PHP to język programowania, który w czasach królującej cyfryzacji oraz wszechogarniającej cyberprzestrzeni jest jednym z najczęściej stosowanych narzędzi do tworzenia skryptów serwera WWW. Jego dobre zrozumienie zapewni każdemu programiście profesjonalne tworzenie efektywnych kodów. Aby ułatwić to zadanie, Matt Zandstra stworzył w tym celu niezbędne kompendium wiedzy na temat PHP.
Mocne podstawy
Autor PHP. Obiekty wzorce narzędzia. Wydanie V – bo taki właśnie tytuł nosi nowy niezbędnik każdego programisty – jest światowej sławy programistą WWW. W tej chwili działa niezależnie jako freelancer. Do niedawna pracował jednak jako starszy programista w powszechnie znanym Yahoo!. To tam zdobył doświadczenie i wiedzę niezbędną w samodzielnej pracy. Jako dobrze znany i szanowany konsultant techniczny, udziela wskazówek dotyczących najlepszych rozwiązań programistycznych. Matt Zandstra na swoim koncie ma wiele licznych publikacji oraz książek dotyczących oprogramowania i dynamicznego rozwoju jego różnorodnych metod. W swoich tekstach porusza tematykę głównie z zakresu programowania dla biznesu, ze szczególnym uwzględnieniem poruszania się w Perlu, Javie, a przede wszystkim w PHP właśnie. PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie V w Polsce zostało wydane przez wydawnictwo Helion. Jest kolejną, ponownie ulepszoną wersją swoistej encyklopedii zagadnień na temat jak najlepszego wykorzystania technik programowania w PHP.
PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia – to pozycja, której wyczerpujący wstęp stanowi historia oraz problematyka PHP, również w kontekście innych języków programowania, a także przedstawienie różnych punktów widzenia na ten temat. Jest to przystępne wprowadzenie dla początkujących programistów, ale też próba usystematyzowania wiedzy dla tych bardziej doświadczonych. Zbiór podstawowych zagadnień związanych z PHP, a także ich przejrzyste wyjaśnienie i zdefiniowanie, stanowią swoiste ABC każdego programisty zarówno podczas pierwszych prób programowania, jak i też na jego późniejszych etapach.
PHP – podręcznik dla amatorów i dla profesjonalistów
Wnikliwy opis narzędzi obiektowych oraz przedstawienie możliwości ich badań, są przygotowaniem do kolejnego po wprowadzeniu etapu – projektowania, a wreszcie też samego programowania. Przed przystąpieniem do bardziej zaawansowanych treści, Zandstra stara się wyjaśnić, czym w ogóle jest projektowanie, omawia zagadnienia programowania obiektowego oraz proceduralnego. Posiłkuje się przy tym takimi hasłami, takimi jak odpowiedzialność, spójność, sprzęganie i ortogonalność, starając się jak najlepiej wyjaśnić ich role w całym procesie.
W PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia, Matt Zandstra przedstawia zasady programowania w PHP krok po kroku. W rzetelny sposób omawia, czym są wzorce elastycznego programowania oraz jak efektywnie je wykorzystywać. Pojawiają się tu zagadnienia nazwy, problemu, rozwiązania i konsekwencji, a także uzasadnienie, po co programistom w ogóle potrzebne są wzorce projektowe. Podręcznik ten zawiera również listę problemów w kontekście wybranych prawideł wzorców, a także przykłady ich rozwiązania za pomocą odpowiednich zabiegów. Część książki PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia traktująca o narzędziach jest bardzo obszernym rozwinięciem zestawienia dobrych i złych praktyk towarzyszących programowaniu oraz propozycjami autora, jak unikać tych drugich. Jest to także zbiór wszystkich standardów PHP wraz z ich wyjaśnieniami i przykładami.
