Podręcznik projektantów WWW (Smashing Magazine)

Jeśli chcesz profesjonalnie projektować strony www, to ta pozycja powinna stać się Twoją ulubioną książką. Dowiesz się z niej wszystkiego od A do Z i poznasz tajniki dobrego tworzenia stron.

„Podręcznik projektantów WWW” (Smashing Magazine) to obowiązkowa pozycja na liście osób, które pragną nauczyć się profesjonalnego projektowania stron internetowych. W dzisiejszych czasach ogromna liczba osób zdobywa umiejętności we własnym zakresie. Mając predyspozycje, możemy bez trudu zdobyć tajniki budowania witryn. Niezbędna wiedza jest powszechnie dostępna. Mogłoby się wydawać, że posiadania poradnika jest zupełnie zbędne. Nic bardziej mylnego! Opisywana książka to zbiór uporządkowanych i spójnych informacji. Korzystając z przypadkowych rad znalezionych w sieci łatwo się pogubić. Posiadając, omawiany tytuł będziemy mieć pewność, że postępujemy prawidłowo. Tutaj każde zagadnienie opisane jest od A do Z. To niewątpliwa wygoda i oszczędność czasu. Dodatkowym plusem jest fakt, że znajdziemy tutaj praktyczne porady, które pochodzą od ekspertów światowej klasy. „Podręcznik projektantów WWW” będzie odpowiedni nie tylko dla osób, które dopiero planują założyć własną stronę. To również dobra opcja dla tych, którzy pragną udoskonalić swoje umiejętności.

Krótko o autorze

Wiele osób marzy o tym, aby założyć własną platformę biznesową. Internet może stać się źródłem sporych pieniędzy, jeśli tylko we właściwy sposób będziemy wykorzystywać jego potencjał. Często wydaje nam się, że stworzenie strony WWW jest banalnie proste. Do dyspozycji mamy różnorodne narzędzia, które ułatwiają ten proces. Należy jednak wziąć pod uwagę, że zdecydowana większość witryn jest przeciętna. Nie wyróżniają się one wśród miliona podobnych platform. W ten sposób nie osiągniemy sukcesu. Pierwszym krokiem jest sprecyzowanie celów. Dopiero wtedy możemy przystąpić do pracy.

Smashing Magazine to niezwykle popularna marka, która cieszy się uznaniem webmasterów z całego świata. Jest ona tworzona przez doświadczonych ekspertów z branży. Wypuszcza ona na rynek książki elektroniczne. Jest to również chętnie odwiedzana witryna, która dedykowana jest głównie twórcom stron internetowych. Opisywana marka niejednokrotnie została doceniona za wartościowe treści z dziedziny projektowania WWW.

Recenzja książki „Podręcznik projektantów WWW”

Książek o projektowaniu stron internetowych jest tak dużo, że wybór właściwej to nie lada wyzwanie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wiele z nich jest już nieaktualnych. Internet dynamicznie się rozwija. Platformy stają się coraz nowocześniejsze. Zaawansowane technologie umożliwiają stworzenie witryny, która będzie w pełni dopasowana do rzeczywistych potrzeb i oczekiwań odbiorców. „Podręcznik projektantów WWW” został stworzony z myślą o osobach, które nie zgadzają się na bylejakość.

Pierwszy rozdział porusza temat firmowych stron internetowych. Autorzy książki uświadamiają nam, że zdecydowana większość witryn jest zwyczajnie słabych. W dużej mierze wynika to z braku dostatecznej ilości czasu. Nie zawsze możemy pozwolić sobie na stworzenie odrębnego działu, który będzie zajmował się stroną www. Nie możemy jednak oczekiwać, że uda nam się stworzyć wartościową platformę poświęcając kilkadziesiąt minut po pracy. Nierzadko jest to praca na cały etat. Kolejnym błędem jest marnowanie ogromnych pieniędzy na promocję strony. Mowa tutaj w szczególności o reklamach w mediach społecznościowych. Nie potrafimy analizować otrzymanych wyników. Wydaje nam się, że jeśli płacimy za promocję, to przyniesie ona satysfakcjonujące rezultaty. To wielka bzdura. Twórcy omawianej książki podkreślają, że strony internetowej nie tworzymy dla siebie. Właśnie dlatego własne upodobania powinniśmy odstawić na bok. Naszym wyznacznikiem powinny być trendy rynkowe. Z drugiej strony nigdy nie będzie tak, że trafimy w gust wszystkich użytkowników sieci. Zawsze znajdą się osoby, dla których zbudowana przez nas platforma będzie nieatrakcyjna. Dobrze jest określić grupę docelową odbiorców. Po zbadaniu ich preferencji łatwiej będzie nas stworzyć projekt, który spotka się z aprobatą.

Autorzy książki ostrzegają nas przed natłokiem treści. Chcemy więcej i lepiej. Staramy się być o krok dalej niż konkurencja. Taka postawa może być zgubna w skutkach. Zachowajmy zdrowy balans. W rozdziale drugim możemy znaleźć informacje dotyczące zakładek znajdujących się na stronie. One również mają ogromne znaczenie. Mowa tutaj w szczególności o podstronach „O nas”, „Klienci”, „Realizacje”, „Usługi”, „Jak pracujemy”, „Kontakt”.

Rozdział trzeci uczy nas, jak stworzyć efektowne portfolio online. Musimy przedstawić się z możliwie najlepszej strony. Wiele firm popełnia ten sam błąd – obciąża odbiorcę zbyt dużą ilością informacji. Brak umiaru sprawi, że nie uda nam się osiągnąć zamierzonych celów. Błędem jest również niestandardowe rozmieszczenie treści na stronie. Nie każdy wie, że nawigacja może zniechęcić użytkownika. Nam może wydawać się, że poruszanie się po stronie odbywa się w sposób intuicyjny. W tym przypadku nie jesteśmy jednak obiektywni.

Kolejny rozdział opowiada o tym, jak można opisać projekt poprzez opowieść. Przedstawia on również kultowe marki, które wykreowały historie przyciągające odbiorców. Rozdział piąty to konkrety – dowiemy się z niego, w jaki sposób zaprojektować interfejs aplikacji biznesowej. Po pierwsze musimy poznać podstawowe typy aplikacji WWW. Dopiero wtedy będziemy mogli wybrać właściwą. Nie możemy zapomnieć o kluczowych elementach, które są niezbędne na każdej platformie. Podczas projektowania powinniśmy mieć na uwadze wymagania użytkowników.

W kolejnych rozdziałach poznamy szczegółowe informacje dotyczące tworzenia witryny. Mowa tutaj o m.in. stosowanych paletach kolorów. Nawet najlepszą stronę należy udoskonalać. Tutaj nie można się zatrzymać. Opisywana książka porusza również zagadnienia związane z klientami. Dlaczego komunikacja z odbiorcą nie wygląda tak, jak powinna? Często problem leży po naszej stronie. Nie potrafimy określić typu klienta, a więc nigdy nie odgadniemy jego zamiarów. Wiele osób ma również kłopot z krytyką. Nie umiemy właściwie reagować na negatywne oceny, które prędzej, czy później się pojawią.

Rozdział jedenasty to szczegółowe omówienie sieci kontaktów. Ukazuje on wszystkie zalety nawiązania współpracy z innymi twórcami. Książka zakończona jest grupowym wywiadem ze specjalistami. Z pewnością powinny przeczytać go osoby początkujące, które stawiają pierwsze kroki w projektowaniu WWW.