Każda strona internetowa ma swój konkretny cel. Jedna będzie forum tematycznym, inną stroną firmy, kolejna sklepem odzieżowym, a jeszcze inna źródłem wiedzy lub najnowszych informacji. Cele ich działania mogą się różnić, jednak każda z nich powinna być przydatna, łatwa w obsłudze i intuicyjna. O tym, jak stworzyć taką stronę i co warto wiedzieć, można przeczytać w książce pt. „Nie każ mi myśleć! O życiowym podejściu do funkcjonalności stron internetowych” autorstwa Steve-a Kruga.
O czym jest ta książka?
Sięgając po tę książkę, już tytuł może wprowadzić w osłupienie. W końcu żaden konsument nie chce, by ktoś myślał za niego, wybierał za niego lub kierował jego decyzjami. Każdy chce myśleć za siebie i podejmować autonomiczne decyzje. O ile tak jest faktycznie w przypadku ważnych życiowych decyzji, zakupów i zdobywania wiedzy, o tyle podczas obsługi strony internetowej sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Strona internetowa powinna być intuicyjna i łatwa w obsłudze, powinna sprawiać, że każdy odwiedzający będzie wiedział jak się po niej poruszać już podczas pierwszej wizyty. Książka Kruga jest właśnie o tym, jakie strony się sprawdzają, jak korzystają z nich użytkownicy oraz jak stworzyć taką stronę. Ta książka jest o tym, że trzeba ograniczyć myślenie i analizowanie każdego, kto odwiedza stronę internetową.
Kim jest autor?
Filtrowanie informacji zawartych w internecie, literaturze i prezentowanych w telewizji jest koniecznością. Warto badać źródła informacji i kompetencje osób, które je prezentują. Autor książki jest ekspertem w swojej dziedzinie, który długo nie był znany, to przez cały ten czas pracował jako konsultant ds. funkcjonalności. Można zatem powiedzieć, że wie wszystko o tym, jak powinny wyglądać i działać strony internetowe. To właśnie „Nie każ mi myśleć! …” była jego pierwszą książką, dzięki której zdobył popularność i uznanie. Obecnie na rynku jest dostępna jej zaktualizowana wersja, która bardziej odpowiada współczesnym standardom i przyzwyczajeniom konsumentów.
Co można znaleźć w książce, czyli szybkie streszczenie
Jak większość książek, pozycja autorstwa Kruga rozpoczyna się od przedmowy i słów wstępu. Jednak już pierwszy rozdział jest bombą, bo wyjaśni, jaki związek ma życie człowieka, jego nawyki, przyzwyczajenia i instynkt oraz używanie stron internetowych. Kolejne rozdziały pokazują, jak postępują wszyscy odwiedzający strony internetowe, co wybierają, jak postępują i czemu jedną stronę internetową opuszczają bardzo szybko, a na innej zostają długo i chętnie do niej wracają. Kiedy czytelnik poznaje już genezę zachowań ludzi, wówczas przychodzi czas na przekazanie treści praktycznych. W dalszej części książki zawarte są rady na temat nawigacji, projektowania strony głównej. Autor obala także mity na temat funkcjonalności oraz sprawdza, jakie rozwiązania są skuteczne. Ostatnie rozdziały książki to informacje na temat tego, jak użytkownicy powinni odbierać daną stronę, jak dopracować szczegóły funkcjonalnej strony. W książce nie zabrakło także informacji o tym, jak uchronić przed złymi decyzjami, które wpłyną niekorzystnie na funkcjonalność strony internetowej.
Wiedza, jaką przekazuje Steve Krug, czyli o książce praktycznie
Oczywiście streszczenie w szybki sposób pozwala przedstawić tematykę książki, jednak nie jest w stanie zaprezentować jej wartości. Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. W łatwy sposób wytłumaczone są wszystkie zagadnienia związane z psychologią, podejmowaniem wyborów oraz poszukiwaniem informacji. Przykładem może być fakt, że każdy korzystający ze strony internetowej nie myśli o tym, jak działa strona. Przegląda ją jedynie, by szybko i sprawnie dotrzeć do informacji i funkcji, które są mu potrzebne. Im łatwiej może to znaleźć, tym jest bardziej usatysfakcjonowany i chętniej wraca na daną stronę. Czytelnik zyskuje świadomość, dlaczego użytkownik woli wybory niewymagające myślenia. Ponadto książka zawiera ciekawe porady, jak stworzyć stronę internetową, która będzie funkcjonalna i praktyczna. Porusza kwestie tekstów zawartych na stronie, intuicyjnej nawigacji oraz zachęcającej strony głównej.
Komu ta wiedza się przyda?
Można by rzec, że wiedza zawarta w książce przyda się każdemu, a na pewno tym osobom, które prowadzą własną działalność, tworzą strony i sklepy internetowe. Z całą pewnością z informacji i przykładów zawartych w książce skorzysta osoba, która na własną rękę chce się rozwijać i zdobyć wiedzę na temat stron internetowych. Każdy, kto zajmuje się marketingiem i obsługą klienta, powinien przeczytać tę książkę. Wiele powie mu to o zachowaniach ludzi oraz o tym, jak podejmują decyzję (lub myślą, że je podejmują). Z książki skorzysta także każda osoba działająca na własną rękę w marketingu, rozwoju osobistym, pozyskiwaniu klienta, czy też w innej działalności. To świetny sposób, by dokształcić się i poszerzać kompetencje bez wydawania dużych sum.
Jak zastosować wiedzę zawartą w książce w praktyce?
Nie będzie sekretem, jeśli padnie stwierdzenie, że książka pozwoli zrewolucjonizować myślenie o stronach internetowych. To z kolei jest pierwszy krok do stworzenia funkcjonalnej strony internetowej. Zrozumienie to jedno, a zrobienie to drugie. Na szczęście wszystkie informacje zawarte w książce pozwalają stworzyć stronę krok po kroku. Począwszy od stworzenia krótkich i chwytliwych tekstów, poprzez poprawę wyglądu nawigacją na „zwalniającą z myślenia”, a skończywszy na ogólnym wyglądzie strony. Wprowadzenie w życie wiedzy zawartej w książce pozwoli usunąć błędy, które czynią stronę mniej funkcjonalną lub uniknąć ich w przypadku tworzenia strony. Oczywiście książka magicznie nie naprawi strony, trzeba wziąć sprawy w swoje ręce.
Podsumowując, książka jest nie tylko kompendium wiedzy, jak reaguje użytkownik strony internetowej. Jest to przepis na to, jakie realne działania podjąć, by stworzyć idealną stronę. Przekazane krok po kroku instrukcje, pozwalają zrozumieć schemat i wprowadzić go w życie. Wartościowa książka dla każdego, kto interesuje się marketingiem internetowym i tworzeniem stron.