User eXperience (dosłownie – doświadczenie/odczucie użytkownika) jest zagadnieniem bardzo ogólnym, może nawet zbiorczym, pod którym kryją się takie pojęcia jak: oprogramowanie, serwisy internetowe oraz urządzenia elektryczne. Określenie to zazwyczaj odnosi się do relacji człowiek – komputer i ma na celu zobrazowanie zachodzących na tej linii wszelkich interakcji. Zaangażowany w napisanie tego podręcznika był Smashing Magazine. Jest to powszechnie znany w środowisku programistów, profesjonalny blog o tematyce technologiczno-informatycznej. Zawierają artykuły na bardzo wysokim poziomie merytorycznym, podparte jak najbardziej aktualnymi i bieżącymi przykładami.
O autorach
Jesmond Allen i James Chudey – dwa autorytety w świecie programistki – za pomocą Smashing Magazine popełnili wspólnie książkę pod tytułem „Projektowanie witryn internetowych User eXperience”. Projektowanie User eXperience jest jednym z tematów, który obecnie dominuje na rynku technologicznym. Zasada jest prosta – produkt niewywierający odpowiedniego i efektownego wrażenia na użytkowniku, nie będzie produktem mającym szansę odnieść jakikolwiek sukces.
User eXperience – dla kogo?
„Projektowanie witryn internetowych User eXperience” jest pozycją dla każdego programisty. Jej lektura uczy jak dokonać wielu zmian na własną rękę i udoskonalić swoją pracę w celu osiągnięcie jak najlepszych efektów i wyznaczonych celów. Książka składa się z czterech obszernych części, a wszystko poprzedzone jest oczywiście rzetelnie opracowanym wstępem. Zawiera on podstawowe prawidła określające zasady programowania skupione na użytkowniku, co jest kluczowym elementem User eXperience. Pierwsza część „Projektowania witryn internetowych User eXperience” jest wyjaśnieniem, na czym konkretnie polega programowanie w User eXperience i co różni je od innych metod. To podstawowa wiedza, którą powinien mieć każdy, kto projektuje (lub chciałby projektować) strony www.
Część druga książki autorstwa Jesmond Allen i James Chudey zawiera spis wszystkich możliwych narzędzi oraz technik badań w User eXperience, a także wskazówki dotyczące przeprowadzenia właściwej oceny. Programista po lekturze tego działu dowie się, jak przeprowadzić skuteczne rozmowy z interesariuszami, na czym polegają warsztaty ze zbierania wymagań i kiedy najlepiej je przeprowadzić oraz zdobędzie informacje dotyczące planowania, realizowania i przeprowadzania testów użyteczności.
Autorzy podręcznika „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” starają się również wyjaśnić w tym miejscu, dlaczego ocena konkurencji ma tak istotne znaczenie w procesie własnego programowania i w jaki sposób można wyciągnąć z niej przydatne dla siebie wnioski. Tłumaczą również, na czym polegają skuteczne badania kontekstowe, jak odkrywać preferencje użytkowników poprzez badania analityczne, w czym tkwi istota dobrej ankiety i jak przeprowadzić ocenę ekspercką.
Bez narzędzi – ani rusz!
W kolejnej części pozycji „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” można również znaleźć informacje o narzędziach i technikach badań w User eXperience. Są one jednak skupione wokół nieco innych obszarów niż w części poprzedniej.
Na tym etapie lektury programista dowiaduje się jak przeprowadzić warsztaty z generowania pomysłów, jak tworzyć modele zadań użytkowników zgodne z ich zachowaniami, a także jak tworzyć mapy ich doświadczeń. Wiedza jest niezbędna do tego, aby już w kolejnym etapie programista mógł stworzyć profil postaci, który ma mu pomóc na właściwym i ostatecznym etapie konstruowania pomysłów.
Rozwiązywanie problemów
Całość książki „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” jest zwieńczona częścią podsumowującą przedstawioną teorię. Ukazuje User eXperience w różnych kontekstach problemowych, a tym samym jest próbą udzielenia odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania. Dzięki temu „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” bardzo poprawną pozycją, która w bardzo rzetelny sposób została przygotowana przez prawdziwych specjalistów. Informacje zawarte przez Jesmond Allen i James Chudley w książce, nie są jedynie pustą, nużącą teorią, a zostały opracowane w bardzo ciekawy, poparty licznymi obrazami, tabelami, a także schematami sposób. Każdy programista na pewno dowie się z niej jak zaprojektować: stronę główną; stronę produktu, kategorii oaz koszyka; stronę z artykułami i innymi treściami; poprawnie wyglądające tabele, wykresy czy dane, a także interfejs dla urządzeń mobilnych. Omawiane w książe przykłady są realistyczne, ponieważ to sytuacje, z którymi w rzeczywistości mieli styczność sami autorzy. Nie ma nic bardziej wciągającego niż wiarygodność, a czytelnik potrafi to docenić.
Książka naukowa, czy nie?
Lektura książki Jesmond Allen i James Chudley nie jest wcale łatwym wyzwaniem. Problemem nie jest jej obszerność, ale fakt, że jest pozycją naukową. Aby jak najlepiej przyswoić treść „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” niezbędne może okazać się posiadanie podstawowej wiedzy z zakresu programowania oraz techniki informatycznej. Jednakże nie oznacza to, że z książką Jesmond Allen i James Chudley nie może zapoznać się osoba, która stawia dopiero pierwsze kroki w świecie oprogramowania
Dla początkującego programisty podręcznik ten może okazać się świetnym zbiorem przydatnych informacji, które będą niezbędne na późniejszych etapach przygody z User eXperience. Z kolei, programiści doświadczeni, posiadający już konkretną wiedzę docenią tą lekturę ze względu na zgromadzenie wszystkich informacji w jednym miejscu. Obyta z tematem User eXprience osoba odświeży sobie wiedzę, a także poszerzy ją o kolejne, nowe aspekty. Na koniec możemy stwierdzić, że grupę odbiorców podręcznika „Projektowanie witryn internetowych User eXperience” nie tworzą wcale programiści na jakimś konkretnym etapie swojej działalności. Ze względu na przychylną formę, może przeczytać jak naprawdę każdy. Jest adresowana zarówno do osób, które mają jakąkolwiek styczność ze stronami WWW, do profesjonalnych grafików czy testerów, a do samych właścicieli witryn.