W dobie rozprzestrzeniającej się technologii coraz więcej osób chce być dostępnych online. Mamy na urlopach macierzyńskich, panie na wcześniejszych emeryturach, studenci żądni sukcesu i popularności. Oni wszyscy chcą mieć swoje miejsce w sieci, ale niekoniecznie chcą płacić za jego stworzenie profesjonalistom. Specjalnie dla nich, Ola Gościniak przygotowała swoiste kompendium podstawowej wiedzy o obsłudze WordPressa – „Bądź online”.
Parę słów o autorce
Ola Gościniak jest blogerką, która uczy amatorów jak okiełznać WordPressa. Oczywiście, nie jest to łatwe zadanie, bo temat jest bardzo szeroki, a z laikami rozmawia się inaczej niż z programistami. Na swoim poczytnym blogu doradza jak poradzić sobie z wyzwaniami związanymi z „byciem w internecie”. Prowadzi liczne wyzwania dla swoich czytelników oraz kursy. Książka jest jednym z jej najmłodszych dzieci. Została wydana w ramach selfpublishingu, obecnie jest w dodruku. Sama tworzy strony www od przeszło 20 lat, a zdobyte doświadczenie stara się przekazać amatorom. Jak sama mówi – większość jej odbiorców to kobiety, które marzą o tym by zmienić coś w swoim życiu. Z wielu względów wybierają internet jako drogę swojej samorealizacji. Niestety, nie mają kapitału początkowego, więc budową własnej marki muszą zająć się samodzielnie.
Co znajdziemy w samej książce?
Książka „Bądź online” opisuje wyłącznie podstawy tworzenia stron www. Autorka zapewnia, że przy jej pomocy czytelnik zaplanuje i stworzy swoją pierwszą stronę od A do Z. Żeby mu to umożliwić Gościniak prowadzi go za rękę przez wszystkie etapy. Zaczyna się od planowania pracy. Ustalenia, w jakim celu ma powstać strona, do jakiej grupy docelowej jest kierowana, jak ma wyglądać jej identyfikacja wizualna. Ponadto, tłumaczy jak ważna jest nazwa i domena, na jakiej zostanie założona strona. Następnie, autorka krok po kroku wyjaśnia jak wybrać szablon i jak dostosować go do własnych potrzeb. Uczy jak edytować menu, jak wstawiać strony, jak umieszczać wpisy. Pokazuje też, jak połączyć WordPressa z mediami społecznościowymi oraz jak moderować komentarze umieszczane pod wpisami. Sporo czasu poświęca też na omówienie wstawiania mediów oraz atrakcyjnej ich obróbki. Zajmuje się kompleksowo całą stroną www i zachęca, by robić to na bieżąco. Wprawdzie jej metody nie mają absolutnie nic wspólnego z programowaniem, a opierają się jedynie na korzystaniu z gotowych pluginów, to książka zasługuje na zainteresowanie. Dlaczego? Bo jest skuteczna. Nawet laik da radę stworzyć prostą stronę dzięki szczegółowym instrukcją. Tym bardziej, że sama Gościniak zauważa, że profesjonalnie wykonana strona może kosztować nawet 1500 zł, natomiast jej książka kosztuje niewielki ułamek tej kwoty. Z drugiej strony liczy ona ponad 350 stron, więc jej przeczytanie i zrozumienie może być dość czasochłonne. Ważne jest też, że porusza temat koncepcji strony. Stworzenie spójnej strategii przekłada się na osiąganie lepszych wyników i po prostu ładniejszej oraz sprawniej działającej strony www. A o to przecież chodzi!
Działanie strony
„Bądź online” nie opisuje jedynie procesu tworzenia strony. Znajduje się w niej również krótki instruktaż jak zadbać o SEO, jak optymalizować wpisy i jak być widocznym w wyszukiwarkach. Ponadto, odpowiada na podstawowe pytania o statystyki wyświetlane w Google Analytics. Dzięki nim można na bieżąco śledzić popularność własnej strony i oceniać, które treści można uznać za najbardziej wartościowe. Wiedzę tę można też wykorzystać do kontrolowania efektów pracy profesjonalistów od pozycjonowania stron, programistów, projektantów stron, itd. Jest to wiedza, którą można wykorzystać w życiu wiele razy. Na końcu książki znajduje się także słowniczek, który zawiera wszystkie słowa niezbędne w pracy nad własną stroną. Dzięki temu łatwiej jest szukać pomocy, gdy jakaś czynność okaże się jednak niejasna lub zbyt skomplikowana.
Ciekawa forma
Książka „Bądź online” Oli Gościniak to nie jest podręcznik w tradycyjnym rozumieniu tego słowa. Owszem, uczy ona obsługo WordPressa, ale nie znajdzie się w niej ani jeden suchy fakt. Cała wiedza została przekazana w postaci grafik, rysunków i ćwiczeń. Czytelnik podczas czytania książki powinien mieć przy sobie ołówek, by zapisywać w niej odpowiedzi oraz komputer – by wiedzę od razu przekuwać w czyn. Dzięki temu, pod koniec książki, strona będzie prawie gotowa. Taka forma może być przez wiele osób traktowana jako spore ułatwienie. Książka jest ciekawa, napisana żywiołowym językiem. Przypomina wpisy na blogu pisanym pod wymogi pozycjonowania, a nie typowy podręcznik. Jest to forma doskonale przyswajalna przez amatorów. Profesjonalny programista najprawdopodobniej nie znajdzie w tej lekturze nic nowego. Ale nie ma w tym nic złego, w końcu nie on jest jej odbiorcą. Freelancer powinien jednak zapoznać się z jej treścią, by lepiej zrozumieć swoich klientów. Książka może być odpowiedzią na pytania o to, co najczęściej sprawia im problem i na jakim polu można zaoferować im pomoc profesjonalisty. Treści zawarte w „Bądź online” można śmiało wykorzystać do tego by znaleźć własną niszę do realizacji swoich usług. W książce znajdują się też liczne checklisty. Są one umieszczone na końcu każdego z 12 rozdziałów, we wszystkich 3 modułach. Mogą one zostać wykorzystane lub edytowane i dostosowane do własnych potrzeb także przez profesjonalistów. Takie listy ułatwiają pracę, bo dzięki nim wiadomo, że nic nie umknie uwadze.
Ciekawe podejście do klientów
Na szczególną uwagę zasługuje podejście Oli Gościniak do swoich klientów/czytelników. Otóż, książka sprzedawana jest w pakietach. Do każdego z nich dołączone są dodatkowe materiały do nauki oraz drobne gadżety – ołówki, zakreślacze, zakładki magnetyczne. Na pierwszy rzut oka mogą się one wydawać pozbawione znaczenia, jednak na klientkach robią ogromne wrażenie. Czują się docenione i chcą wracać po więcej. W połączeniu z wiedzą przekazywaną w wyjątkowo łatwo przyswajalny sposób „Bądź online” może okazać się bestsellerem, który doczeka się niejednej kontynuacji.