Ważne dodatki
Matt Zandstra uposaża również swoich czytelników w bardzo przydatne dodatki. W obszernej bibliografii można znaleźć spis książek, którymi posiłkował się autor w trakcie tworzenia PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia. Wydanie V. Poza listą książek, bibliografia zawiera również informacje o źródłowych publikacjach tematycznych, a także adresy WWW. Wszystkie te teksty mogą okazać się bardzo dobrym sposobem poszerzania wiedzy, kompetencji i umiejętności z zakresu programowania w PHP oraz pomóc w poszukiwaniach informacji dodatkowych oraz uzupełniających wiadomości zdobyte w trakcie lektury pozycji Matta Zandstra. Poza bibliografią PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia zawiera również analizator leksykalny, a także skorowidz ułatwiający czytelnikom orientację w lekturze. Forma książki Matta Zandstra jest bardzo poprawna i przejrzysta. Wydawnictwo Helion w wydaniu V poprawionym starało się zniwelować wszelkie błędy popełnione we wzorach i kosmetykę podręcznika dla programistów doprowadzić wręcz do perfekcji. Dzięki temu stał się on czytelną lekturą.
Całość napisana jest językiem bardzo przystępnym nawet dla tych, którzy są na samym początku swojej drogi w programowaniu.
Pierwsza część książki w sposób celowy została zdominowana przez podstawowe zagadnienia z zakresu projektowania i programowania w PHP, ponieważ ułatwia to późniejsze przejście do nieco bardziej skomplikowanych tematów, wymagających już pewnej znajomości tematu.
Teoria, którą Matt Zandstra wykłada w PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia Wydanie V jest poparta licznymi przykładami, które w prosty sposób obrazują najważniejsze tezy wyłożone przez autora. Jedną z największych zalet tej książki jest fakt, że Matt Zandstra nie traktuje zagadnienia jednotorowo czy jednoznacznie, ale stawia na wielopłaszczyznowość i przedstawienie pojęcia z kilku różnych perspektyw, a także często odnosi się do alternatywnych metod i rozwiązań, na zasadzie charakterystyki porównawczej, przez co całość staje się pozycją intertekstualną.
PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia jest dedykowana dla każdego programisty – zarówno początkującego, jak i tego na bardzo zaawansowanym etapie projektowania w PHP. Pomimo tego, że pierwsza lektura książki Matta Zandstra może stanowić wyzwanie dla kogoś, kto w programowaniu stawia pierwsze kroki, to jednak warto się z nią zmierzyć. Z każdym rozdziałem treść teorii wyłożonej przez autora staje się coraz bardziej zrozumiała, co w efekcie będzie skutkowało tym, że PHP. Obiekty, wzorce, narzędzia zacznie odgrywać rolę podręcznika szkolnego i stanie się wymaganym minimum w domowej bibliotece każdego profesjonalnego (i nie tylko) programisty.
Dzień dobry, dziękuję bardzo za oceny do poprzednich tekstów. Niestety, na portalu nie ma możliwości odpowiadania na nie, więc nie mogłam odpowiedzieć na zadane pytanie. Co do urwanego w połowie zdania, to była to wyłącznie kwestia niedopatrzenia, a nie limitu znaków. Po prostu, gdzieś mi to umknęło mimo, że sprawdzałam tekst przed wysłaniem. Jeśli taka sytuacja będzie miała jeszcze miejsce, to zawsze może Pan odesłać plik do poprawy. Jeśli chodzi o brief to jest on napisany wyjątkowo szczegółowo i raczej nie ma potrzeby edytowania go. Zwłaszcza, że na portalu zdarzają się zlecenia, w których jedynym opisem jest uśmiechnięta emotikonka. Jedyne, co mogę zasugerować to to, że wielu zleceniodawców umieszcza w treści zlecenia swój adres email, w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości. Na portalu jest też możliwość zlecania tekstów wybranym copywriterom. Daje to większą pewność, że teksty będą napisane na tym samym poziomie. Jeśli mogłabym coś jeszcze podpowiedzieć, to proszę o kontakt.