Wybór przyszłej ścieżki zawodowej to nie lada wyzwanie. Coraz więcej osób w ogóle nie ma pojęcia, co chce robić w przyszłości. Program większości szkół jest tak skonstruowany, żeby maksymalnie zapełnić czas młodych osób, które działając jak maszynki, nie zawsze mają pojęcie, jaki w dalszej perspektywie będzie efekt ich działań. Jest również wiele osób, które co prawda mają wstępny pomysł, jak pokierować swoją przyszłą drogą, ale kompletnie nie wiedzą, jak się zabrać do realizacji tego zamiaru.
Jak zdobyć pracę marzeń ?
Na to pytanie ludzie próbują sobie odpowiedzieć od zarania dziejów. Czasy bezczynnego wylegiwania się na kanapie z pilotem w ręku bezpowrotnie minęły. Do sformułowanego powyżej pytania, w swojej niezwykle interesującej książce, ustosunkować się spróbował również John Sonmez. Z jakim skutkiem ?
Bardzo często osoby z umysłem ścisłym, czyli właśnie programiści oraz wszelkiej maści inżynierowie są kojarzeni z osobami zamkniętymi w sobie, oraz stroniącymi od ludzi. Wizualizuje się ich jako osoby odizolowane we własnym pokoju, skupione na kodowaniu oraz tworzeniu programów komputerowych. Autor książki „Kariera programisty. Jak budować doświadczenie, przejść rekrutację i zdobyć pracę marzeń” zdecydowanie chce odejść od tych utartych i często krzywdzących schematów. Jako wieloletni programista, trener personalny oraz nauczyciel, pokazuje on osobom poszukującym swojej drogi zawodowej w obszarze programowania, że niemożliwe nie istnieje, a wszystkie blokady są tylko w naszych głowach. Pragnie on ustrzec swoich kolegów po fachu przed popełnianiem tych samym błędów, które zdarzały mu się w przeszłości oraz na przykładzie własnych doświadczeń chce pokazać, co jeszcze można zrobić, żeby osiągnąć upragniony cel, a o czym sam na początku nie zdawał sobie sprawy. Na kim bowiem najlepiej się wzorować, jak nie na osobie, która już kiedyś przeszła w tych samym butach i najlepiej wie jak Ci pomóc?
Wydawałoby się, że bycie pracowitym, skrupulatnym oraz utalentowanym powinno wystarczyć. Dlaczego zatem posiadając te wszystkie cechy, nie możesz znaleźć upragnionej pracy jako programista? Albo odwrotnie – może zakiełkowała Ci w głowie myśl zostania programistą i chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób się tego wszystkiego nauczyć i czy jest to w ogóle praca dla Ciebie ?
W książce tej krok po kroku dowiesz się, na czym polega specyfika zawodu programisty, czy na pewno jest to profesja stworzona tylko dla mężczyzn, jaka jest hierarchia stanowisk w branży, czy lepiej być sławnym, czy też działać na uboczu i wreszcie co zrobić, żeby nim zostać oraz przeciwnie – co sprawia, że wciąż tkwisz w miejscu, podczas gdy wszyscy wokół osiągnęli upragniony cel ?
Załóżmy, że masz za sobą lata nauki oraz praktyki w tej materii. Pozytywnie metodą prób i błędów ukończyłeś staż (nie wiedząc jeszcze, czy odbywanie go nieodpłatnie miało sens). Wydawałoby się, że kariera już stoi przed Tobą otworem, a propozycji wciąż brak i nawet portfel zaczyna pustoszeć. Co wtedy ?
John Somnez podkreśla tutaj, że kluczową rolę odgrywa przemyślane, starannie sporządzone CV oraz umiejętne zachowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej. Jeżeli jesteś programistą, to z pewnością spotkałeś się z problemem stresu oraz nieśmiałości podczas relacji interpersonalnych. Spędzając więcej czasu w samotności, trudno jest Ci nabrać pewności siebie oraz otworzyć się na ludzi. Niestety w wielu sytuacjach może być to gwóźdź do trumny. Autor przekonuje tutaj, że tzw. twarde umiejętności są tylko połową sukcesu. Trzeba również umieć się odpowiednio zaprezentować. Pod tym pojęciem rozumie się bardzo wiele czynników, takich jak stosowny ubiór, niewygórowana pewność siebie, prawdomówność oraz konkretne oszacowanie swoich wymagań finansowych. Zbytnie udawanie skromności oraz zaniżanie stawki w obawie przed nieotrzymaniem stanowiska nie jest słusznym rozwiązaniem.
Tak naprawdę to, jak się wypadnie na rozmowie rekrutacyjnej, jest kluczem do sukcesu. Niejednokrotnie firmy wolą zatrudnić kogoś z mniejszym bagażem doświadczeń, ale otwartego na nowe cele oraz zadania, niż osobę znakomitą w swojej dziedzinie, która na rozmowie kwalifikacyjnej ledwo jest w stanie wydusić jakiekolwiek słowo.
Książka ta sprawdzi się również dla wszystkich nieradzących sobie w sytuacjach, można rzec, ostatecznych. Innymi słowy, dowiesz się z niej jak z godnością i szacunkiem zakończyć współpracę, nie zastanawiając się, czy Ci wypada, co pomyślą inni oraz dlaczego podjąłeś taką decyzję. Każdy ma prawo decydować sam o sobie, bez presji ludzi wokół. Dowiesz się ponadto, jak w praktyce wygląda materia „transferu” do innej firmy.
Wracając jednak do kwestii zawodu programisty jako takiego, lektura tej książki, poprzez życiowe przykłady, pokaże Ci wady i zalety wykonywania tego zawodu zarówno jako zleceniobiorca, jak również jako osoba na etacie czy też nawet freelancer. Posiądziesz dodatkowo niezbędną wiedzę psychologiczną (umiejętności miękkie), pozwalającą lepiej komunikować się z szefem, tak ażeby relacje te były jak najbardziej profesjonalne. Dowiesz się też, jak nie dać się wykorzystywać oraz przede wszystkim jak radzić sobie w sytuacji trafienia na, kolokwialnie ujmując, trudnego szefa.
Ta sama rzecz tyczy się współpracowników. Zapoznasz się ze sposobami budowania jak najlepszych stosunków międzyludzkich, mając na uwadze fakt występowania nierzadko nieuczciwej rywalizacji, zazdrości oraz skłonności do konfliktów między ludźmi.
Jeżeli dalej nie wiesz, czy warto sięgnąć po tę książkę, to może przekona Cię fakt, ze dzięki niej bardzo wielu programistów zrobiło gigantyczny krok w przód. Jeżeli wciąż błędnie sądzisz, że programowanie to tylko i wyłącznie synonim kodowania, a żeby móc wykonywać ten zawód wystarczą jedynie chęci, to jesteś w błędzie.
Nie myśl, że autor da Ci gotową odpowiedź na wszystkie Twoje wątpliwości, ale daj się poprowadzić przez tę fascynującą dziedzinę. Dowiedz się dzięki tej książce, jak wygląda ten zawód od podszewki i niejednokrotnie daj się zaskoczyć.