„WordPress 5. Rewolucja Gutenberga”, Paweł Wimmer

Ta książka to całkiem dobry pomysł na rozpoczęcie swojej przygody z WordPressem i Gutenbergiem. Instrukcje krok po kroku na pewno ułatwią start w tworzeniu funkcjonalnych stron.

Ponad jedna trzecia wszystkich stron internetowych jest postawiona w oparciu o WordPressa. Nic w tym dziwnego. WordPress daje wiele możliwości, a przy okazji jest przyjazny użytkownikom. Nie można jednak pominąć faktu, że WordPress na przestrzeni lat również ulegał zmianą i przekształceniom. W grudniu 2018 świat ujrzał nowy edytor –
Gutenberg. Narobił sporo zamieszania w branży. Jak łatwo się domyślić, na jego temat pojawiło się wiele publikacji, w tym „WordPress 5, Rewolucja Gutenberga” Pawła Wimmera.

Bloki Gutenberga

Gutenberg to system zarządzania treścią, który opiera się na wykorzystaniu bloków. Dzięki temu treścią można zarządzać dużo szybciej, wydajniej a przy okazji można też uzyskać bardziej estetyczny efekt. Operowanie pojedynczymi blokami pozwala na łatwe osadzanie poszczególnych elementów oraz na kontrolę ich układu. Podstawowe bloki Gutenberga to: nagłówki, akapity, obrazki, cytaty, listy, galerie, pliki dźwiękowe, okładki, pliki i filmy. Różnorodność jest spora, więc łatwo można zauważyć potencjał tego rozwiązania.

Nowość

Książka została wydana w listopadzie 2019 roku, więc wciąż jest nowością. Jej treść opiera się na roku doświadczeniu w pracy z edytorem blokowym. Jest sporo książek na temat WordPressa, jednak temat Gutenberga jest wciąż pewną nowinką. W związku z tym nie ma jeszcze zbyt wiele polskich opracowań na ten temat. Książka Wimmera jest, więc jedną z tych, które przecierają szlak. Trzeba jednak pamiętać, że książka, która nie była tłumaczona, jest wolna od błędów wynikających z nieporozumienia lub niewystarczającej znajomości kontekstu.

Przejrzyste informacje

Największy plus „WordPress 5, Rewolucja Gutenberga” to przejrzystość opracowania. Jest ono bardzo przystępne, zwłaszcza dla osób, które nie zajmują się na co dzień stronami internetowymi. Liczne grafiki i zrzuty z ekranu pokazują krok po kroku, gdzie należy kliknąć, by akcja się powiodła. Z taką instrukcją to naprawdę proste.

Ta publikacja jest kierowana do amatorów i osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z WordPressem. One na pewno będą zachwycone. Osoby bardziej zaawansowane powinny sobie ją raczej darować.