Zawód: Programista. Podręcznik udanej kariery Maciej Aniserowicz

Wiele osób chciałoby być programistami, ale niewiele zostaje. Z książką "Zawód: Programista. Podręcznik udanej kariery" szansa na pracę w branży zdecydowanie rośnie. Poznaj wszystkie tajemnice sukcesu.

W czasach dynamicznego rozwoju technologii cyfrowych wiele osób decyduje się na związanie swojej kariery zawodowej właśnie z informatyką. Pojawia się coraz więcej programistów, testerów, osób zajmujących się wyłącznie projektowaniem stron w WordPressie. Nic w tym złego, ale z racji sporej konkurencji łatwo jest ponieść fiasko i zniechęcić się do pracy. Jak nie wypalić się zawodowo jako programista? Jak omijać pułapki i mieć udaną karierę? O tym pisze Maciej Aniserowicz w opracowanym przez siebie „Podręczniku udanej kariery”.

O autorze słów kilka

Maciej Aniserowicz jest programistą z kilkunastoletnim stażem. Pracował dla dużych firm i dla tych mniejszych. Brał udział w startupach i w korporacjach. Ostatecznie, zdobyte przez siebie doświadczenia zdecydował się przenieść do wirtualnych społeczności programistów. Udziela się w nich od dekady. Dzięki temu poznał problemy, z jakimi boryka się środowisko i on sam. Swoje wnioski przedstawia w książce „Zawód: Programista. Podręcznik udanej kariery”.

Zaczyna się od refleksji

Książka jest tak właściwie zbiorem refleksji i własnych przemyśleń autora. W związku z tym niektóre tematy są poruszone jedynie powierzchniowo, a inne bardzo zgłębione. Książka jest kierowana do wszystkich, którzy łączą swoją przyszłość z programowaniem. Przede wszystkim odnajdą się w niej osoby, które z różnych względów pragną się przebranżowić. Oczywiście, całkowita zmiana zawodu i kierunku, w jakim się pracuje, nie jest łatwa, ale z dobrymi radami może okazać się przyjemniejsza do zrealizowania. Z „Zawód Programista” mogą też korzystać zawodowcy, którzy nie czują się do końca spełnieni w swoim zawodzie. Maciej Aniserowicz lubi to co robi. Można zauważyć to po sposobie, w jaki pisze i w jaki zachęca do brania byka za rogi i walki o własną karierę.

Kompendium wiedzy

„Podręcznik udanej kariery” dotyka wielu tematów. Na początek skupia się na ogólnych tematach dotyczących programistów. Opisuje, dlaczego warto wybrać tę ścieżkę zawodową oraz dlaczego wcale nie warto. Rzetelne przedstawienie wad i zalet zawodu może odstraszyć niezdecydowanych i uchronić ich przed rozczarowaniem. Rozwiewa też mity funkcjonujące na temat programistów. Wyjaśnia, że nie muszą to być osoby pracujące po kilkanaście godzin dziennie w ciemniej piwnicy. Porusza też temat tego, czy pasja jest niezbędna do pracy oraz co zrobić, by ją w sobie obudzić. Autor daje nawet konkretną drogę do zostania programistą. Tłumaczy, że wcale nie potrzeba mieć skończonych studiów. W niektórych przypadkach może okazać się, że jest to czas zmarnowany. Ważniejsze jest doświadczenie i umiejętności niż dyplom wyższej uczelni. W „Podręczniku udanej kariery” zawarto też informacje na temat tego, jaki język programowania będzie najlepszy dla początkujących, jak nauczyć się terminologii oraz jak uczyć się samego programowania by było to skuteczne. To zwięzłe podsumowanie wszystkiego, o czym powinien wiedzieć przyszły programista.

Pierwsza praca i nowa praca

„Zawód Programista” odpowiada też na bardzo uniwersalne pytania takie jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, jak zachować się w jej trakcie, czy staż powinien być płatny oraz jak napisać dobre CV. Oczywiście, są specjaliści, którzy zajmują się wyłącznie pisaniem profesjonalnych CV, ale informacje przedstawione przez Aniserowicza w zupełności wystarczą, aby napisać swoje pierwsze programistyczne CV i wypełnić je doświadczeniem. W książce są też liczne rady na temat tego gdzie szukać pracy jako początkujący programista, jak nazywają się stanowiska, na które można aplikować na początek. Te same zagadnienia mogą przydać się też przy zmianie pracy na nową. Anisierowicz doradza, w jakich sytuacjach warto zmienić pracę, a w jakich lepiej przeczekać. Tłumaczy jak zachowywać się podczas pierwszych dni pracy tak, by zrobić jak najlepsze wrażenie i wyciągnąć z tego profity. Dzieli się też swoimi własnymi doświadczeniami. Opowiada, jak sam odszedł z pracy i jak spalił za sobą mosty. Daje też odpowiedź na to, czy warto rezygnować w taki sposób pracy. W tej części porusza też zagadnienie pracy zdalnej, która jest bardzo często wybierana przez programistów. W rzeczywistości jest to jednak praca pełna pułapek. Pomimo że wiele osób utożsamia pracę zdalną z dużą wolnością, to wiąże się ona z problemami takimi jak choćby izolacja społeczna. Warto też pamiętać, że taka praca się nie kończy. Nie ma mowy o wolnych wieczorach i weekendach.

Jak się rozwijać, by osiągnąć sukces?

Branża IT pozwala na dynamiczny rozwój. Jak na razie jest to rynek pracownika. Specjaliści dyktują warunki, na których są zatrudnieni. Pomimo że liczba programistów rośnie, to prawdziwych profesjonalistów z doświadczeniem wciąż jest zbyt mało. W „Podręczniku udanej kariery” przedstawiono konkretne możliwości awansu w IT. Jest też jasna podpowiedź, w jaki sposób negocjować podwyżkę oraz kiedy warto się o nią starać. Podkreślona też jest wartość ciągłego rozwoju. Dodatkowe kursy i rozwijane umiejętności sprawiają, że pracownik staje się czymś więcej niż „tylko programistą”. W związku z tym może też żądać wyższego wynagrodzenia.

Freelancing i Team Leader

Maciej Aniserowicz opowiada też o swoich doświadczeniach z bycia Team Leaderem. Opisuje jak dbać i motywować pracowników, jak przeprowadzać rozmowy kwalifikacyjne i jak współpracować z osobami o małym doświadczeniu. To spojrzenie z przeciwnej perspektywy niż to umieszczone na początku książki. Dzięki temu jest ono szczególnie wartościowe.

Bardzo ważna jest też kwestia samozatrudnienia. Brak przełożonego oznacza większą wolność i dużo większe ryzyko. Freelancer powinien wiedzieć jak się zabezpieczyć przed konsekwencjami współpracy z nieuczciwymi ludźmi. Musi też wiedzieć gdzie szukać klientów. Oczywiście, zdobycie pierwszego może okazać się trudne, później sprawy toczą się własnym życiem. Aniserowicz porusza w tym rozdziale też bardzo ważny aspekt odpowiedzialności za oddany już projekt. W końcu to nie jest tak, że w momencie oddania gotowej pracy, programista przestaje mieć z nią cokolwiek wspólnego.