Świetny lider i równocześnie umysł techniczny? Nie zawsze te dwie cechy łączą się ze sobą… ale czasem powinny. W pracy każdego zdolnego programisty pojawia się moment, w którym przestaje zajmować się tylko kodem, ale staje się osobą odpowiedzialną za kierowanie zespołem. Jego podwładnymi często są koledzy z pracy. Czy zdolności przywódczych można się gdzieś nauczyć? Jak przestać być wyłącznie ekspertem, a zacząć być przywódcą?
Sporo doświadczenia
Mariusz Sieraczkiewicz od kilkunastu lat zajmuje się tworzeniem oprogramowania. Jest konsultantem i trenerem zespołów programistycznych. Ma w tym spore doświadczenie, więc zdecydował się na napisanie podręcznika o drodze od eksperta do lidera. Sieraczkiewicz prowadzi liczne szkolenia, na których uczy specjalistów, by wyszli ze swojej strefy komfortu i nauczyli się prowadzić za sobą ludzi. Ma na koncie sporo publikacji w obszarze IT. Pasjonuje się badaniami czynników sukcesów projektów programistycznych.
Podejście całościowe
Książka „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” to kompletny podręcznik, który powinien być wręczany każdemu programiście razem z propozycją awansu. Lektura przeprowadza Czytelnika przez sposoby motywacji pracowników, zasady pracy z zespołem, jak udzielać informacji zwrotnej. Sieraczkiewicz wyjaśnia, jak prowadzić trudne rozmowy z pracownikami. Porusza tematykę rozwiązywania konfliktów oraz prowadzenia efektywnych spotkań. To podstawowa wiedza, jaką powinien posiadać każdy lider. Całościowe podejście sprawia, że podręcznik jest prawdziwym must have dla każdego, kto wykonał pierwszy poważny krok na ścieżce kariery.
Nieunikniony rozwój
W każdym zawodzie naturalne są zmiany stanowisk. To normalne, że wraz z rosnącym doświadczeniem i kompetencjami można spodziewać się propozycji awansu. Wiąże się to też ze zmianą pełnionych obowiązków. Nie ma w tym nic złego. Taka jest kolej rzeczy i nie należy się jej bać. W przypadku programistów (i ogólnie branży IT) droga kariery jest dość prosta. Początkujący to Junior Developer. Po awansie zostaje Developerem, a później Senior Developerem. Następny krok to Team Leader lub Tech Leader. Lider jest osobą, która musi czuwać nie tylko nad swoją pracą, ale nad działalnością każdej osoby w zespole. To ogromna presja, z którą czasami jest ciężko sobie poradzić. To całkowita zmiana sposobu pracy. Każdy kierownik szybko zauważy, że czasu na programowanie pozostanie mu niewiele. Będzie jednak miał sporo zadań związanych z nadzorowaniem wykonywania obowiązków przez podwładnych oraz delegowaniem zadań. Taka zmiana może przytłoczyć. Mogą pojawić się pytania płynące ze zwątpienia – Czy to dla mnie? Czy to był błąd? Czy się wycofać? Młodzi liderzy zazwyczaj czują się bezbronni i pozostawieni sami sobie. Z tym podręcznikiem mogą poczuć się lepiej i pewniej.
Praca z zespołem
Przedmiotem książki „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” jest wszystko, co dotyczy pracy z zespołem. Sieraczkiewicz opisuje krok po kroku jak stać się dobrym liderem. Na początek należy zastanowić się jakim chcę być przywódcą. Czego chciałbym się nauczyć i jak się zachowywać? Jak będę podejmował decyzje? Jak będę budować relacje z biznesem, pracownikami i klientami? Odpowiedzi na te pytania można sobie spisać na kartce, by w przyszłości było łatwo do nich wrócić. Autor pomaga też pokonać stereotyp lidera oraz ustalić typ obranego przywództwa. Ciekawostką są też główne grzechy liderów IT. Dzięki tej ściądze można łatwo zrozumieć jakie błędy są najczęstsze i jak ich uniknąć. Następnym krokiem jest przejście od wizji do działania. Autor przytacza tu strategię Disneya, który jest jedną z największych firm zajmujących się produkcją filmów. To przykład tego, jak teoretyczną wizję można wprowadzić w życie i działać na rynku przez długie lata. Następnie, Sieraczkiewicz podaje dokładne informacje na temat motywowania pracowników. To wcale nie jest łatwa sztuka. Jej podstawą jest ustalenie, co motywuje ludzi i jak wpleść to w codzienne życie zespołu. Motywacja jest niezbędna do utrzymania wysokiej energii zespołu, a ta jest potrzebna, by odnosić sukcesy.
Kontakty z pracownikami
Każdy lider możne napotykać trudności w kontaktach ze swoimi podwładnymi. Są one szczególnie częste, gdy kierownik jeszcze do niedawna sam był jednym z pracowników. W takiej sytuacji między nim, a podwładnymi występują relacje i zażyłości koleżeńskie. Mogą one okazać się kłopotliwe przy zarządzaniu zespołem. Wiele zależy od ludzi i ich charakterów. Wcześniejsze relacje, nie muszą być przeszkodą w nowej formie współpracy. W podręczniku poświęcono rozdział informacji zwrotnej – pozytywnej i konstruktywnej. O ile chwalenie nikomu nie sprawia problemów, to feedback konstruktywny może być wyjątkowo kłopotliwy. Jest to rzecz, którą po prostu należy ćwiczyć, aby opanować do perfekcji. Ważne jest też, by w czasie trudnej rozmowy zapanować nad emocjami. Nigdy nie powinny górować nad rozumem. Komunikaty wysyłane przez kierownika muszą być jasne i klarowne. Podobnie ma się sytuacja związana z rozwiązywaniem konfliktów. Każdy spór należy rozwiązać z jak największą korzyścią dla zespołu. Lider powinien być także coachem. Musi napędzać zespół do działania. Sprawiać, że będą chcieli starać się bardziej oraz że będą walczyć o lepsze wyniki.
Same konkrety
Podręcznik „Technical Leadership. Od eksperta do lidera” jest bardzo konkretny. Przekazuje niezbędną wiedzę bez zbaczania na poboczne tematy. Porusza wszystkie zagadnienia, o których powinien wiedzieć młody lider. Każdy z 14 rozdziałów zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania, jakie mógłby postawić początkujący kierownik zespołu. Dzięki nim poradzi sobie nawet bez szkolenia. Książka nadaje się też do tego, by czytać ją w wolnej chwili, dla relaksu. Jest dobrze napisana. Lekko, przejrzyście i przystępnie. Odbiór ułatwiają obrazki, diagramy, grafiki i tabelki. Podręcznik tego typu może też być wykorzystywany przez przedstawicieli innych branż. Poszczególne rozdziały zostały też uzupełnione przez ćwiczenia. Dzięki nim zrozumienie treści jest jeszcze prostsze.