcesu.