WordPress bije rekordy popularności. Umożliwia tworzenie estetycznych i dynamicznych stron w bardzo krótkim czasie. Posiada wiele wtyczek, które go uatrakcyjniają. A co jeszcze ważniejsze – WordPress jest niezwykle prosty w obsłudze. W związku z tym, dużą popularnością cieszą się podręczniki, które uczą stawiania stron na WordPressie. Jednym z nich jest książka Thorda Daniela Hedengrena. Co ją wyróżnia? Czy warto wybrać akurat ją?
Dzieło profesjonalistów
„Podręcznik WordPressa” został napisany po to, by okiełznać pełen potencjał tego serwisu. Jej autorem jest Thord Daniel Hedengren. Jest on twórcą wielu stron internetowych i blogów. Jest aktywny w kilku technicznych startupach i równocześnie jest partnerem w agencji internetowej Divide & Conquer w Sztokholmie. Jest autorem kilkunastu książek, z czego większość dotyczy WordPressa. Co warto zauważyć, jest też organizatorem pierwszego WordCamp w Skandynawii. Jest to konferencja łącząca wszystkich miłośników i użytkowników WordPressa. W powstaniu tej książki miał też swój udział Smashing Magazine. To najpopularniejszy serwis poświęcony tworzeniu stron www.
Instalacja WordPressa
Pierwszy rozdział książki został poświęcony instalacji WordPressa. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie, więc nie obędzie się bez dodatkowych instrukcji. Instalację można wykonywać ręcznie lub z kreatorem. Wiele osób, które zajmuje się zawodowo tworzeniem takich stron nie potrafi poprawnie przeprowadzić tej instalacji. Z „Podręcznikiem WordPressa” to wcale nie jest trudne. Problem został wyjaśniony kompleksowo. Krok po kroku. Nawet laik poradziłby sobie z jego rozwiązaniem. W tym samym dziale poruszono problematykę importu i eksportu danych, a także użytkowników i zabezpieczeń strony. Warto jest poświęcić im szczególnie dużo czasu. Dzięki temu, łatwiej będzie zrozumieć kolejne tematy książki – strukturę WordPressa oraz znaczenie języka PHP w jego funkcjonowaniu.
Motywy
Większość osób, które uczą się obsługi WordPressa interesuje wygląd gotowej strony. Z tego powodu, Hedengren poświęca wyjątkowo dużo miejsca na to, by opisać wybór szablonów, motywów oraz ich edycję. W końcu, każdy szablon powinien zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb posiadacza strony. Osoba projektująca strony www, po prostu musi wiedzieć jak zmieniać zawarte w szablonach przyciski lub grafiki. W następnej części wyjaśniono czym są motywy potomne oraz dlaczego warto wiedzieć o ich istnieniu. Każdy profesjonalista powinien rozumieć ich znaczenie i wiedzieć, dlaczego warto je przygotowywać.
Wtyczki, czyli bajery
Następny rozdział został poświęcony wtyczką. To bardzo szeroki temat, który „Podręcznik WordPressa” omawia dość szczegółowo. Nie zapominajmy jednak, że wciąż powstają nowe wtyczki, a stare są aktualizowane. Ostatecznie, informacje na temat ustawień wtyczek mogą zmieniać się w czasie. Jednak zasady projektowania i tworzenia własnych wtyczek pozostają niezmienne. Dzięki temu podręcznikowi można wykonać własną wtyczkę od A do Z, a później zastosować ją na własnej stronie.
Inne funkcje WordPressa
Obecnie bardzo rzadko tworzy się strony internetowe jedynie w celu informacyjnym. Zazwyczaj mają one pełnić dodatkowe funkcje, np. służyć do prowadzenia sprzedaży internetowej, do łączenia z mediami społecznościowymi, czy też mają być prowadzone przez wiele osób – w tym personel nietechniczny. W podręczniku Thorda Hedengrena dokładnie omówiono zastosowanie WordPressa jako systemu CMS (content management system). Polega on na rozdzieleniu części estetycznej (wyglądu) serwisu od części, w której dokonuje się wpisów. Jest to niezwykle przyjazne dla użytkowników, którzy nie mają pojęcia na temat projektowania stron. Mają oni styczność wyłącznie z przyjaznym interfejsem, w którym umieszczają przygotowane przez siebie treści. W tej samej książce omówiono też sposoby łączenia WordPressa z największymi mediami społecznościowymi – Facebookiem, Instagramem, Twitterem, Pnterestem, LinkedInem, itd. Opisano jak umieszczać przycisk lubię to i jak korzystać z widżetów profilowych.
Niezwykłe zastosowania
Cały rozdział książki poświęcono na niezwykłe zastosowania WordPressa. Przecież można wykorzystać go do wielu celów, a nie tylko do tworzenia bloga. Jednym z nich jest publikowanie treści dostarczanych przez użytkowników, np. tablica ogłoszeń o pracę, miejsce do wstawiania recenzji przeczytanych książek czy też użytych kosmetyków. Wyjaśnia także jest stworzyć własny sklep internetowy w oparciu o WordPressa. Wyklucza to konieczność korzystania z platform sprzedażowych, a to oznacza oszczędności dla przedsiębiorcy. Szeroko omówiono także przykład strony z przepisami kulinarnymi, czy z katalogami sprzedawanych produktów. Co ciekawe, WordPressa można też wykorzystać do stworzenia forum internetowego, kalendarza, bazy danych. Według autora, WordPressa można wykorzystać właściwie do wszystkiego. Liczy się tylko pomysł.
W całości
Niezwykle ważne jest to, że „Podręcznik WordPressa” został napisany przystępnym językiem. Autor unika używania trudnych, specjalistycznych słów i stara się dotrzeć do każdego czytelnika. Nawet takiego, który jeszcze nie widział WordPressa „od wewnątrz”. Hedengren doskonale zachęca do tego żeby spróbować swoich sił w projektowaniu stron www. Według niego, nie jest to wcale trudne zadanie. Wymaga jedynie elementarnej wiedzy i poczucia estetyki. Obsługo WordPressa można nauczyć się z tego podręcznika, estetyki – znikąd. Prezentowany podręcznik jest publikacją niezwykle wnikliwą i dopracowaną. Jest ciekawa i przemyślana w każdym calu. Może być doskonałym uzupełnieniem wiedzy dla osób, które już zaczęły swoją przygodę z budową stron, jak i dla tych, którzy dopiero to rozważają. To prawie 400 stron konkretnej wiedzy, którą można przekształcić w realne pieniądze. To świetna propozycja dla osób, które stawiają pierwsze kroki w projektowaniu lub chcą spróbować wykonać stronę internetową dla swojej firmy. To prosty sposób na to, by ominąć etap poszukiwania fachowca i przejąć własne sprawy we własne ręce.