„Docker dla praktyków. Wydanie II” (Jeeva S. Chelladhurai, Vinod Singh, Pethuru Raj) to doskonały wybór dla tych, którzy na co dzień zajmują się projektowaniem aplikacji. Jest to również książka dedykowana osobom odpowiedzialnym za proces zarządzania ich tworzenia. Znajdziemy tutaj nie tylko elementarną wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim praktyczne porady. To obowiązkowa lektura dla tych, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności. Znajdziemy tutaj konkretny, co ułatwia przyswojenie wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że Docker ma ogromne znaczenie w branży najnowocześniejszych technologii. Jest to platforma, która swoje działanie opiera na otwartym kodzie źródłowym. Do dnia dzisiejszego jest ona wykorzystywana podczas projektowania aplikacji rozproszonych. To najlepsze potwierdzenie wysokiej funkcjonalności oraz niezawodności. Znaczenie Dockera nie mija pomimo tego, że mijają lata. Jest to rozwiązanie aktualne i chętnie wykorzystywane. Przede wszystkim daje ono wiele możliwości oraz korzyści. Jego stosowanie niesie za sobą realne wyniki, które możemy bez większych trudności monitorować. Opisywana książka przeznaczona jest głównie osobom początkującym, ale nie tylko. Z pewnością zadowoli ona samouków, którzy zdobywają wiedzę we własnym zakresie. Plusem omawianej książki jest zrozumiały i nieskomplikowany język. Nie musimy więc obawiać się zawiłych pojęć, które sprawiają, że czytanie stanie się prawdziwą męczarnią. Jak sama nazwa wskazuje, jest to książka dla praktyków, którzy oczekują szczegółowych, a zarazem sprecyzowanych informacji.
Krótko o autorach
W dzisiejszych czasach projektowanie aplikacji może odbywać się sprawnie i bezproblemowo. Bez trudu unikniemy wszelkich nieprawidłowości, jeśli tylko będziemy posiadać podstawową wiedzę. Wiele osób uczy się metodą prób i błędów. To strata czasu. Lepiej skorzystać z poradnika, gdzie zebrano wszystkie kluczowe wiadomości. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy znajdują się na początku swojej drogi. Początki zwykle są najcięższe. Wystarczy jedna opanować kilka najistotniejszych mechanizmów, aby każda kolejna praca przebiegała szybciej. Twórcy książki starali się zebrać wyłącznie przydatne wskazówki, które naprawdę przydają się podczas projektowania lub zarządzania procesem tworzenia aplikacji.
Jeeva S. Chelladhurai posiada kilkadziesiąt lat doświadczenia w branży IT. Szczególny nacisk kładzie na rozwój aplikacji przy użyciu Dockera. Zajmuje się również centrami optymalizacji danych, czy też rozwiązań dedykowanych pod postacią chmury. Za jego główną specjalizację można uznać DevOps.
Vinod Singh posiada bogatą wiedzę z zakresu oprogramowania. Chętnie testuje nowe rozwiązania. Jest otwarty na zmiany. Specjalizuje się głównie w projektowaniu systemów. Interesuje się w szczególności systemami Linux. Współtworzy oprogramowanie działające w chmurze. Fascynuje go temat sztucznej inteligencji.
Dr Pethuru Raj brał udział w projektowaniu infrastruktury chmury. W branży IT działa już od kilkudziesięciu lat. Stale podnosi zakres swoich kompetencji. Pasjonują go nowatorskie technologie. Od kilku lat zajmuje się również badaniami naukowymi.
Recenzja książki „Docker dla praktyków. Wydanie II”
„Docker dla praktyków. Wydanie II” to prawdziwa gratka dla tych, którzy pragną przyśpieszyć proces tworzenia oprogramowania. Docker umożliwia nam nie tylko skrócenie czasu potrzebnego do stworzenia aplikacji. Poprzez omawianą platformę możemy efektywnie konfigurować, czy też wdrażać oprogramowanie. Bez trudu dostarczymy je również klientowi. Dzięki niej możemy podnieść wydajność naszych zasobów. Niewątpliwym plusem jest możliwość skalowania infrastruktury aplikacji w czasie rzeczywistym. Wszystko to ułatwia stworzenie oprogramowania, które będzie nastawione na konkretne cele biznesowe. Aplikacja może zostać niemal w stu procentach przystosowana do potrzeb zleceniodawcy. To właśnie dlatego platforma Docker nie traci na popularności. Ciężko znaleźć jest równie korzystną alternatywę. Trzeba również podkreślić, że aplikacja stworzona poprzez Docker może zostać uruchomiona na dowolnej platformie. Dzięki temu zyskujemy pełną swobodę działania.
Zarządzanie kontenerami często wzbudza lęk wśród osób początkujących. Zupełnie niepotrzebnie. Autorzy poradnika starannie opisali terminy, które powinien znać każdy programista, czy też osoba biorąca czynny udział w tworzeniu aplikacji. Sam proces budowy obrazów Dockera nie musi być skomplikowany. Możemy zrealizować go niemal natychmiast po przyswojeniu podstawowych pojęć. Podobnie jest w przypadku publikacji wyżej wspomnianych elementów. W książce znajdziemy również wyczerpujące informacje związane z tworzeniem prywatnych repozytoriów. Z pewnością wiedza ta przyda się na bardziej zaawansowanym etapie pracy. Twórcy uświadamiają nas również, co oznacza pojęcie orkiestracji kontenerów. Z poradnika możemy dowiedzieć się, jakie narzędzia Docker Compose wykorzystywane są podczas tego procesu. Szczególną uwagę warto zwrócić na temat debugowania kontenerów, czy też tworzenia zabezpieczeń. Ochrona może być realizowana poprzez takie moduły, jak np. AppArmor i SELinux. Autorzy omawianej książki zadbali także o przykłady wzięte „z życia”. Dzięki nim możemy lepiej zrozumieć niektóre zjawiska, które zachodzą podczas projektowania, czy też na kolejnych etapach prac. Niewątpliwym atutem jest to, że w poradniku wskazano powszechnie występujące problemy, z którymi zwykle muszą borykać się osoby początkujące.
Osoby zainteresowane platformą Docker powinny sprawdzić rozdział „Komponenty rozwijającej się platformy Docker”. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się, co wpływa na sukces i wysokie zainteresowanie opisywanym rozwiązaniem. Warto również wiedzieć, jak może ono kształtować się na przestrzeni lat. Oczywiste jest, że platforma dynamicznie się zmienia, tak aby nadążyć za wymaganiami rynku. W omawianym poradniku został także poruszony temat Dockera w aplikacjach HPC oraz TC. Z pewnością zainteresuje to nawet tych, którzy dawno przyswoili elementarną wiedzę.