„WordPress 5 dla początkujących”, Agnieszka Ciborowska, Jarosław Lipiński

Ta książka to całkiem niezła propozycja dla początkujących. Znajdą w niej pełen instruktaż stawiania strony na WP. Bardziej zaawansowani twórcy powinni jednak sięgnąć po trudniejszą pozycję.

WordPress to jedno z podstawowych narzędzi, które zrewolucjonizowało internet. Dzięki niemu tworzenie stron stało się banalnie proste. Tym bardziej że do stworzenia funkcjonalnej witryny nie trzeba znać żadnego języka programowania. Warto jednak przeczytać dobry podręcznik, który dotyczy tego zagadnienia. Jednym z nich jest „WordPress 5 dla początkujących” autorstwa Agnieszki Ciborowskiej i Jarosława Lipińskiego.

Wyczerpany temat

„WordPress 5 dla początkujących” jak sam tytuł wskazuje, jest pozycją przeznaczoną dla osób, które nie mają jeszcze doświadczenia w pracy z tym narzędziem. W związku z tym wyjaśniono w nim jak postawić swoje pierwsze kroki w WordPressie. Rozpoczęto od wyboru hostingu i instalacji (ręcznej i automatycznej) samego WordPressa. Następnie został omówiony panel administracyjny i zarządzanie i witryną. Wszystko wyjaśniono bardzo szczegółowo i z pominięciem trudnych słów. Dzięki temu nawet początkujący nie powinni mieć problemu ze zrozumieniem treści.

Wpisy

Osobny rozdział poświęcono tworzeniu wpisów. Wiadomo, że nie jest to proste. Do wpisu można dodawać tagi, ustalać przynależność do kategorii, wybrać obrazek wyróżniający, dodać galerię, zarządzać dyskusją… To bardzo szeroki temat. Jednak trudno wyobrazić sobie prowadzenie np. bloga, bez wiedzy z tego zakresu.

Edytor

Co ciekawe, osobne rozdziały poświęcono klasycznemu edytorowi 97 i edytorowi blokowemu – Gutenbergowi. Korzystanie z nich to zupełnie różne bajki. Dzięki temu, że oba są ze szczegółami opisane w „WordPress 5 dla początkujących”, użytkownik może sam wybrać, który z nich bardziej mu odpowiada. Pamiętajmy, że oba te edytory wyglądają zupełnie inaczej. Dobrze, więc jak najszybciej podjąć decyzję co do tego, który z nich będzie używany, bo nie ma sensu, by laik tracił czas na naukę ich obu.

Wszystko, co potrzebne

„WordPress 5 dla początkujących” zawiera wszystkie informacje, jakie mogą się przydać komuś zaczynającemu przygodę z WordPressem. Grafiki dobrze obrazują przystępny tekst.

Trzeba jednak pamiętać, że książka ta nie jest propozycją dla osób działających już w branży. Dla nich, informacje w niej zawarte nie powinny być żadnym zaskoczeniem.