Jednym kliknięciem. Historia Jeffa Bezosa

Historia Jeffa Bezosa może być prawdziwą inspiracją. W końcu nie każdemu udaje się stworzyć firmę, która jest warta fortunę. Może Tobie się uda? Sprawdź, co sprawiło, że Amazon stał się gigantem na rynku.

Rynek e-commerce rozwija się bardzo szybko. Choć z roku na rok sklepów internetowych przybywa, to tak naprawdę każdy przy odrobinie szczęścia i odpowiedniego podejścia może znaleźć w nim swoje miejsce. Jak to jest, że niektórzy po kilku latach działalności odnoszą sukces i rozwijają firmy, a inni mimo oferowania tego samego towaru muszą zamknąć swoją działalność? W czym tkwi problem? Czy istnieje przepis na to, aby osiągnąć sukces w branży e-commerce? Jeżeli szukasz inspiracji, jesteś początkującym przedsiębiorcą, książka „Jednym kliknięciem. Historia Jeffa Bezosa” autorstwa Richarda L. Brandt powinna Cię zainteresować.

O czym jest ta książka?

Zacznijmy od tego, kim jest autor książki. Richard L. Brandt to znany i ceniony reportażysta, który od ponad 20 lat zajmuje się opisywaniem Doliny Krzemowej. Za swoją pracę został nagrodzony między innymi National Magazine Award.

„Jednym kliknięciem, historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazon.com” to książka będąca mieszanką biografii oraz opisu historii założenia słynnej firmy Amazon.com. Nie jest to kompletna biografia, aczkolwiek zawiera wiele opisów epizodów z życia Jeffa, które poniekąd doprowadziły do tego, że zdecydował się na założenie biznesu. Z książki dowiesz się, jak z małego sklepu internetowego Amazon.com stał się potęgą na rynku światowym. Dowiesz się, co sprawiło, że firma obecnie ma taki, a nie inny kształt i czemu tak naprawdę zawdzięcza tak duży sukces. W książce znajdziesz sporo rozdziałów poświęconych młodości Jeffa Bezosa, poznasz go bliżej, przekonasz się, że droga do sukcesu wcale nie jest usłana różami i żeby osiągnąć cel, trzeba wiele raz ponieść porażkę. Pewnie nie wiesz, że Jeff Bezos na początku swojej kariery chciał zostać fizykiem kwantowym? A później opracowywał programy ułatwiające analizy bankowe finansistom? Koniec końców opracował własny biznesplan, który miał zapewnić mu sukces. Cel Bezosa był jasno sprecyzowany – chciał zbudować najlepszą firmę na świecie. Dlaczego akurat sprzedaż książek? Po prostu znalazły się na szczycie listy rzeczy, które można byłoby sprzedawać przez Internet, na które był popyt. Firma Amazon, jak wiele innych amerykańskich gigantów miała swój początek w garażu.

Rozwój i innowacje

Bezos był przedsiębiorcą nastawionym przede wszystkim na rozwój, stale inwestował w różnego rodzaju usprawnienia oraz innowacje. Wysoki standard obsługi klienta był u niego na pierwszym miejscu. Amazon jako pierwszy na świecie sklep internetowy działał, wykorzystując system zakupowy oparty na zasadzie jednego kliknięcia. Zakupy nigdy nie były prostsze! Obecnie większość sklepów internetowych bazuje na takim rozwiązaniu.

Oczywiście autor nie opisuje firmy tylko w samych superlatywach, bo wspomina również o niskich wynagrodzeniach pracowników, a także rygorystycznych zasadach współpracy z kontrahentami. Zdarzało się, że sklep usuwał z oferty książki poszczególnych wydawnictw, dlatego, że firmy nie chciały renegocjować umowy i obniżyć marży. O niskich zarobkach oraz konieczności pracy po kilkanaście godzin dziennie krążyły i nadal krążą legendy. Jak widać, każdy kij ma dwa końce.

Według autora książki najważniejszym elementem w budowaniu potęgi Amazon.com była jakość obsługi klienta, która niekiedy była ważniejsza od jakości oferowanego towaru czy ceny. Bezos słusznie skupił się na potrzebach klienta, mając na uwadze coraz szybsze tempo życia i coraz większe oczekiwania użytkowników Internetu. W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja na rynku e-commerce jest duża, bardzo trudno dotrzeć do klienta tylko za pomocą doskonałego produktu. Dziś bez skutecznej strategii promocji szanse na to, aby odnieść sukces są małe. Warto poznać odbiorców swoich usług, aby móc dać im dokładnie to, czego szukają, dokładnie w takiej formie, jaka im się podoba.

A zatem, czy warto przeczytać tę książkę?

Książka jest napisana ciekawie, przyciąga uwagę i w zasadzie można ją przeczytać jednych tchem. Niekiedy autor przeskakuje z wątku do wątku. Na początku przybliża wydarzenia związane z firmą Amazon.com, aby w kolejnych rozdziałach przedstawić lata młodości Bezosa. Zabieg dość niecodzienny, aczkolwiek ciekawy. Brandt w niektórych fragmentach książki opisuje zagadnienia techniczne oraz strategie biznesowe, niektóre pojęcia mogą być Ci nieznane. Mimo to książka jest wciągająca i warto po nią sięgnąć, nawet gdy na co dzień nie zajmujesz się sprzedażą detaliczną w sieci. Jednym z ciekawszych rozdziałów jest ten opisujący powstanie Kindla i w tym wypadku można czuć mały niedosyt, bo według mnie temat nie jest do końca wyczerpany. Pojawia się również sporo statystyk, liczb i suchych faktów, które nie zainteresują każdego.

Dla przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes online, książka może stanowić dużą inspirację. Autor przybliża postać Jeffa, jako osoby bardzo upartej, która wie, czego chce i konsekwentnie dąży do celu. Lektura na pewno będzie pokrzepiająca dla początkujących przedsiębiorców oraz tych, którzy tracą nadzieje na osiągnięcie sukcesu. Firma Amazon przez pierwsze 6 lat nie przynosiła żadnych dochodów, przy stały wzroście kursu akcji. Oczywiście autor nie pisze o niczym odkrywczym czy nowym, obecnie większość sklepów online wzoruje się na działaniach Amazon.com. Niemniej jednak przedstawia jak za pomocą niecodziennego podejścia do prowadzenia biznesu, można osiągnąć wręcz spektakularny sukces. To wciągająca historia na temat tego, jak Jeff Bezos krok po kroku dochodził do sukcesu i ogromnego majątku. Myślę, że czytając pomiędzy wierszami, można wynieść z tej książki dla siebie naprawdę bardzo wiele.

W książce nie znajdziesz gotowego przepisu na sukces, jednak możesz z niej zaczerpnąć trochę energii i siły, aby móc iść pod prąd, gdy wszyscy podążają z prądem. Masz ciekawy pomysł na biznes, ale wszyscy dookoła przekonują Cię, że to nie ma sensu? Brakuje Ci odwagi do otworzenia własnej firmy? Może po tej lekturze nabierzesz przekonania do własnych pomysłów. Ze względu na to, że książka została wydana w roku 2012, część informacji niestety jest nieaktualna, mimo to i tak warto ją przeczytać.